آیت الله هاشمی:

برخی رسانه‌ها با دانشگاه آزاد برخورد جناحی و تخریبی دارند / خاطره رفسنجانی از امام(ره)

سایر حوزه ها

رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام با انتقاد از نگاه برخی رسانه‌ها به دانشگاه آزاد اسلامی گفت: متأسفانه اينگونه رسانه‌ها، منافع ملی را در نظر نمی‌گيرند و با چنين سرمايه‌ای برخوردهای جناحی و تخريبی دارند.

به گزارش خبرگزاری مهر، به نقل از پایگاه اطلاع رسانی آیت الله هاشمی رفسنجانی، رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام در ديدار جمعي از مسؤولين و پژوهشگران مركز تحقيقات مكاترونيك دانشگاه آزاد اسلامي قزوين ، با تشكر از دانشجويان و مسوولان اين واحد، به تاريخچه تأسيس دانشگاه آزاد اسلامي در ايران پرداخت و گفت: اوايل انقلاب مي‌ديديم كه صف كنكور طولاني و امكانات كمّي دانشگاه‌هاي دولتي محدود است.

آیت الله هاشمی رفسنجانی با يادآوري اثرات منفي عدم موفقيت جوانان براي ورود به دانشگاه در خانواده‌ها گفت: خانواده‌ها و جوانان، دانشگاه را يك آرزوي غيرقابل تحقق مي‌دانستند و وظيفه نظام اسلامي بود كه شادابي علمي و دانشگاهي را در جامعه و خانواده‌ها زنده كند.

رئيس هيأت مؤسس و هيأت امناي دانشگاه آزاد اسلامي با ارائه تحليلي از فضاي انقلابي سال‌هاي اوّل و مخالفت با بخش خصوصي گفت: متقاضيان تحصيلات دانشگاهي در زماني كه شوراي انقلاب فرهنگي دانشگاهها را تعطيل كرده بود، بيشتر شدند و اين اوضاع باعث نگراني مضاعف مسؤولان نظام بود.

وی در ادامه با تاكيد بر وجود امكانات نسبي فضاهاي آموزشي و استاد و علاقه خانواده‌ها به تحصيلات عاليه فرزندان خود،گفت: خدمت امام(ره) رسيدم و اوضاع را توضيح دادم و ايشان بدون هيچ درنگي كه انگار منتظر اين پيشنهاد بودند، گفتند: شروع كنيد كه حتماً مردم و خداوند كمك مي‌كنند.

آيت الله هاشمي رفسنجاني افزود: آن دانشگاه امروز بزرگترين دانشگاه حضوري جهان است كه انقلاب و نظام اسلامي به آن مي‌بالد.

رئيس هيأت امناي دانشگاه آزاد با اشاره به كمك‌هاي مردمي در شهرهاي مختلف براي تأسيس واحدهاي فراوان اين دانشگاه در سراسر كشور گفت: پس از ارتقاء كمي، اكنون بايد به ارتقاي كيفي بپردازيم كه كار پژوهشي و تحقيقاتي و پرداختن به تحصيلات تكميلي در سياست‌هاي اعضاي هيأت مؤسس و هيأت امنا قرار گرفته است.

وی گسترش دانشگاه آزاد در سراسر كشور را پرخير و بركت دانست و گفت: در مقطعي براي رقابت با اين دانشگاه، به دانشگاه پيام نور بيش از حد توجه شد كه البته رقابت علمي هميشه خوب بوده و خواهد بود.

آيت الله هاشمي رفسنجاني با انتقاد از نگاه منفي برخي رسانه‌ها به دانشگاه آزاد اسلامي گفت: متأسفانه اينگونه رسانه‌ها، منافع ملي را در نظر نمي‌گيرند و با چنين سرمايه‌اي برخوردهاي جناحي و تخريبي دارند.

رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام، ايران را سرشار از سرمايه انساني در دانشگاه دانست و گفت: تا جايي كه از من ساخته باشد، براي ارتقاي علمي جوانان ايران اسلامي كمك خواهم كرد.

در آغاز اين ديدار موسي خاني، رئيس دانشگاه آزاد اسلامي واحد قزوين و محمد ذاكري ، پژوهشگر نخبه مركز تحقيقات مكاترونيك اين واحد دانشگاه ضمن ارائه گزارشي از فعاليت‌ها و برنامه‌ها، به بيان دغدغه‌هاي پژوهشگران براي توجه بيشتر مسؤولين و جلوگيري از فرار مغزها پرداختند.

همچنين برگزيدگان تيم هاي مختلف لوح تقدير خويش را از دست رئيس هيأت مؤسس و رئيس هيأت امناي دانشگاه آزاد اسلامي دريافت كردند.

قبل از اين ديدار، آيت‌الله هاشمي‌رفسنجاني در مراسمي با حضور دانشجويان و مسؤولان دانشگاه آزاد اسلامي واحد قزوين، از خودروي خورشيدي هاوين (2) و موتور سيكلت الكتريكي پاراكس رونمايي كرد.

در مراسم رونمايي از خودروي خورشيدي هاوين (2) آقاي حسن بهرامي، سرپرست تيم دانشجويي گفت: طراحي اين خودرو از سال 1391 با حضور 18 دانشجو آغاز شد و ساخت آن نيز 11 ماه طول كشيد.»

وي افزود: اين خودرو با حداكثر 160 كليومتر بر ساعت و ذخيره 6 ساعت كاري قابل رقابت با دانشگاههاي برتر دنيا مثل ميشيگان و MITمي‌باشد.

بهرامي گفت: اين خودرو در مسابقات آمريكا كه سال 2014 برگزار مي‌شود، شركت مي‌كند.

حسين زيارتي، سرپرست تيم موتورسيكلت الكتريكي پاراكس نيز گفت: اين موتور كه براي كلاس RACEطراحي و ساخته شده ويژگي منحصر به فردي دارد.

وي گفت: بدنه آن كه با يك تيم 12 نفره دانشجوي طراحي و ساخته شده ، كاملاً آئروديناميك بوده و با فرمان‌پذيري بالا، 184 كيلومتر سرعت دارد و در صورت شارژ كامل كه 45 دقيقه طول مي‌كشد، 200 كيلومتر را طي مي‌نمايد كه در چهارمين دوره مسابقات ملي طراحي ماشين موفق و به كسب مقام نخست كشوري در مرحله ي طراحي و ساخت موتور سيكلت الكتريكي گرديد.