نواز شریف:

کشتار غیرنظامیان در حملات پهپادها / هند اولویت‌ اصلی سیاست خارجی پاکستان است

آسیا اقیانوسیه

تلاش اسلام آباد برای توجه جامعه بین‌ الملل به اثرات منفی حملات پهپادها و ابراز امیدواری آمریکا درباره امضای پیمان راهبردی واشنگتن و کابل از جمله تحولات مهم همسایگان شرقی کشورمان به شمار می رود.

به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از روزنامه داون، نواز شریف نخست‌ وزیر پاکستان در اظهاراتی در اسلام آباد با اشاره به تلاش دولت برای توجه جامعه بین‌ الملل به اثرات منفی حملات پهپادها گفت: پاکستان در پی گسترش همکاریهای تجاری، زیر ساخت ها و فرهنگی با شرکای اروپایی بوده، اما تاکید جامعه جهانی برای استفاده از هواپیماهای بدون سرنشین به منظور مبارزه با تروریسم و نادیده گرفتن کشتار غیرنظامیان اسلام آباد را نگران کرده است.

نخست‌ وزیر پاکستان در ادامه داشتن روابط خوب اسلام آباد با کشورهای همسایه از جمله هند را بر پایه احترام متقابل خواند و آن را یکی از اولویت‌ های اصلی سیاست خارجی خود خواند.

وی تاکید کرد: پاکستان و هند باید سازوکاری را برای گفتگوهای مشاوران امنیت ملی دو کشور با هدف مبارزه با تروریسم طراحی کنند و اقدامات صمیمانه و سازنده نیازمند کاهش تنش ها در خط کنترل منطقه کشمیر و اجرای توافقنامه آتش بس هستند که در سال 2003 امضا شد.

خبرگزاری فرانسه نیز در گزارشی به اظهارات جیمز دابینز نماینده ویژه آمریکا در امور افغانستان و پاکستان درباره تشویق حامد کرزای برای امضای پیمان راهبردی واشنگتن و کابل از سوی هند پرداخت.

جیمز دابینز با اشاره به روابط خوب هند و افغانستان اعلام کرد که رئیس جمهوری افغانستان احترام زیادی را به هند می گذارد و به اظهارات مانموهان سینگ نخست وزیر هند برای امضای پیمان راهبردی گوش فرا می دهد.

کرزای پیش شرط امضای پیمان راهبردی با واشنگتن را پایان حملات به منازل مسکونی، برگزاری انتخابات شفاف و عادلانه، ایجاد صلح و ثباتی پایدار در افغانستان و سپردن زندانیان گوانتانامو به دولت عنوان کرده است.

آمریکا نیز در واکنش به پیش شرط جدید حامد کرزای رئیس جمهوری افغانستان برای امضای پیمان راهبردی با واشنگتن، تدارکات نظامی، سوخت و خدمات حمایتی ارتش و پلیس افغانستان را قطع کرد، این در حالی است که سفارت آمریکا در کابل چنین گزارشی را رد کرده است.