احمدی مطرح کرد؛

ضرورت آگاه‌سازی افکار عمومی جهان نسبت به نقض توافق ژنو از سوی آمریکا

سیاسی

یک عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس با تاکید بر ضرورت آگاه‌سازی افکار عمومی جهان نسبت به نقض توافقنامه ژنو از سوی آمریکا، آن را نشان دهنده بی‌صداقتی آمریکایی‌ها دانست و گفت که به نظر می‌رسد آمریکایی‌ها تمایل ندارند مشکل‌شان با ایران حل شود.

حجت‌الاسلام وحید احمدی در گفت‌وگو با خبرنگار پارلمانی خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا) اظهار کرد: به نظر می‌رسد جمهوری اسلامی ایران هم باید در داخل کشور اطلاع‌رسانی مناسبی درباره نقض توافقنامه ژنو از سوی آمریکا داشته باشد و مواضع مناسبی در این رابطه اتخاذ کند و هم در سطح بین‌المللی در قالب مذاکره با برخی اعضای 1+5 که با این اقدام آمریکایی‌ها موافق نیستند، رایزنی کند.

وی اضافه کرد: مسئولین کشور به ویژه رییس‌جمهور و وزیر امور خارجه نیز باید مواضع جدی و اساسی در رابطه با نقض توافقنامه از سوی آمریکا اتخاذ کنند.

نماینده مردم کنگاور در مجلس اضافه کرد: جمهوری اسلامی ایران از ابتدا هم هیچگاه به آمریکا اعتماد نداشته و این کار آمریکایی‌ها بی‌اعتمادی‌ها را افزایش می‌دهد، حتی مذاکره‌کنندگان هم در جریان مذاکره به آمریکا خوش‌بین نبودند و اعتماد نداشتند، دلیلش هم این است که تا روزی که صهیونیست‌ها بر حاکمان آمریکا تسلط دارند، آنها نمی‌توانند مستقل فکر و عمل کنند.

این عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس، موضع‌گیری آمریکا برخلاف توافقنامه ایران و 1+5 در ژنو و پشت پا زدن آنها به این توافق تنها چند هفته بعد از آن را تحت تاثیر صهیونیست‌ها توصیف کرد و گفت: آمریکا از همان ابتدا و بعد از انجام توافق مواضعی غیرمعقول اتخاذ کرد و این نشان می‌دهد مساله آنها با جمهوری اسلامی مساله هسته‌یی و مسائلی از این دست نیست بلکه مشکل آنها این است که نظام جمهوری اسلامی به عنوان یک نظام مستقل می‌خواهد روی پای خود بایستد و این برای آمریکا که خود را ابرقدرت دنیا می‌داند خوشایند نیست.

احمدی با بیان اینکه آمریکایی‌ها نمی‌خواهند مشکل‌شان با ایران حل شود، یادآور شد: اینکه در مقطعی توافقی بین ایران و 1+5 شکل گرفت هم به دلیل این بود که شرایط عمومی اینگونه ایجاب می‌کرد که آمریکایی‌ها در این حد کنار بیایند اما آنها بلافاصله تحرکاتی آغاز کردند و توافقنامه را نقض کردند.

نماینده مردم کنگاور در مجلس اضافه کرد: ما شاهد این بودیم که بعد از توافق در ژنو، ‌اروپایی‌ها چند شرکت ایرانی را تحریم کردند و بعد هم آمریکایی‌ها چند شرکت را به لیست تحریم‌ها علیه ایران اتخاذ کردند، این مواضع غیرمعقول موجب می‌شود ایران به حقانیت خود پی ببرد و بداند که برداشت صحیحی در مورد آمریکایی‌ها و غربی‌ها داشته است.

وی تصریح کرد: اگر ملت ما درصدی هم فکر می‌کردند که با مذاکرات می‌شود مسائل را حل کرد اما این اتفاق نشان داد که آمریکایی‌ها صداقت ندارند و قابل اعتماد نیستند.

این عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس در پایان با بیان اینکه آمریکایی‌ها تمایل ندارند به مسیر توافقنامه برگردند، افزود: آنها خودبرتربین و غیر قابل اعتماد هستند و منافع خود را بر مصالح دیگران ترجیح می‌دهند و مجموع این خصایص آنها را به سمت چنین تصمیم‌گیری‌هایی سوق می‌دهد.

انتهای پیام

کد N14884