در نشست خبری جبهه پایداری مطرح شد:

اولویت های جبهه پایداری/ چرا دولت حاضر نیست نقدها را بشنود

احزاب و تشکلها

سخنگوی جبهه پایداری در اولین نشست خبری خود با تاکید بر اینکه موضع ما نسبت به دولت ناصحانه است گفت:جبهه پایداری نسبت به دیگر احزاب در صدد گرفتن قدرت در چنگ خودش نیست. در انتخابات های گذشته این را ثابت کردیم و در 90 درصد مواقع با جبهه متحد اصولگرایان همراه شدیم. ما از کسی که صالح باشد حمایت می کنیم.

به گزارش خبرنگار مهر، حجت الاسلام ناصر سقای بی ریا سخنگوی جدید جبهه پایداری صبح امروز پنجشنبه در نشست خبری که در خبرگزاری فارس برگزار شد، با بیان اینکه در سطح بین المللی نقاط قوت بسیاری داریم گفت: دشمنان و مستکبران عالم در طول تاریخ در برابر ما ایستاده اند. جبهه جهانی مقاومت، امروز طیف گسترده‌ای را در برمی‌گیرد و سوریه که تا مرز سقوط پیش رفت به دلیل تدبیر رهبران بلندپایه جمهوری اسلامی برگشت و مقاومت نجات پیدا کرد.

وی با تاکید بر اینکه مذاکرات 1+5 از نقاط قوت ایران بوده است، اظهار داشت: مسئولان مذاکره کننده باید از نقاط قوت بهره بگیرند اما گاهی این توجه صورت نمی‌گیرد و برخی مسئولان اظهاراتی دارند که در دنیا از آن به ضعف تلقی می‌شود.

سقای بی ریا با اشاره به 9 دی گفت: 9 دی نماد بیداری و بصیرت ملت است به طوری که مردم با حضور خود طومار فتنه گران را برچیدند.افق جمهوری اسلامی کاملا روشن است و جای هیچ گونه نگرانی نیست چرا که جوانان با وجود اینکه انسجامی ندارند اما به صورت خوشه‌ای و فردی و به صورت یک بتون برای پایه‌های انقلاب هستند.

سخنگوی جبهه پایداری در ادامه این نشست پاسخگوی سوالات خبرنگاران شد و در پاسخ به این سوال که اولویت های جبهه پایداری پس از تدوین گفتمان این جبهه چه خواهد بود،گفت:اهداف ما همان اهداف اصلی و پایه ای جبهه که بر مبنای آن ها تشکیل شده، مورد تاکید است. اصل تاکید ما بر مساله فرهنگ است. فرهنگ برنامه ریزی لازم دارد و بخشی از تکالیف را نمی توان بدون تشکیلات انجام داد.

سقای بی ریا با تاکید بر اینکه فرق ما با دیگر گروه ها این است که جبهه پایداری نسبت به دیگر احزاب در صدد گرفتن قدرت در چنگش نیست،اظهار داشت: در انتخابات های گذشته این را ثابت کردیم و در 90 درصد مواقع با جبهه متحد اصولگرایان همراه شدیم. ما از کسی که صالح باشد حمایت می کنیم.

وی با اشاره به انتخابات ریاست جمهوری سال 92 گفت:جبهه پایداری از افراد شایسته حمایت می‌کنند و به طور مثال ما در انتخابات ریاست جمهوری اخیر شاهد بودیم زمانی که کاندیدای مدنظرمان کنار رفت، نگفتیم که حتما کاندیدای مورد حمایت‌مان باید عضو شورای مرکزی پایداری باشد و از این رو از آقای جلیلی به عنوان یک نامزد اصلح حمایت کردیم.به تعبیر دیگر در صحنه سیاست امر به معروف و نهی از منکر می کنیم .در رسیدن به حکومت صالحان هر کس که شایستگی داشته باشد به زیر این پرچم بیاید و این به معنای رقابت با گروه‌ها نیست چرا که هر کسی که چنین تفکری داشته باشد ما از او حمایت خواهیم کرد.

سخنگوی جبهه پایداری در پاسخی به سوالی درباره حضور حجت الاسلام صدیقی و آیت الله جنتی در شورای فقاهتی اظهار داشت: اینها گمانه زنی است و بزرگوارانی که عضو شورای فقاهتی هستند گفته‌اند که اسم شان را نگوییم.

