حمله پلیس اوکراین به معترضان/ میدان استقلال همچنان در تصرف مخالفان روسیه

آمریکا اروپا

پلیس اوکراین صبح امروز چهارشنبه با حمله به جمعیت حاضر در میدان استقلال کی یف برای متفرق کردن معترضان به توافق تجاری این کشور با روسیه تلاش کرد.

به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از رویترز، اعتراضات مردم اوکراین به توافقنامه تجاری این کشور با روسیه همچنان ادامه دارد و در حالی که خیایان های کی یف از برف پوشیده شده معترضان اعتراضات خود را ادامه می دهند.

در همین رابطه در ساعات ابتدایی صبح امروز چهارشنبه پلیس به معترضان حاضر در میدان استقلال حمله و سعی در متفرق کردن آنها کرد. این اقدام پلیس با واکنش تظاهرات کنندگان روبرو شد و دو طرف با یکدیگر درگیر شدند.

درگیری زمانی شدت گرفت که پلیس قصد بازداشت تعدادی از معترضان حاضر در میدان استقلال را داشت.

در جریان اعتراضات روزهای اخیر اوکراین که بزرگترین تظاهرات بعد از وقوع انقلاب نارنجی در این کشور محسوب می شود بیش از 500 هزار معترض در خیابان های کی یف دست به تظاهرات ضد دولتی زده و خواستار کنار رفتن دولت شدند.

اعتراضات اوکراین از حدود سه هفته قبل و بعد از تصمیم دولت برای تعلیق گفتگوها با اتحادیه اروپا آغاز شد. اروپایی ها معتقدند تصميم کی يف تحت فشار روسيه صورت گرفته است.

اتحاديه اروپا در سال ۲۰۰۹ برنامه موسوم به مشارکت شرقی را به شش عضو پيشين اتحاد جماهير شوروی پيشنهاد کرد. هدف از اين برنامه يکپارچه سازی قوانين و مواضع اقتصادی و سياسی اعلام شد.

نمايندگان اتحاديه اروپا و کشورهاي ارمنستان، آذربايجان، گرجستان، بلاروس، مولداوی و اوکراين در هفتم ماه می 2009 در پراگ گردهم آمدند و بيانيه مشترکی را در اين زمينه امضا کردند. اما طی سالهای اخير، روابط سياسی اقتصادی بين اتحاديه اروپا و بلاروس به حداقل کاهش يافت و بلاروس نيز مانند ارمنستان ترجيح داد برای حفظ روابط بهتر با روسيه به اتحاد گمرکی مورد نظر مسکو بپيوندد.

اوکراين نیز در همین مسیر در تصميمی ناگهانی عضويت در برنامه مشارکت شرقی را به حالت تعليق درآورد. اهميت استراتژيک اين شش کشور بديهی است البته در اين ميان، اوکراين با جمعيتي ۴۶ ميليونی و منابع طبيعی و انسانی از اهميت ويژه ای برخوردار است. اتحاديه اروپا، در سه سال اخير بيش از دو ميليارد و ۵۰۰ ميليون يورو در اين زمينه سرمايه گذاری کرده، اما اکنون با اقدامات روسیه برنامه های بروکسل در حال از هم پاشیدن است.