اسفنانی در گفت‌وگو با ایلنا:

قوه‌قضاییه به پرونده تامین اجتماعی ورود پیدا کرده است

مجلس

وقتی این پرونده شفاف شد درصورتی که معلوم شود حقی ضایع شده است افرادی که احساس کنند حق آنها پایمال شده است می توانند شکایت کنند، اما هم اکنون مجلس سازوکار خود را انجام داده و مابقی کارها برعهده قوه قضاییه است.

سخنگوی کمیسیون قضایی مجلس شورای اسلامی گفت: قوه قضاییه در خصوص پرونده گزارش تحقیق و تفحص از سازمان تامین اجتماعی ورود پیدا کرده و اگر مبالغی به ناحق به عده‌ای داده شده باشد مشخص خواهد شد.

محمد اسفنانی در گفت‌وگو با خبرنگار ایلنا در خصوص گزارش تحقیق و تفحص مجلس از سازمان تأمین اجتماعی گفت: مبحث اصلی در مورد این پرونده این است که آیا اساسا این کمک از سوی سازمان تأمین اجتماعی در قالب هدایا صورت گرفته یا خیر. ما پیگیر این مسئله هستیم.

وی با اشاره به ارتباط چند نماینده با این پرونده گفت: من در تذکری خطاب به هیئت رئیسه عنوان کردم که اسامی نمایندگانی که از سازمان تأمین اجتماعی وجوهی دریافت کرده‌اند باید اعلام شود. برخی نمایندگان نیز در نطق‌های خود طی جلسات گذشته براین مسئله تأکید کردند.

اسفنانی در خصوص جوابیه مرتضوی نیز گفت: اظهارات مرتضوی طبیعی به نظر می‌رسد، چرا که هر فردی در مقام اتهام قرار گیرد این اظهارات را بیان می‌کند. گفته شده که مبالغ اهدایی به نمایندگان برای استفاده در مناطق حوزه انتخابیه بوده اینکه نماینده‌ای بخواهد از کمک نهاد‌ها برای خود استفاده کند،قانونی نیست.

وی افزود: فقر بعضی از مناطق حوزه‌های انتخابیه به قدری است که اگر میلیارد‌ها تومان نیز به آن‌ها اهدا شود بازهم کم است، بنابراین اگر بنا بود این کار به شکل قانونی صورت گیرد باید به اطلاع همه نمایندگان مجلس می‌رسید تا سایرین نیز بتوانند در مناطق حوزه‌های انتخابیه خود از آن استفاده کنند.

اسفنانی همچنین یادآور شد: علی القاعده وقتی کاری با این حجم انجام می‌شود باید سازوکاری برای نظارت روی آن نیز وجود داشته باشد. درحالیکه در این مورد نظارتی وجود نداشت. به هر حال قوه قضاییه در خصوص این پرونده ورود پیدا کرده و اگر مبالغی به ناحق به عده‌ای داده شده باشد مشخص خواهد شد.

سخنگوی کمیسیون قضایی مجلس در پاسخ به این سوال که آیا کارگرانی که در این پرونده حقشان پایمال شده است می‌توانند از مسئولان وقت سازمان تأمین اجتماعی شکایت کنند، گفت: قانون مشخص کرده که برخی نهادهای حمایتی همچون سازمان تأمین اجتماعی و کمیته امداد می‌توانند کمک‌هایی را داشته باشند، اما وقتی این پرونده شفاف شد درصورتی که معلوم شود حقی ضایع شده است افرادی که احساس کنند حق آن‌ها پایمال شده است می‌توانند شکایت کنند اما هم اکنون مجلس سازوکار خود را انجام داده و مابقی کار‌ها برعهده قوه قضاییه است.

وی در پاسخ به این سوال که آیا با پیگیری‌های صورت گرفته توسط برخی نمایندگان اسامی افرادی که پول دریافت کرده‌اند افشا شده است،گفت: این اسامی هنوز اعلام نشده است.

کد N14395