رئیس مجلس:

دولت از ظرفیتهای دفاعی صیانت کند/ عسگراولادی از نفت باارزش‌تر بود

سایر حوزه ها

رئیس مجلس شورای اسلامی مرحوم عسگراولادی را سیاستمداری باریشه نامید و گفت: سیاستمدران بادکنکی تنها در زمان طوفانی شدن فضا می توانند رشد کنند و خود را نشان دهند اما پس از عادی شدن شرایط از بین می روند اما سیاستمدران ریشه ای همچون عسگراولادی همیشه تاثیرگذار هستند.


به گزارش خبرنگار مهر، علی لاریجانی در اجلاس دبیران استانها و شهرستانهای حزب موتلفه که صبح امروز در موسسه فرهنگی این حزب برگزار شد حزب موتلفه را یک حزب مستقل و پایدار نامید و گفت: موتلفه اسلامی در فراز و فرودهای سیاسی منهج مشخصی را برای خودش ترسیم کرده و حرکتش ریشه ای است.

وی ضمن گرامیداشت یاد و خاطره مرحوم جبیب الله عسگراولادی ادامه داد: آقای عسگری اولادی از سیاستمداران برجسته کشور بود که به این سادگی بعید است خلا وجود ایشان پر شود چرا که وی بیش از نیم قرن در ساحت سیاست نقش موثر داشت و به این جهت بر همه ما واجب است که نسبت به این سیاستمدار برجسته قدرشناس باشیم و راه او را بهتر بشناسیم.

رییس قوه مقننه با بیان اینکه عسگراولادی در عرصه سیاست رفتار حکیمانه و سنجیده ای داشت گفت: عسگراولادی رفتارش طوفانزا نبود سیاستمداری ریشه دار بود که سلوکش با سیاستمداران بادکنکی تفاوت داشت.

وی تصریح کرد: سیاستمدار بادکنکی تا فضا را طوفانی نکند نمی تواند خودش را نشان دهد. اما سیاستمدار ریشه دار فضا را آرام می کند.

لاریجانی با بیان اینکه سیاستمدار بادکنکی زمانی که غبارها از بین رفت خود نیز از بین می رود گفت: سیاستمدار بادکنکی تنها در شرایطی که فضا غبارآلود باشد می تواند عرض اندام کند و مانند بادکنکی است که در صورتی که باد بیاید به هوا می رود. اما سیاستمدار ریشه ای رفتارش حکمت آمیز است.

وی افزود: البته گاهی اوقات سیاستمداران ریشه ای نیز تحت تاثیر فضای سیاستمداران بادکنکی قرار می گیرند و وقتی فضا غبارآلود شد تحت تاثیر شرایط قرار می گیرند.

رییس مجلس با بیان اینکه عسگراولادی در ادوار مختلف پس از انقلاب رفتار مشفقانه و دردمندانه داشته است گفت: در سالهای اخیر هم ما سلوک ایشان را دیدیم و این نشان می دهد سیاستمدار ریشه دار نگاهش از جنس دیگری است و ایشان همیشه شرایط را تغییر می داد و حامل شرایط نبود.

وی در ادامه مقایسه رفتار عسگراولادی با سیاستمداران بادکنکی گفت: خیلی افراد با جو زندگی می کنند و کاری به حق و حقیقت آن ندارند و آرمانها را توجیه می کنند اما مرحوم عسگراولادی شرایط را تغییر می داد.

وی با بیان اینکه سیاستمداری که نتواند شرایط را تغییر دهد سیاستمدار نیست و تابع است گفت: خیلی از سیاستمداران شرایط تغییر را ندارند. مرحوم عسگراولادی واقع گرایی را به سمت مرحله متعالی تر می کشاند و در طول انقلاب تحت شرایط فشار قرار نگرفت و همواره تلاش می کرد شرایط را عوض کند.

لاریجانی با بیان اینکه افرادی مانند عسگراولادی از نفت برای کشور پرارزش تر هستند گفت: اگر یک سیاستمداری سرمایه کشور باشد کشور را بدون نفت هم اداره می کند و ایشان رجل سیاسی بود که کاملا مسلکش هدفدار و گامهایش راسخ بود.

رئیس مجلس شورای اسلامی با اشاره به وصیت عسگراولادی ادامه داد: انسان مسلکی اول رابطه اش را با خدا تنظیم می کند و مرحوم عسگراولادی نیز چنین انسانی بود وصیت نامه عسگراولادی کم تاثیر نگذاشته است و ما افتخار می کنیم که چنین شخصیتهایی در نظام جمهوری اسلامی داشته ایم.

