نماینده اسبق ایران در سازمان ملل در گفت‌وگو با ایلنا:

مخالفان توافق ژنو، پیام سستی تیم مذاكره‌كننده را به غرب می‌دهند

سیاست خارجی

از دولت می‌خواهم که با دعوت از مخالفان و نمایندگان تمامی فرایندهایی که منتج به انعقاد توافق ژنو شد را توضیح دهد تا بهانه‌ای در دست مخالفان نباشد و بتواند اجماعی ملی درخصوص حل مسئله هسته‌ای ایجاد بکند.

نماینده اسبق ایران در سازمان ملل متحد با بیان اینکه اگر برخی نمایندگان فکر می‌کنند که تیم مذاکره‌کننده در طی مذاکرات اشتباهی انجام داده‌ است باید از مذاكره كنندگان توضیح بخواهند، گفت: متأسفانه به جای توضیح خواستن و ابراز نقدهای سازنده مشاهده می‌کنیم که آن‌ها با فراخواندن بی‌مورد وزیر امور خارجه به مجلس این پیام را ناخواسته به غرب می‌دهند که تیم مذاکره‌کننده نقش اصلی را برعهده ندارد و این موجب سستی است.

سید علی خرم در گفت‌وگو با خبرنگار ایلنا، در خصوص مخالفت‌هایی که با وزیر امور خارجه و توافقنامه هسته‌ای می‌شود اظهار داشت: قطعاً این مخالفت‌ها در جایی که قرار است کشور بهره‌مند شود و توافقنامه را عملی کند، تأثیری منفی خواهد داشت. 

وی ادامه داد: در این توافقات به نتیجه‌ای رسیده‌ایم که به عمل در نیاوردن و ایجاد تأخیر در آن به ضرر ماست و این مخالفت‌ها که منجر به سستی می‌شود کمکی به ایران نخواهد کرد. متأسفانه مخالفت‌ها از یک انتقاد ساده گذشته است و به جای نشان دادن راه‌حل و راهکار، سنگ‌اندازی می‌کنند.
این دیپلمات سابق كشورمان با بیان اینکه این تفاهم‌نامه با نظر مقام معظم رهبری منعقد شده است،تصریح کرد: این مخالفت‌هایی که با توافقنامه ژنو می‌شود در تضاد با خواسته و نظر  مقام معظم رهبری است و آرامش کشور را از بین می‌برد. بنابراین باید از مخالفان خواست تا با حفظ آرامش موجب حفظ منافع ملی ایران شوند.
وی درخصوص اینکه ارزیابی‌تان از دلیل مخالفت‌ها چیست، تصریح کرد: این مخالفت‌ها معنایی جز مخالفت با رفع تحریم‌ها ندارد یا آنکه آقایان موضوع را متوجه نشده‌اند.
خرم با بیان اینکه اگر آقایان فکر می‌کنند که تیم مذاکره‌کننده در طی مذاکرات اشتباهی انجام داده‌ است باید از مذاكركنندگان توضیح بخواهند، گفت: متأسفانه به جای توضیح خواستن و ابراز نقدهای سازنده مشاهده می‌کنیم که آن‌ها با فراخواندن بی‌مورد وزیر امور خارجه به مجلس این پیام را ناخواسته به غرب می‌دهند که تیم مذاکره‌کننده نقش اصلی را برعهده ندارد و این موجب سستی است.
سفیر و نماینده اسبق ایران در سازمان ملل متحد ادامه داد: از دولت می‌خواهم که با دعوت از مخالفان و نمایندگان تمامی فرایندهایی که منتج به انعقاد توافق ژنو شد را توضیح دهد تا بهانه‌ای در دست مخالفان نباشد و بتواند اجماعی ملی درخصوص حل مسئله هسته‌ای ایجاد کند.

کد N14405