پاسخ وزیر نیرو به سوال نمایندگان مجلس:

هزینه‌های انشعاب برق یک سوم هزینه‌های واقعی است

مجلس,وزیر نیرو

ودیعه تعیین شده جهت برقراری انشعاب برق در کلان‌شهرها حدود 50 درصد در سایر شهرها حدود 35 درصد و در مناطق گرمسیر حدود 20 درصد و در روستاها 15 درصد قیمت تمام شده است.

وزیر نیرو انضباط مالی و شفافیت در هزینه‌های توزیع عدم نیاز مشترکین به پیمانکاران و کاهش انتظار اتصال انشعاب برق از مهمترین دلایل تعیین یک قیمت مشخص برای انشعاب برق اعلام کرد و گفت: متوسط هزینه‌های انشعاب برق 835 هزار تومان است که کمتر از یک سوم هزینه‌های واقعی است.

به گزارش خبرنگار ایلنا، حمید چیتچیان در صحن علنی امروز(19 آذر) مجلس و در پاسخ به سؤال نمایندگان ارومیه و چیتچیان درخصوص علت چهار برابری حق انشعاب برق گفت: علت اصلی این تصمیم این بود که زمان انتظار برای اتصال انشعاب برق بسیار بالا بود و در بعضی مواقع تا سه سال به طول می‌انجامید.

وی با اشاره به انتظار طولانی 557 هزار نفر در سراسر کشور برای انشعاب برق گفت: سوءاستفاده‌های مالی بوجود آمده از سوی شرکت‌های پیمانکاری و بعضاً شرکت‌های توزیع برق باعث شده بود که این انتظار بوجود بیاید.

وزیر نیرو با اشاره به اینکه تا قبل از تعیین یک قیمت مشخص برای انشعاب برق هزینه‌های انشعاب به سه قسمت تقسیم شده بودند بیان داشت: در سالهای گذشته هزینه‌های انشعاب ضمن‌ آنکه قیمت بسیار بالایی داشتند به سه قسمت ودیعه، اندازه‌گیری و نیرورسانی تقسیم شده بودند و این موضوع باعث گسترش فساد و عدم عدالت شده بود. به گونه‌ای که در بعضی جاها یک قیمت تعیین می‌شد و در بعضی مکان‌های دیگر قیمت دیگری اعلام می‌شد.

به گفته چیتچیان در عین حال شرکت‌های برق ضمن دریافت ودیعه انشعاب عملیات نیرورسانی را به عهده متقاضی برق واگذار و متقاضیان نیز با پرداخت هزینه‌های سنگین به پیمانکاران تأسیسات مورد نیاز را برای تأمین برق خود تهیه می‌کردند و این موضوع باعث نارضایتی زیادی در سطح متقاضیان بوجود آورده بود.

وزیر نیرو تصریح کرد: این رویه علاوه بر تحمیل هزینه‌های اضافی به متقاضیان زمینه پرداخت هزینه‌های کاملاً متفاوت و فساد را ایجاد کرده بود.

وی افزود: در جهت حفظ منابع متقاضیان و افزایش رضایت آنان ساماندهی تعرفه‌های فروش انشعاب را وزارت نیرو برعهده گرفت. بر این اساس با توجه به تمام جوانب و در راستای انجام وظایف حاکمیتی و با هدف ایجاد وحدت رویه و شفافیت در عملکرد و همچنین تصریح در برقراری انشعاب یک قیمت مشخص و با تعرفه‌های منظم با نگاه حمایتی به اقشار کم درآمد و روستایی تدوین شده است.

به گفته وزیر نیرو؛ ودیعه تعیین شده جهت برقراری انشعاب برق در کلان‌شهرها حدود 50 درصد در سایر شهرها حدود 35 درصد و در مناطق گرمسیر حدود 20 درصد و در روستاها 15 درصد قیمت تمام شده است. از سوی دیگر متقاضیان نیازی به مراجعه به شرکت‌های پیمانکار برای اتصال انشعاب نخواهند داشت.

وزیر نیرو ارقام تعیین شده برای نیرورسانی 1 میلیون 280 هزار تومان در سایر شهرها 850 هزار تومان و در روستاها 327 هزار تومان اعلام کردند.

کد N11393