به بهانه نقض تحریمها/

آمریکا 14 شرکت ایرانی و خارجی را به فهرست سیاه خود اضافه کرد

ایران در جهان

وزارت خزانه داری آمریکا چند شرکت سنگاپوری، فیلیپینی و اوکراینی به همراه چند شرکت و شخصیت ایرانی را به اتهام کمک به برنامه هسته ای جمهوری اسلامی به فهرست تحریم های خود اضافه کرد. 

به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از رویترز،  وزارت خزانه داری آمریکا  دیروز پنجشنبه شرکتهای سنگاپوری"مید اویل ایشیا"، "سینگا تانکر"، به همراه شرکت دریایی فیلیپینی "سیکریا"، شرکت اوکراینی "فرلند" و همچنین "ویتالی سوکولنکو" مدیر عامل این شرکت را در فهرست سیاه خود قرار داد. 

بر اساس اعلام وزارت خزانه داری آمریکا این شرکتها به خاطر نقض تحریم های مالی و نفتی ایران در فهرست سیاه قرار گرفته اند.

علاوه بر این شرکت های خارجی، آمریکا تعداد دیگری از شرکت های ایرانی را به خاطر همکاری و کمک به برنامه هسته ای صلح آمیز جمهوری اسلامی، به فهرست سیاه خود اضافه کرده است.

به نظر می‌رسد این اقدام دولت اوباما، برای نشان دادن کارآمد بودن نظام تحریمهای موجود است. دولت اوباما به شدت در تلاش است، که تحریم های تازه ای در کنگره آمریکا به تصویب نرسد. اقدامی که ناقض مفاد توافق ژنو خواهد بود.

اما با این حال  وزارت بازرگانی ایالات متحده  روز ۲۰ آذر، ۱۹ شرکت و فرد در اروپا و آسیا را به اتهام واسطه گری برای شرکت هواپیمایی ماهان ایران جهت دور زدن تحریم ها و به دست آوردن تجهیزات تحریمی مورد نیاز خود از آمریکا، وارد فهرست سیاه کرد.

متن اخطار وزارت بازرگانی آمریکا ادعا می‌کند که شرکت هواپیمایی ماهان علاوه بر انتقال سلاح و نیروی نظامی از ایران به سوریه، برای حکومت سوریه وجوه مالی نیز فراهم آورده است. شرکت ماهان در سال ۹۰ وارد فهرست سیاه آمریکا شده بود.