واکنش عضو تیم مذاکره کننده به تحریم جدید آمریکا/ عراقچی:در حال ارزیابی هستیم و واکنش نشان می دهیم

سیدعباس عراقچی,تحریم اقتصادی

به دنبال اعمال تحریم های جدید آمریکا در مذاکرات هسته ای، عضو تیم مذاکره کننده ایرانی گفت که در این خصوص واکنش نشان خواهیم داد.

به گزارش خبرآنلاین، در  تحریم های جدید ایران که وزارت دارایی آمریکا آن را تصویب کرده است،شرکت‌های عیوض تکنیک، مارو صنعت، نگین پرتو خاور، صنایع هوایی قدس و سازمان صنایع هوایی ایران تحریم شده‌اند.

به گزارش بی بی سی ،شرکت مید اویل آسیا، شرکت سنگا تانکر که در سنگاپور به ثبت رسیده‌اند و شرکت فرلاند که گفته شده است در انتقال تانکر نفت ایران فعالیت داشته است نیز تحریم شده‌اند.این سه شرکت متهم هستند که با شرکت ملی نفت کش ایران که از شرکت‌های زیرمجموعه شرکت ملی نفت ایران است، معاملات کلان دارند

در واکنش به این اقدام معاون امور حقوقی و بین‌الملل وزیر امور خارجه با اشاره به اعمال تحریم علیه چند شرکت ایرانی گفت: این بازی‌های دوگانه و سردرگمی که مشاهده می‌شود اصلا به نفع فضای مذاکراتی نیست.

سید عباس عراقچی، افزود: البته آمریکایی‌ها مدعی هستند که این اقدام، اجرای تحریم‌های گذشته است و این شرکت‌ها را به دلیل این که تحریم‌های گذشته را نقض کرده‌اند، به لیست تحریم‌ها اضافه می‌کند ولی به نظر ما در شرایط فعلی و در شرایطی که قرار است در یک فضای همکاری حرکت کنیم، چنین اقدامی اصلا سازنده نیست.

به گزارش ایسنا،عضو تیم مذاکره کننده هسته ای ایران، تصریح کرد:«ما به شدت انتقاد داریم و این را یک رویکرد غیرسازنده و خلاف حسن نیت می‌دانیم و در حال حاضر در حال ارزیابی هستیم و ان‌شاءالله عکس‌العمل مناسب را هم انتخاب خواهیم کرد.»

سیدعباس عراقچی در گفت‌وگوی تلفنی با بخش خبر 14 تلویزیون در واکنش به اعمال تحریم علیه چند شرکت ایرانی اظهار کرد: ما در چند روز گذشته بعد از توافق، به نوعی با یک سردرگمی و عدم تصمیم‌گیری به ویژه توسط دولت آمریکا مواجه بودیم؛ بطوری که از یک سو در کنگره تلاش می‌کردند جلوی تحریم‌های جدید را بگیرند و از سوی دیگر با حرکتی که دیشب انجام دادند، خزانه‌داری آمریکا تعدادی شرکت‌های جدید را به لیست تحریم‌ها اضافه کرد.

وی خاطرنشان کرد: به نظر ما این بازی دوگانه یا سردرگمی که مشاهده می‌شود اصلا به نفع فضای مذاکراتی که داریم نیست و خلاف روح تفاهم‌نامه توافق ژنو است.

/27212

 

کد N13527