ماندلا، یخ رابطۀ واشنگتن-هاوانا را شکست

کوبا,نلسون ماندلا,ایالات متحده آمریکا

در مراسم بزرگداشت ماندلا یخ رابطۀ واشنگتن- هاوانا شکست.

به گزارش خبرگزاری خبرآنلاین به نقل از رویترز ، دست دادن دو رییس جمهور با گذشت بیش از نیم از قطع رابطۀ دیپلماتیک میان دو کشور با واکنش و خوشحالی مردم کوبا و امیدواری برای بهبود روابط دو کشور روبرو شد. لبخند اوباما به رائول کاسترو، رییس جمهور کوبا برای بسیاری از کوبایی پیام بهبود روابط میان دو کشور را القا کرد. دو کشوری که سواحل آنها تنها 90 مایل از هم فاصله دارد، به دلیل اختلافات ایدئولوژیک و سیاسی بیش از نیم قرن بود که رابطه ای با هم نداشتند.
یاسنیل سوتو، یک کارگر کوبایی 25 ساله در این رابطه در گفتگو با خبرنگار رویترز در این باره می گوید: هرگز تصور نمی کردم که چنین اتفاقی در مراسم بزرگداشت ماندلا بیفتد. به نظر من این آغاز اتفاق و تغییرات مهمی در آینده خواهد بود و امید داریم که اینگونه باشد. نحوۀ برخورد میان دو رییس جمهور پس از گذشت سالها قطع رابطه نشانه هایی از تغییر در روابط خصمانه میان دو کشور تعبیر و ارزیابی شد.
کاخ سفید در این باره گفته است که دست دادن دو رییس جمهور از قبل پیش بینی نشده بود و دو رییس جمهور صحبت دیگری به جز دست دادن و سلام کردن نداشته اند.
جولیا سوینگ، مدیر مطالعات آمریکا لاتین در شورای روابط خارجی آمریکا در نیویورک در این باره می گوید: دست دادن دو رییس جمهور و تلاش آنها شاید بسیار آسان تر از راهی باشد که ماندلا در مبارزه با آپارتاید آنرا پشت سر گذاشته بود.
گفته می شود تلویزیون کوبا این صحنه را بدون کامنت و یا شرحی و به عنوان بخشی از مراسم بزرگداشت ماندلا پخش کرده است. دولت کوبا واکنشی به این اتفاق از خود نشان نداده اما این مسئله اتفاقی مهمی در تاریخ کوباست.
گفتنی است آخرین باری که دو رییس جمهور پس از قطع رابطۀ دیپلماتیک از سال 1959 به هم دست دادند، فیدل کاسترو و بیل کلینتون در سال 2000 بود که به دور از چشم دوربین ها اتفاق افتاد و چندان جدی گرفته نشد. ریچارد نیکسون و کارتر نیز در سال 1959 با فیدل کاسترو ملاقات کرده بودند.

5252

 

کد N12952