وی با بیان اینکه عسگراولادی هیچ گاه برای گرفتن پستی تلاش نکرده است گفت: او همواره دردمندانه حرف می زد و هدفدار بود.

لاریجانی در توصیه به حزب موتلفه گفت: من درخواست می کنم که مکاتبات آقای عسگراولادی که نشاندهنده اصالت دینی این شخص بزرگوار است را گردآوری کنید.

رئیس مجلس افزود: مکاتبات ایشان بسیار اخلاق مدار است چه در 2 خرداد و چه مکاتبات اخیرش. وی در اظهار نظر کردن شجاع بود و هرگز برای اینکه دیگران برایش فریاد بزنند حرف نمی زد.

لاریجانی ادامه داد: عسگراولادی گاهی احساس می کرد باید خودش را هزینه کند و هیچ هراسی از این موضوع نداشت و مکاتبات ایشان باید مدون شود چرا که یک عمر تجربه در کار ایشان نهفته است.

وی همچنین در بخشی از سخنان خود با اشاره به شرایط امروز ایران گفت: در شرایط بین المللی گاهی دنبال این هستند که برخی از نکات مثبت کشور را نادیده بگیرند.

رئیس مجلس با تاکید بر اینکه جمهوری اسلامی ایران در این 34 سال ملت ایران را سرافراز کرده است گفت: در عمر پر برکت انقلاب اسلامی یک ظرفیت بزرگ ایجاد شده که قطعا بدون کاستی نیست اما در مجموع که نگاه می کنید شعاع کشورمان از نظر بین المللی و منطقه ای خیلی رو به جلو رفته است.

لاریجانی تصریح کرد: ما در گذشته و قبل از انقلاب کشور مطرحی نبودیم و به جز چند شهر آباد و چند دانشگاه بسیار محدود و یک نظام دیکتاتوری چیز دیگری نداشتیم اما در این سالها شرایط بسیار تغییر کرده است و ایران از نظر ژئوپولتیک بسیار موقعیت برجسته ای یافته است.

وی با بیان اینکه اگر بعضی از پیوندهای مردمی در ایران نبود نمی توانستیم به چنین ظرفیتهایی دست یابیم گفت: این پیوندهای مردمی نشانه ریشه دار بودن حکومت نظام جمهوری اسلامی است.

رئیس مجلس با اشاره به پیشرفتهای علمی ایران در سالهای اخیر گفت: در زمینه دفاعی و هوا و فضا نیز ایران رشد زیادی داشته است و در این نباید هیچ تردیدی داشته باشیم. چرا که کشورهای اطراف ما نیز همین مقدار پیشرفتی کشور ایران داشته است نداشته اند و این مشخص می کند در این چند سال هدایت درستی صورت گرفته است.

لاریجانی تاکید کرد: غالب مسائل استراتژیک که توان کشور را ما را بالا برده است با هدایت رهبر معظم انقلاب بوده است و این از نعمتهایی است که ساختار حکومت جمهوری اسلامی دارد.

وی پیشرفتهای دفاعی را یکی دیگر از آوردهای نظام جمهوری اسلامی ایران نام برد و گفت: لزومی ندارد که پیشرفتهای نظامی ما به خاطر نگرانی دیگران پوشیده شود و ما برای رفع نگرانی دیگران آورده های خود را کم ببینیم.

عضو شورای عالی امنیت ملی با تاکید بر اینکه ایران قدرت موشکی منطقه است گفت: همه این را می دانند و ما خود باید به آن اذعان داشته باشیم و این موضوعی نیست که قابل کتمان باشد هر کشوری که می خواهد استقلال خود را حفظ کند باید توان بازدارندگی  داشته باشد. البته ما سلاحهای هسته ای را بازدارنده نمی دانیم اما بالا بودن توان دفاعی را مشروع می دانیم.

لاریجانی تاکید کرد: ایران توانسته روی پای خود بایستد و نیروی دفاعی ورزیده ای دارد که این توان دفاعی با مانور ورزیده نشده است بلکه ما جنگ کرده ایم.

وی در توصیه به دولت گفت: دولت جدید باید از این ظرفیتها صیانت کند و با بهره گیری از این ظرفیتهای اقتصاد کشور رو به جلو ببرد.

ادامه دارد...