وی در باره اظهارات ظریف در دانشگاه تهران گفت: باید به اصول انقلاب توجه داشته باشیم ممکن است بعضا در اثر اینکه تازه مسئولیتی بر عهده کسی گذاشته شده اشراف کامل به کارها نداشته باشند. یکی از نمایندگان مجلس نقل می‌کرد که یک سوال فنی هسته‌ای از یکی از مسئولان پرسیدیم و وی جواب داده است که من نظری ندارم و این نشان می‌دهد که اشراف وجود ندارد، در حالی که مسئولیت بالایی هم در تیم مذاکره‌کننده داشت.

سقای بی ریا با بیان اینکه ما باید قبل از مذاکرات مانورهای نظامی برگزار کنیم تا قدرت خود را به جهان نشان دهیم افزود:باید از کارشناسان و خبرگان استفاده شود و نظرات کارشناسی را دریافت کنند و به اصول انقلاب توجه شود.گفتن برخی اظهارات که مثلا اینکه گفته شد کیفیت خزانه به چه شکل است و سخن از خالی بودن آن موجب این می‌شود که دشمنان ادعا کنند تحریم اثر کرده و باید بیشتر فشار بیاوریم از این رو گفتن چنین سخنانی به مصلحت نیست و واقعیت هم نداشت.

سخنگوی جبهه پایداری با تاکید براینکه دیدگاه ما نسبت به دولت ناصحانه است گفت:ما می‌خواهیم کمک کنیم تا اگر نقطه ضعفی وجود دارد برطرف و تیم مذاکره‌کننده تقویت شود گاهی لازم است از مسئولان مطالبه کنیم که کشور ما یک کشور انقلابی است و آنها مسئول این کشور هستند.

وی در واکنش به این سوال که رییس جمهور گفته است من سرهنگ نیستم بلکه حقوقو دانم آیا اعضای کابینه و وزیر امور خارجه باید در حوزه نظامی دخالت کند، اظهار داشت: این واقعیت وجود دارد که رئیس‌جمهور در وسط میدان قرار داشته و مسئولیت عظیمی بر عهده دارد و در کنار آن دارای اختیارات بالایی است.همان طور که ما حرف های رقیب را تحمل می کنیم آن ها نیز باید انتقاد پذیر باشند. لازم نیست رییس جمهور یا وزیر همه کاره باشند چرا که این ممکن نیست اما وظیفه دارند از کارشناسان مربوطه استفاده کنند؛ اگر قرار است یک وزیر حرف نظامی بزند قبلا با مسئولان نظامی کشور آن را در میان بگذارد که آیا درست است یا خیر و به مصلحت کشور است یا نیست.

سقای بی ریا در پاسخ به سوال خبرنگار مهر که با توجه به روی کار آمدن دولت جدید که به نوعی رقیب اصولگرایان محسوب می شود اگر به قبل از انتخابات بازگردید جبهه پایداری همچنان بر نامزد مستقل تاکید می کند یا ساز و کار وحدت با اصولگرایان را در دستور کار قرار می دهد،پاسخ داد:ما ساز و کارمان این نیست که حتما فردی که از خود ماست معرفی کنیم تعجب می‌کنیم از اینکه برخی می‌گویند شما وحدت را شکستید در حالی که وحدتی شکل نگرفته بود. 16 نفر نیز در عرصه انتخابات مطرح بودند و ما یک نفر از این 16 نفر را انتخاب کردیم و بقیه هم از دیگران حمایت می‌کردند چطور به ما می‌گویند وحدت‌شکن هستید اما بقیه مشکلی ندارند.

وی با تاکید بر اینکه سازو کار ما جنگیدن برای قدرت نیست،تصریح کرد: مقام معظم رهبری چند بار بر روی انتخاب اصلح تأکید داشتند و ما هم سعی کردیم اصلح را معرفی کنیم.روش ما یک روش خلاف وحدت نیست. ما به فکر مصالح انقلاب هستیم و وظیفه خود را تربیت مدیر می‌دانیم و جزء وظایف خود می‌دانیم که کار فرهنگی در عرصه مسائل سیاسی انجام دهیم و کسانی را تربیت کنیم که مؤمن به اسلام و انقلاب باشند.

سخنگوی جبهه پایداری در پاسخ به این پرسش که برنامه جبهه پایداری برای انتخابات مجلس چیست،گفت: تلاش ما این است که افراد صالح یا اصلح در انتخابات مجلس یا ریاست جمهوری سر کار بیایند و از این رو به این افراد کمک می‌کنیم؛ به همین دلیل ما به گونه ای در کنار همه گروه‌ها هستیم و نیستیم. اگر در یک گروه اصولگرا فرد صالحی باشد ما به وی کمک خواهیم کرد، ساز و کارمان زد و بند نیست بلکه فراتر از آن است و مصلحت نظام را در نظر می‌گیریم تا در نهایت افراد صالح مورد نظر قرار بگیرد.

