گزارش نهایی سازمان ملل دربارۀ استفاده از سلاح‌های شیمیایی در سوریه

ایسنا نوشت:

بازرسان شیمیایی سازمان ملل با ارائه‌ گزارشی نهایی به بان کی‌مون اعلام کردند، از هفت منطقه‌ای که در سوریه بازدید کرده‌اند، «احتمالا» در پنج نقطه از سلاح شیمیایی استفاده شده بود.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، به گزارش خبرگزاری رویترز،‌ طبق این گزارش شواهدی به دست آمده است مبنی بر اینکه سلاح‌های شیمیایی در مناطق الغوطة، خان العسل، جوبر، سراقب و أشرفیات صحنایا استفاده شده است.

طبق گزارشی که تقدیم بان کی‌مون، دبیرکل سازمان ملل شد، عامل گاز اعصاب سارین احتمالا در چهار حادثه استفاده شده و در یک منطقه نیز در حجم انبوه بکار گرفته شده است.

در این گزارش تاکید شده است که در موارد متعددی قربانیان این حملات از نیروهای دولتی بشار اسد، رئیس جمهوری سوریه و غیرنظامیان بوده‌اند و نمی‌توان با قاطعیت ارتباطی میان حملات یافت کرد.

از سوی دیگر بازرسان گفتند که نمی‌توانند استفاده چنین سلاح‌هایی را در بهاریة و شیخ مقصود تایید کنند.

این گزارش که از سوی آکه سلستروم، رئیس بازرسان سازمان ملل منتشر شده، می‌گوید در دو مورد سلاح‌های شیمیایی علیه سربازان به کار گرفته و در خان العسل علیه سربازان و غیرنظامیان استفاده شده بود. این گزارش تعیین نکرده است که دولت از این سلاح‌های شیمیایی استفاده کرده یا شورشیان.

بنا بر این گزارش، در ناحیه جوبر نیز سلاح‌های شیمیایی در مقیاسی کوچک بکار گرفته شده بود.

بازرسان پیش‌تر استفاده از گاز اعصاب سارین را در حمله نزدیکی دمشق در روز ۲۱ اوت امسال که باعث مرگ صد‌ها تن شد تایید کرده بودند. حمله روز ٢١ اوت باعث شده بود که باراک اوباما، رئیس جمهوری آمریکا سوریه را به حمله نظامی تهدید کند.

تحقیقات بازرسان سازمان ملل متحد در سوریه در اواخر ماه سپتامبر امسال آغاز شده بود.

بر اساس یک قطعنامه شورای امنیت سازمان ملل متحد تجهیزات تولید و ذخایر سلاح شیمیایی در سوریه باید تا نیمه سال ۲۰۱۴ به طور کامل منهدم شوند.

به گزارش شبکه خبری بی‌بی‌سی، سازمان منع استفاده از سلاح‌های شیمیایی (OPCW) که مسئول امحای سلاح‌های شیمیایی سوریه است، آخرین روز سال میلادی جاری را به عنوان آخرین مهلت برای نابودی ذخایر شیمیایی سوریه در نظر گرفته است. آمریکا می‌گوید آماده است بخشی از مرگبار‌ترین تسلیحات شیمیایی سوریه را در دریا و روی یک کشتی نابود کند.

5252

کد N13385