حسینی در گفتگو با مهر:

شورای عالی انقلاب فرهنگی سرعت عمل ندارد/ شورا وارد مسائل روز مثل سبک زندگی شود

احزاب و تشکلها

وزیر سابق فرهنگ و ارشاد اسلامی درباره عملکرد شورای عالی انقلاب فرهنگی گفت: گاه ماهها یک موضوع وقت جلسات شورا را می گیرد و تعداد جلسات هم اندک است یعنی در دو هفته یک جلسه و بدین جهت بعضی طرح ها و برنامه های مهم مدتها در نوبت می مانند.

محمد حسینی در گفتگو با خبرنگار مهر، با اشاره به جایگاه شورای عالی انقلاب فرهنگی در اتخاذ و اعمال در حوزه فرهنگ، اظهارداشت: در سال 59 به خاطر ضرورت های انقلاب و لزوم ایجاد تحول در دانشگاه ها، ستاد انقلاب فرهنگی با فرمان (ره) امام شکل گرفت و در طول بیش از سه دهه منشاء خدماتی ارزنده شد.

وی افزود: این نهاد به تدریج توسعه و ارتقاء پیدا کرد به گونه ای که امروز از نهادهای عالی و فراقوه ای کشور است که حضور سران سه قوه و بعضی مسئولان اجرایی کشور و صاحب نظران در آن جایگاه رفیعی برای شورا فراهم کرده است. شاید تنها نهاد قابل مقایسه با آن شورای عالی امنیت ملی باشد که هم از نظر ترکیب اعضا و هم اثر بخشی موقعیتی ممتاز در نظام جمهوری اسلامی ایران دارد.

وزیر سابق فرهنگ و ارشاد اسلامی، با بیان اینکه مشارکت مسئولان تراز اول کشور و جمعی از دانشمندان موجب شده است که تصمیم گیری های شورا از پختگی و سنجیدگی و جامع نگری خاصی برخوردار باشد و نیز دارای پشتوانه قوی اجرایی باشد تصریح کرد: حضور افراد حقیقی در این شورا که در مقایسه با دولت ها از ثبات بیشتری برخوردار است موجب قوام بیشتر این مجموعه شده است.

وی همچنین تغییر اعضای شورا توسط رهبری معظم و اشراف و احاطه ایشان بر این مجموعه را نقطه قوت دیگری برای شورای عالی انقلاب فرهنگی دانست که اعتبار و جایگاه شورا را مضاعف می سازد.

عضو سابق شورای عالی انقلاب فرهنگی، همچنین با اشاره به اولویت های شورا در حوزه فرهنگ ادامه داد: در شمار آخرین و مهمترین مصوبات شورا در پایان دولت دهم می توان به "مهندسی فرهنگی"اشاره کرد که بارها مورد تاکید رهبر فرزانه انقلاب قرار گرفته است و پس از چند سال کار همه جانبه در دبیرخانه به نتیجه رسید و در حال حاضر می طلبد که شورا در اجرایی شدن این سند مهم اهتمام ورزد و دستگاه های مختلف در این خصوص به وظیفه خود عمل نمایند.

وزیر سابق فرهنگ و ارشاد اسلامی، بیان داشت: موضوع پیوست فرهنگی نیز از اولویت هاست که لازم است با همکاری همه دستگاه ها و نهادها اجرایی شود که بدون تردید در این صورت شاهد اقدامات ارزنده ای در حوزه فرهنگ و هنر خواهیم بود.

وی مسئله سبک زندگی را از موضوعات روز کشور نام برد و گفت: در سفر رهبر حکیم انقلاب به خراسان شمالی و طرح سوالات در این باره سبک زندگی این موضوع در کانون توجهات قرار گرفت و خوشبختانه کارهای مطالعاتی و تحقیقاتی خوبی در سطح کشور و در دبیرخانه شورا انجام شده است که لازم است در شورا مورد رسیدگی و تصویب قرار گیرد تا رسالت و وظایف نهادها مشخص و با بهره گیری از ابزارهای مختلف از جمله هنری سبک زندگی ایرانی و اسلامی تبیین و ترویج شود. 

وی افزود: غرب با سرمایه گذاری و به کارگیری ابزارهای مختلف از جمله شبکه های تلویزیونی ماهواره ای و فارسی زبان و ارائه دیگر محصولات فرهنگی و هنری درصدد تغییر ماهیت هویت مردم به ویژه جوانان است لذا عنایت به موضع رهبری را بایستی مغتنم شمرد و به جریان سازی فرهنگی گسترده پرداخت و با اتکا به منافع اصیل و آموزه های متقن سلوک زندگی سعادتمندانه را فرا ره مشتاقان قرار دارد.

