احمدی در نطق میان دستور:

دچار افراط و تفریط در بودجه 93 نشویم/ لایحه هدفمندی سریع تر به مجلس ارائه شود

مجلس

نماینده مردم دهلران با تاکید بر اینکه نباید در بودجه سال 93 دچار افراط و تفریط شویم،گفت: بودجه کارآمد بودجه‌ای است که واقعیات کشور در جهت منابع و مصارف به طور دقیق واکاوی شده و با اجتناب از نگاه انبساطی و انقباضی شرایط رکود تورمی اقتصاد را درک کند.

به گزارش خبرنگار پارلمانی مهر، علی محمد احمدی نماینده مردم دهلران در مجلس شورای اسلامی در بخشی از نطق میان دستور خود درجلسه علنی روز سه شنبه مجلس شورای اسلامی با تشکر از رییس جمهور برای اهتمام در ارائه به موقع بودجه و تاکید بر اینکه این اقدام قانون مداری دولت را نشان داد،گفت: در بودجه 93 نباید دچار افراط و تفریط شویم.

وی افزود: بودجه کارآمد، بودجه‌ای است که واقعیات کشور در جهت منابع و مصارف به طور دقیق واکاوی شده و با اجتناب از نگاه انبساطی و انقباضی شرایط رکود تورمی اقتصاد را درک کرده و با تثبیت قیمت‌ها منابع به سمت تولید و طرح‌های تولیدی هدایت شود.

وی با تاکید بر اینکه به مسائلی چون تورم و بیکاری در بودجه 93 مد نظر قرار بگیرد،گفت: صندوق  توسعه ملی را به شکل جدی به شریان توسعه کشور با اولویت سرمایه‌گذاری در انرژی به عنوان مزیت مطلق کشور پیوند دهیم. در بهترین شرایط در سال‌های گذشته توانسته‌ایم صد میلیارد دلار درآمد ناشی از نفت داشته باشیم که اگر تولید ناخالص ملی کشور را 500 میلیارد دلار بدانیم، این رقم 20 درصد تولید ناخالص ملی کشور است.

احمدی ادامه داد: اگر فقط با یک اقدام ساده در فرآوری بنزین و نفت سفید وارد می‌شدیم می‌توانستیم این صد میلیارد را تا 250 میلیارد دلار یعنی 50 درصد تولید ناخالص داخلی ارتقاء دهیم. از طرفی اگر اقتصاد دانش بنیان را چاشنی تحولات انرژی می‌کردیم می‌توانستیم این رقم را به 800 میلیارد دلار یعنی حدود دو برابر رقم تولید ناخالص فعلی کشور برسانیم.

وی همچنین گفت: اگر از این 800 میلیارد دلار در سال فقط 10 درصد مالیات می‌گرفتیم می‌توانستیم 80 میلیارد دلار درآمد مالیاتی داشته باشیم، بنابر این اگر قرار است بودجه‌ای درست داشته باشیم نباید بخش‌های با اولویت کشور همچون بحث انرژی را فراموش کنیم.

این نماینده مجلس با اشاره به اهمیت نرخ ارز اظهار داشت:‌ گرچه ارز متغیر کوچکی در اقتصاد ایران از نظر حجم و کمیت است اما تاثیرگذاری آن به تجربه نشان می‌تواند منشاء شوک‌های بزرگی در اقتصاد ایران باشد. پایبندی به قانون به طور جدی در بودجه مورد توجه قرار گیرد. تک نرخی شدن ارز را به مفهوم مدیریت نیروهای بازار است.

احمدی ادامه داد: دولت باید با ترکیب نرخ محاسباتی و معاملاتی که برگرفته از اتاق مبادله ارز است، نرخ ارزی را انتخاب کند که نه پایین باشد که مجبور به اعطای یارانه به واردات و تضعیف تولید داخلی و رشد مصرف باشیم و نه نرخی بالا باشد که به دنبال آن کاهش ارزش پول ملی افزایش قیمت کالاهای وارداتی و انتقال تورم خارج به داخل به وجود آید.

نماینده مردم دهلران در مجلس با اشاره به اجرای قانون هدفمندی گفت: گرچه اجرای قانون هدفمندی موضوع فراگیر برای تمامی اقشار بود، ولی متاسفانه فقط و فقط به اعطای یارانه‌های مصرفی منجر شد. یارانه‌هایی که مصرف گرایی را تشدید کرد، نقدینگی را به طور بی‌سابقه افزایش داد و تورم رکودی را در اقتصاد تشدید کرد.

وی افزود: سوال این است که اگر بودجه‌ای شفاف و کارآمد داشته باشیم چگونه می‌توانیم بدون تامین منابع و مصارف هدفمندی بودجه بندی برای سال مالی آ‌تی داشته باشیم.از دولت می‌خواهیم که هر چه سریعتر با ارائه لایحه‌ هدفمندی همزمان با بررسی بودجه شرایطی را فراهم کند که نمایندگان مجبور نباشند بودجه بدون هدفمندی را بررسی کنند.

نماینده مردم دهلران در ادامه نطق خود به بیان مشکلات و مسائل حوزه انتخابیه خود پرداخت.