ادامه تظاهرات دانشجویان مخالف "کودتا" در مصر

مصر,تظاهرات

جمعی از دانشجویان حامی اخوان المسلمین مصر روزشنبه بار دیگر با برگزاری تظاهراتی، "کودتای نظامی" مصر را محکوم کرده و آزادی بازداشت‌شدگان و بازگشت "مشروعیت" را خواستار شدند.

جمعی از دانشجویان حامی اخوان المسلمین مصر روزشنبه بار دیگر با برگزاری تظاهراتی، "کودتای نظامی" مصر را محکوم کرده و آزادی بازداشت‌شدگان و بازگشت "مشروعیت" را خواستار شدند.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، به نقل از پایگاه اینترنتی شبکه خبری الجزیره، دانشجویان حامی اخوان المسلمین مصر با تظاهرات در مناطق مختلف این کشور"کودتای نظامی" مصر و اقدامات نیروهای امنیتی علیه تظاهرکنندگان معترض را محکوم کرده و خواهان بازگشت "مشروعیت" شدند.

در استان الفیوم نیز تظاهراتی در پی تشییع جنازه یکی از تظاهرکنندگان که روز جمعه در جریان درگیری نیروهای امنیتی با تظاهرکنندگان کشته شده بود، برپا شد که طی آن شرکت‌کنندگان خواهان قصاص عاملان کشتار این دانشجوی دانشگاه الازهر شدند و "کودتای نظامی" مصر را محکوم کردند.

در استان الدقهلیه، اعضای "ائتلاف ملی حمایت از مشروعیت"، متشکل از گروه‌های حامی اخوان المسلمین با تشکیل زنجیره‌های انسانی از جنوب این استان تا شمال آن، بازگشت مجدد محمد مرسی، رئیس جمهور برکنار شده مصر به قدرت را خواستار شدند.

تظاهرکنندگان همچنین با حمل نمادهای میدان "رابعة العدویة" و تصاویر قربانیان "کودتای نظامی"، خواهان آزادی بازداشت‌شدگان و قصاص قربانیان و محاکمه عاملان "کودتا" شدند.

شرکت‌کنندگان در مرکز "سیدی سالم" در استان "کفرالشیخ" و نیز استان "الشرقیه" با تشکیل زنجیره‌های انسانی "کودتای نظامی" مصر را محکوم کردند.

این تظاهرات پس از آن صورت گرفت که در روز جمعه در تظاهراتی با عنوان "دانشجویان شعله انقلاب را برافروخته می‌کنند" در استان‌های الاسکندریه، الفیوم و السوئز درگیری‌هایی میان تظاهرکنندگان با نیروهای امنیتی رخ داد که به کشته و زخمی شدن و بازداشت ده‌ها تن انجامید.

وزارت کشور نیز اعلام کرد که 54 تن را به خاطر مخالفت با قانون تظاهرات بازداشت کرده است. این در حالی است که "ائتلاف حمایت از مشروعیت" اقدامات نیروهای امنیتی علیه تظاهرکنندگان را محکوم و این نیروها را به اعمال زور علیه تظاهرکنندگان متهم کرد.

در همین راستا، دانشجویان دانشکده مهندسی در دانشگاه الازهر در بیانیه‌ای استفاده نیروهای امنیتی از گاز اشک‌آور و گلوله و ضرب و شتم و بازداشت دانشجویان و اساتید دانشگاه‌ها را محکوم کردند.

دانشجویان همچنین اعلام کردند که تا زمان تحقق خواسته‌هایشان و خروج کامل نیروهای امنیتی از دانشگاه و پایبندی به عدم حمله به دانشجویان یا استادان به کلاس‌های درس بازنمی‌گردند.

در بیانیه مذکور بر لزوم قصاص عاملان کشتارها در دانشگاه‌های مصر، آزادی فوری بازداشت‌شدگان، لغو قانون تظاهرات و از سرگیری فعالیت انجمن‌های فعال دانشجویی از جمله "اتحادیه دانشجویان منتخب" تاکید شد.

انتهای پیام

کد N14903