تشکیل ائتلاف بزرگ دولت مرکل؛ احتمال انتصاب یک زن به عنوان وزیر دفاع

آلمان

با رای موافق اکثریت قاطع اعضای حزب سوسیال دموکرات به "ائتلاف بزرگ"، راه برای تشکیل سومین دولت آنگلا مرکل هموار شد. بنا به گمانه‌زنی برخی رسانه‌های آلمانی، احتمالا برای نخستین بار یک زن وزیر دفاع این کشور می‌شود.

با رای موافق اکثریت قاطع اعضای حزب سوسیال دموکرات به "ائتلاف بزرگ"، راه برای تشکیل سومین دولت آنگلا مرکل هموار شد. بنا به گمانه‌زنی برخی رسانه‌های آلمانی، احتمالا برای نخستین بار یک زن وزیر دفاع این کشور می‌شود.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، بعد از ظهر روز شنبه نتایج نظرخواهی از اعضای حزب سوسیال دموکرات آلمان که سرنوشت دولت آینده این کشور به آن وابسته بود، اعلام شد.

تقریبا ۷۶ درصد از اعضای حزب سوسیال دموکرات که در نظرخواهی شرکت کرده ‌بودند، به تشکیل یک دولت ائتلافی با دو حزب دموکرات مسیحی و سوسیال مسیحی رای موافق دادند.

معرفی رسمی وزیران دولت جدید آلمان شامگاه یک‌شنبه انجام می‌شود. با این همه تکلیف بسیاری از پست‌ها، به ویژه وزارت‌خانه‌های کلیدی تقریبا مشخص شده است.

در کابینه جدید آنگلا مرکل، که برای سومین دوره پیاپی صدراعظم آلمان خواهد بود، تغییرات فراوانی رخ خواهد داد. از معدود وزیرانی که از دوره قبل در پست خود می‌مانند ولفگانگ شویبله، وزیر دارایی از حزب (اتحاد) دموکرات مسیحی است.

اورسولا فون درلاین، وزیر دفاع احتمالی آلمان در کابینه ائتلافی آینده

در دولت جدید چند جابه‌جایی نیز به چشم می‌خورد که یک مورد آن را می‌توان تاریخی خواند؛ بر اساس گزارش‌ها "توماس دومزیر" از وزارت دفاع به وزارت کشور می‌رود و احتمالا جای خود را به وزیر پیشین کار و امور اجتماعی، "اورسولا فون درلاین" می‌دهد.

پیش از این احتمال می‌رفت فون درلاین که در رشته پزشکی تحصیل کرده وزیر بهداشت شود. چنانچه گزارش‌های رسانه‌های مختلف رسما تایید شود برای نخستین بار در تاریخ آلمان یک زن فرماندهی نظامیان را بر عهده می‌گیرد. حزب سوسیال مسیحی بایرن نیز مایل به سرپرستی این وزارتخانه‌ی کلیدی است.

ریاست دفتر صدراعظم را نیز حزب دموکرات مسیحی در اختیار خواهد گرفت و احتمالا به وزیر پیشین محیط زیست، پتر آلت‌مایر می‌رسد.

۳ زن در میان وزیران سوسیال دموکرات

در انتخابات پارلمانی آلمان که ۲۲ دسامبر برگزار شد، دو حزب دمکرات مسیحی و سوسیال مسیحی که "اتحادیه" یا "احزاب خواهر" خوانده می‌شوند، مشترکا ۴۱/۵ درصد آرا را نصیب خود کردند و قدرتمند‌ترین فراکسیون پارلمان شدند.

سوسیال دموکرات‌ها با ۷ / ۲۵ درصد آرا دومین فراکسیون بزرگ پارلمان را به خود اختصاص دادند. این حزب شش وزارت‌خانه دولت آینده را در اختیار خواهد گرفت.

زیگمار گابریل، رهبر حزب سوسیال دموکرات در دولت آینده وزیر اقتصاد خواهد بود. در این کابینه برای نخستین‌بار حوزه‌ انرژی نیز به مجموعه وزارت اقتصاد افزوده شده که معنای آن قدرتمندتر شدن این وزارت‌خانه است.

بر اساس توافق‌ها، صندلی وزارت خارجه نصیب رئیس فراکسیون پارلمانی سوسیال دموکرات‌ها، فرانک والتر اشتاین‌مایر می‌شود. او در فاصله سال‌های ۲۰۰۵ تا ۲۰۰۹ در ائتلاف بزرگ قبلی نیز وزیر خارجه بود. هایکو ماس که قبلا در ایالت زارلند وزیر اقتصاد بود نیز در دولت ائتلافی جدید وزیر دادگستری است.

آندریا نالس، دبیر کل حزب سوسیال دموکرات وزیر کار و امور اجتماعی در سومین دولت مرکل خواهد بود. مانوئلا شوسیگ و باربارا هندریکس دو عضو زن دیگر کابینه از حزب سوسیال دموکرات هستند که به ترتیب وزیر امور خانواده و محیط زیست می‌شوند.

به گزارش شبکه خبری بی‌بی‌سی، جزئیات تقسیم دیگر پست‌های کابینه میان دو "حزب خواهر" محافظه‌کار هنوز رسما اعلام نشده است. قرار است دو اتحادیه دموکرات مسیحی آلمان و سوسیال مسیحی بایرن نحوه تقسیم وزارت‌خانه‌های باقیمانده میان خود را شامگاه یک‌شنبه همراه با اسامی وزیران به اطلاع افکار عمومی برسانند.

آنچه تاکنون قطعی به نظر می‌رسد اختصاص پنج پست وزارت به حزب آنگلا مرکل و سه پست به "خواهر کوچک" از ایالت بایرن است.

پس از اعلام نتایج نظرخواهی از اعضای حزب سوسیال دموکرات که نتیجه مثبت آن تشکیل ائتلاف بزرگ را ممکن کرد، آنگلا مرکل به گابریل تبریک گفت و از همکاری با دولت ائتلافی ابراز خوشحالی کرد.

بعد از ظهر شنبه زیگمار گابریل، رئیس حزب سوسیال دموکرات آلمان در "خانه ویلی برانت"، دفتر مرکزی این حزب در برلین حاضر شد تا از اعضای حزب قدردانی کند. او گفت که هیچ‌گاه مانند امروز به سوسیال‌دموکرات بودن افتخار نکرده بود.

انتظار می‌رود نتیجه قاطع نظرخواهی و شرکت بیش از ۷۷ درصد اعضای حزب در آن موقعیت گابریل و سوسیال دمکرات‌ها را در دولت ائتلافی تقویت کند.

انتهای پیام

کد N14910