وی در واکنش به این سوال که با  چرا  با وجود حمایت رهبری از تیم مذاکره کننده شاهد عدم حمایت از تیم مذاکره کننده هستیم،گفت: مسئولان باید صدای واحد داشته باشند اما آیا نقد و بررسی عملکرد تیم مذاکره‌کننده در بین مردم و کارشناسان و اینکه مردم بگویند نگران حقوق هسته‌ای هستیم و صحبت‌هایی مثل اینکه حق غنی‌سازی ما محدود شده، این به نفع است یا ضرر. اگر در کشور ما دو صدا وجود داشته باشد چه اشکالی دارد، مردم می‌خواهند به صورت شفاف این موضوع را بدانند؛ با توجه به اینکه پیشنهاددهنده سند توافقنامه آمریکایی‌ها هستند سند پیچیده‌ای است. از این رو کارشناسان می‌توانند در این زمینه صحبت کرده و حتی مناظره داشته باشند.

وی با تاکید بر اینکه در این توفق نامه بر NPT  تاکید نشده است،خاطر نشان کرد:در مذاکرات  آلماتی پافشاری ما بر روی NPT بود اما متاسفانه در توافق ژنو بر روی NPT تاکید نشده و فقط گفته‌اند که NPT نظارت می‌کند.آنها گفته‌اند که فقط حقوق هسته‌ای رعایت شده است اما طبق توافق‌نامه، غنی‌سازی باید مورد توافق طرفین باشد؛ یعنی یک سر طناب دست آنها و سر دیگر دست ماست.

سقای بی ریا در پاسخ به این سوال که با وجود حمایت رهبری از تیم مذاکره کننده به نظر می آید شما جلوتر از رهبری حرکت می کنید،گفت:نقد ما از سر خیر خواهی است. ما از دولت جدید عصبانی نیستیم. نباید آشفته شویم همان طور که دولت های گذشته مورد نقد و بررسی قرار گرفتند چرا این دولت حاضر نیست نقد را بشنود و یا به نمایندگان مجلس پاسخگو باشد.موضع ما نسبت به دولت ناصحانه و خیرخواهانه است.

وی درباره نامه 9 اصلاح طلب به رییس جمهور و رفع سوتفاهم ها که از سوی این اصلاح طلبان اشاره شده اظهار داشت:آقای روحانی همانطور که خودش هم گفته است رئیس‌جمهور همه مردم است و وقتی کسی رای می‌آورد در قبال همه مسئولیت دارد از این رو رئیس‌جمهور باید بر روی خطوط اصلی انقلاب حرکت کند و یکی از این خطوط اصلی تکیه بر ظرفیت‌های داخل و قوت درون‌زاست.

سخنگوی جبهه پایداری در اتنقاد به دولت گفت:شاهد عزل و نصب های زیادی هستیم. اگر بخواهند در همه رده‌ها مسئولان را تغییر دهند باعث محرومیت‌هایی می‌شود اما متاسفانه این کار صورت می‌گیرد.این خلاف حرف هایی است که روحانی زده است.

وی درباره حمایت رهبری از تیم مذاکره کننده گفت:باید فرمایشات مقام معظم رهبری را به صورت یک بسته نگاه کنیم؛ ایشان در آن مرقومه گفتند آنچه را که مرقوم داشته‌اید یک موفقیت است و در نکته بعدی نیز فرمودند این قدم آخر نیست و باید به عنوان مبدائی برای اقدامات هوشمندانه بعدی مورد توجه باشد؛ رهبری خط مستقیم ایستادگی در برابر زیاده‌خواهی استکبار را نیز در همان نامه مورد تاکید قرار دادند لذا باید همه این نکات را با هم دید.

سقای بی ریا در پایان اظهار داشت: جبهه پایداری دارای شورای فقاهتی است که مشروعیت دهنده و نظارت‌کننده بر آن است و این جبهه آرمان‌های امام و مقام معظم رهبری را دنبال می‌کند و مسائل سیاسی را در چارچوب کار فرهنگی با صبغه اسلامی مورد توجه قرار می‌دهد.جبهه پایداری به دنبال پیاده‌سازی آرمان‌ها و مطالبات و دغدغه‌های ولی فقیه است.