با حضور وزیر دفاع

نخستین طرح ملی موقعیت‌یابی زمین‌پایه رونمایی شد/ایران دارای سامانه ناوبری ملی می‌شود

وزارت دفاع,صنعت دفاعي,وزير دفاع,حسين دهقان

نخستین طرح ملی موقعیت‌یابی زمین‌پایه با حضور سردار سرتیپ پاسدار حسین دهقان وزیر دفاع و پشتیبانی نیروهای مسلح در دانشگاه صنعتی مالک اشتر وزارت دفاع رونمایی شد.

به گزارش گروه دریافت خبر خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا)، سردار دهقان در جریان رونمایی از این طرح ملی که در دومین روز از هفته پژوهش و همزمان با برگزاری جشنواره پژوهش و فناوری و گرامیداشت روز دانشجو و روز وحدت حوزه و دانشگاه انجام شده است، گفت: موقعیت‌یابی، یکی از ارکان عملیات نظامی در ابعاد هوایی، زمینی و دریایی محسوب می‌شود.

وی با اشاره به کاربردهای وسیع موقعیت‌یابی در امور غیرنظامی نیز اظهار کرد: موقعیت‌یاب‌ها در مواردی نظیر حمل و نقل شهری، جاده‌ای، ریلی، هوانوردی، کشتیرانی، فعالیت‌های عمرانی و نقشه‌برداری که در مجموع به بیش از 270 مورد می‌رسد، کاربری دارد.

وزیر دفاع خاطرنشان کرد: در حال حاضر بیشترین سرویس‌های موقعیت‌یابی از طریق جی‌.پی.اس آمریکا و اندکی نیز از طریق گلوناس روسیه ارائه می‌شود و در عین حال سایر کشورها نظیر اتحادیه اروپا، چین، هند و ژاپن درصدد ایجاد سامانه‌های مستقل از جی.پی.اس به صورت جهانی یا منطقه‌ای هستند.

دهقان به رویکردهای اجرایی وزارت دفاع برای طراحی سامانه‌های چندمنظوره که بتواند همزمان بخش‌های کشوری و لشکری را پشتیبانی کند، اشاره کرد و گفت: این سامانه‌ها بخش‌های گوناگونی را شامل می‌شود که در آینده‌ای نزدیک معرفی خواهند شد.

وی در تشریح عملکرد سیستم موقعیت‌یابی زمین‌پایه اظهار کرد: در روش موقعیت‌یابی زمین‌پایه، سیگنال‌های موقعیت‌یابی از طریق ایستگاه‌های فرستنده رادیویی مستقر در زمین پخش شده و کاربران با دریافت سیگنال‌های رادیویی موقعیت خود را با دقت مناسب تشخیص می‌دهند.

وزیر دفاع ادامه داد: طرح پایلوت وزارت دفاع، فناوری‌های مورد نیاز برای یک زنجیره در ابعاد کوچک را جهت اثبات فناوری فراهم آورده است که با آزمایش و ارزیابی کیفیت و دوام برای بهره‌برداری بخش‌های مربوط تولید خواهد شد.

دهقان همچنین خاطرنشان کرد: سامانه موقعیت‌یاب زمین‌پایه از زیرسامانه‌ها و فناوری‌های متعددی از جمله فرستنده‌های پرقدرت، آنتن‌ها، مکانیزم‌های همزمانی فرستنده‌ها با قدرت چند نانو ثانیه و گیرنده‌ها تشکیل شده است.

وی با بیان اینکه "در حال حاضر فرستنده‌هایی در چند نقطه کشور نصب و راه‌اندازی شده است"، افزود: ان‌شاءالله با نصب و راه‌اندازی زنجیرهای ملی در اقصی نقاط کشور که از فرستنده‌های بسیار پرقدرت چند مگاواتی، با پوشش ملی و منطقه‌ای تشکیل می‌شود، آحاد مردم اعم از لشکری و کشوری تا پایان سال 1395 از این ظرفیت می‌توانند بهره‌مند شوند و با این ظرفیت بدست آمده، جمهوری اسلامی ایران به جمع کشورهای دارای سامانه موقعیت‌یابی و ناوبری ملی و مستقل می‌پیوندد.

وزیر دفاع تصریح کرد: انحصارشکنی در حوزه فناوری‌های پیشرفته آن هم در اوج تحریم‌های دشمنان، نشان از ایمان، اراده مستحکم، دانش و توانمندی بالای دانشمندان و متخصصان کشورمان است که امروز یکی از مصادیق آن را در فناوری موقعیت‌یابی زمین‌پایه مشاهده می‌کنیم.

دهقان در ادامه، از اساتید، دانشجویان، محققان و مدیران دانشگاه صنعتی مالک اشتر که این پروژه و پروژه‌های ملی دیگری را طراحی، اجرا و به مرحله تولید رسانده‌اند تشکر و قدردانی کرد.

وی در پایان با ابراز امیدواری نسبت به تلاش و مجاهدت اساتید، محققان و صنعتگران دفاعی برای رساندن کشور به قله‌های فناوری‌های پیشرفته، تاکید کرد: امروز با این ظرفیت‌های منحصر به فرد، ایران اسلامی قادر است به عنوان الگو و قطب علمی و فناوری در منطقه و جهان اسلام مطرح باشد.

بر اساس این گزارش، در این جشنواره از برترین‌های دانشگاه صنعتی مالک اشتر در بخش‌های پژوهشگر، دانشجو، پروژه پژوهشی، پروژه تجاری‌سازی شده، واحد دانشگاهی، نخبه وظیفه، مدیر پژوهشی و نشریات برتر با لوح سپاس، توسط وزیر دفاع و پشتیبانی نیروهای مسلح قدردانی شد.

همچنین در حاشیه این جشنواره، نمایشگاه آخرین دستاوردهای علمی، پژوهشی و فناوری دانشگاه صنعتی مالک اشتر افتتاح و مورد بازدید وزیر دفاع و شرکت‌کنندگان در این همایش قرار گرفت.

انتهای پیام

کد N14852