حسینی در ادامه در پاسخ به این سوال که آیا شورای انقلاب فرهنگی به اهداف خود از جمله دینی و انقلابی کردن محیطهای فرهنگی است رسیده است، گفت: مسلما تا رسیدن به شرایط مطلوب و ایده آل در جامعه و تحول در محیط های فرهنگی و هنری کشور و غالب شدن گفتمان دینی و انقلابی فاصله زیادی داریم و نیاز به اقدامات فراوان است اما به هر حال زحمات شورای انقلاب فرهنگی نیز کارساز بوده است و اگر این اقدامات نبود با هجمه گسترده فرهنگی دشمن معلوم نبود امروز چه وضعیتی داشتیم.

وی افزود: اگر ضعفها و اشکالاتی وجود دارد عوامل مختلف سهیم هستند شاید بخشی از آن متوجه شورا باشد ولی بدون تردید بخشی از ایرادات هم به دستگاه های اجرایی بر می گردد. بعد از انقلاب فراز و نشیب های گوناگونی را پشت سرگذرانده ایم.

وزیر سابق فرهنگ و ارشاد اسلامی گفت: روزگاری سکاندار فرهنگ و هنر کشور کسانی بودند که برخی از آنان امروز همکار شبکه های تلویزیونی و رسانه های غربی و عربی هستند یا کسانی که تهاجم فرهنگی را توهم می پنداشتند و یا اینگونه اعلام می کردند. بر این اساس نمی توان از چنین کسانی توقع ترویج روحیه انقلابی گری و دینی در جامعه و فضاهای فرهنگی و هنری داشت.

وی با اشاره به اثرگذاری شورا بر حرکت کلان فرهنگی کشور گفت: شاید مهمترین مسئولیت شورا دنبال کردن سیاست های کلان فرهنگی باشد که به یاری خدا برخی اقدامات مناسب صورت گرفته است. تدوین و تصویب نقشه جامع علمی کشور، ضوابط نشر، مهندسی نظام جامع تعلیم و تربیت فرهنگی و پرداختن به موضوع جمعیت از جمله این فعالیت هاست که البته نیاز مبرم به تحقق این مصوبات است و الا این تلاش های موثر ابتر خواهد ماند.

عضو سابق شورای عالی انقلاب فرهنگی، همچنین با انتقاد از سازوکار شورا در پیگیری مصوبات گفت: ساز و کار شورا در حال حاضر به گونه ای است که سرعت عمل کافی وجود ندارد. گاه ماهها یک موضوع وقت جلسات شورا را می گیرد و تعداد جلسات هم اندک است یعنی در دو هفته یک جلسه و بدین جهت بعضی طرح ها و برنامه های مهم مدتها در نوبت می مانند.

حسینی تصریح داشت: لازم است در این خصوص اتخاذ تصمیم شود و به شوراهای اقماری و نیز کمیسیون ها اختیارات بیشتری داده شود تا شورا بتواند همواره مباحث روز را دنبال کند نه اینکه پاره ای مطالبات و رهنمودهای رهبری پس از سالها مورد توجه قرار گیرد.

وی مشارکت فعال روسای قوا در جلسات شورا را از اوجب واجبات دانست و گفت: اعضای حقیقی شورا لازم است که با انگیزه بیشتر و فعالانه تر در پیشبرد اهداف شورا کمک نمایند و کسانی که دارای مشاغل متعدد هستند و نمی توانند به خوبی ادای وظیفه کنند داوطلبانه عرصه را برای حضور چهره های بانشاط و مصمم و تازه نفس فراهم سازند.

وزیر سابق فرهنگ و ارشاد اسلامی، ادامه داد: در بخش نظارت و پیگیری مصوبات اگر چه شاهد تلاش هایی هستیم ولی قطعا این مقدار و نحوه کافی نیست و نیاز به طرحی نو هستیم که بهره گیری از توانمندی دیگر نهادهای نظارتی از جمله مجلس شورای اسلامی می تواند مفید فایده باشد.

حسینی در پایان با بیان اینکه توجه به شوراهایی مانند شورای فرهنگ عمومی و شورای اجتماعی زنان و نیز تحول علوم انسانی از ضروریات است، خاطرنشان کرد:  برای نمونه شورای فرهنگ عمومی فراگیرترین شورا در سطوح کشور است که قلمرو آن تا شهرستانها توسعه یافته است ولی متاسفانه در بودجه سالانه برای اجرایی شدن تصمیمات شورای فرهنگ عمومی کشور، استانها و شهرستانها اعتبار مناسب لحاظ نشده است که این مسئله موجبات دلسردی افراد را فراهم می آورد.