صبح امروز صورت گرفت

رونمایی از سیستم عامل بومی و ۱۱ محصول جدید سایبری با حضور وزیر دفاع

وزارت دفاع,حسین دهقان,امنیت

همشهری آنلاین: ۱۲ محصول جدید و فناورانه صبح امروز با حضور وزیر دفاع رونمایی شد.

دفاع > امنیت- همشهری آنلاین:
۱۲ محصول جدید و فناورانه صبح امروز با حضور وزیر دفاع رونمایی شد.

به گزارش تسنیم، همزمان با آغاز هفته پژوهش از 12 محصول بومی فناورانه در حوزه سایبری با حضور سردار حسین دهقان وزیر دفاع و پشتیبانی نیروهای مسلح و غلامرضا جلالی رئیس سازمان پدافند غیرعامل کشور رونمایی و نمایشگاه صنعت بومی سایبری افتتاح گردید.

در حاشیه مراسم رونمایی از این محصولات راهبردی سردار دهقان در جمع خبرنگاران با اشاره به اهمیت فوق‌العاده موضوع پدافند غیرعامل و سایبر در کشور ضرورت بومی‌سازی فناوری‌های سایبری و ابداع و خلق جدید در این حوزه گفت: بحمدالله امروز با اتکا به نبوغ و خلاقیت دانشمندان و متخصصان کشورمان گام‌های بسیار مثبت و بلندی در حوزه سایبر برداشته شده است.

وزیر دفاع، از شرکت صنایع الکترونیک ایران به‌عنوان یکی از پیشتازان حوزه سایبری یاد کرد و افزود: خلق جدید و بومی‌سازی فناوری‌های سایبری از اولویت‌های مهم وزارت دفاع به شمار می‌رود.

سردار دهقان در ادامه گفت: با توجه به این رویکرد، با مأموریت دادن به صاایران به‌عنوان متولی این بخش در وزارت دفاع مصمم هستیم با شعار محوری "‌پیش به‌سوی زیرساخت بومی امن‌" و با همکاری و هماهنگی همه دستگاه‌های ذی‌ربط ضمن نهادینه سازی فناوری‌های مرتبط با حوزه سایبری‌، ان‌شاءالله کشور را در این بخش به خودکفایی برسانیم.

وزیر دفاع در تشریح 12 محصول فناورانه که امروز در حوزه سایبری رونمایی گردید‌، تصریح کرد: «سیستم عامل بومی و امن» که از دستاوردهای مشترک صاایران و شرکت‌های دانش‌بنیان و برخی دانشگاه‌ها به شمار می‌رود می‌تواند یکی از دغدغه‌ها و نگرانی‌های جدی را که عبارت از وابستگی زیرساخت‌های حیاتی و حساس کشور به سیستم عامل خارجی است به‌طور کامل رفع نماید.

وی محصول «ضد بدافزار پادویش» را از دیگر دستاورهای رونمایی شده برشمرد و افزود: این دستاورد که توسط یکی از شرکت‌های فناور داخلی طراحی و ساخته شده، قادر است امنیت رایانه‌های شخصی و سازمانی را در مقابل انواع ویروس‌‌های مهاجم برقرار و تأمین کند.

«تلفن همراه امن» از دیگر محصولاتی است که وزیر دفاع در تشریح آن گفت: از آنجا که از عمده‌ترین دغدغه‌ها و نیازهای کاربران تلفن همراه‌، امنیت ارتباطات و عدم شنود مکالمات آنان است‌، این محصول می‌تواند با ایجاد امنیت کامل و پایدار جلوی هرگونه مخاطره امنیتی و شنود را بگیرد.

سردار دهقان در ادامه با اشاره به دو دستاورد دیگر رونمایی شده ، شامل «مسیریاب بومی» و «سیستم انتقال نوری مخابرات» که توسط دو شرکت دانش‌بنیان و فناور کشورمان طراحی و ساخته شده است، گفت: طراحی و ساخت این دو محصول چشم‌انداز امیدبخشی را در رسیدن به زیرساخت‌های بومی و امن ترسیم می‌کند‌.

وی از «سامانه تشخیص تهدیدات سایبری»، «مرکز عملیات امنیت»، «دیواره آتش پرسرعت و با ظرفیت بالا»و «دیواره آتش نرم‌افزار‌های کاربردی» به‌عنوان چهار محصول جدید در حوزه امنیت شبکه نام برد که قابلیت حفاظت از شبکه‌های سازمانی در مقابله با تهدیدات هکرها و عملیات نفوذ را فراهم می‌کند که امروز با رونمایی از آنها گامی مؤثر در این حوزه برداشتیم.

وزیر دفاع با بیان اینکه از نیازهای مشترک وزارت دفاع، وزارت صنعت و معدن و دیگر بخش‌های صنعتی،کنترل و نظارت بر زیرساخت‌های صنعتی کشور می‌باشد ،«سامانه کنترل صنعتی بومی» که در این مراسم رونمایی شد می‌تواند این مأموریت مهم را انجام دهد.

سردار دهقان در تشریح اهداف نمایشگاه صنعت بومی سایبری نیز گفت: این نمایشگاه با هدف شناسایی و ترویج محصولات و دستاوردهای تولیدشده در حوزه سایبری کشور برپا شده و حضور بیش از 30 شرکت فناور و معرفی بیش از 100 محصول جدید سایبری در این نمایشگاه نشان از توانمندی و ظرفیت‌های بسیار خوبی است که در این حوزه راهبردی در کشورمان وجود دارد.

وزیر دفاع در پایان با تشکر و قدردانی از همه دست اندرکاران و فعالان حوزه سایبری در کشور و اعلام آمادگی وزارت دفاع برای حمایت و پشتیبانی از آنان تصریح کرد: دستاوردها و محصولات رونمایی و ارائه شده در این مراسم و نمایشگاه‌، نماد بارزی از ناکارآمد سازی تحریم‌ها و جنگ سایبری دشمنان و نشان دیگری از امواج نشاط‌آفرین «ما می‌توانیم» است که چرخه پیشرفت علمی را در همه زمینه‌ها سرعت بخشیده و تحقق‌بخش تدابیر حکیمانه و رهنمودهای ارزشمند، راه‌گشا و بن‌بست‌شکن رهبر فرزانه انقلاب اسلامی است.