یک روز پس از ارائه کارت زرد مجلس به وزیراقتصاد؛ باهنر: به طیب​نیا گفتم دموکراسی هزینه دارد

ایسنا نوشت:

محمدرضا باهنر در مورد اتفاقات روز گذشته مجلس بعد از دادن اولین کارت زرد به وزیر اقتصاد و دولت یازدهم گفت: مشکل بین مجلس و دولت این است که برخی نهادها و مراکز تصمیم‌گیری در کشور زیرمجموعه وزارتخانه‌ها نیستند، این درحالی است که تصمیمات این مراکز بسیار مهم بوده و مجلس نمی‌تواند از آن‌ها غفلت کند که از جمله این نهادها می‌توان از بانک مرکزی، سازمان محیط زیست و سازمان انرژی اتمی نام برد.

اهم سخنان نایب رئیس مجلس در ادامه می آید:

* در دوران آقای احمدی‌نژاد، اتفاقات مهمی در مورد نرخ ارز ملی افتاد و به تبع آن نمایندگان می‌خواستند در جریان امور قرار گیرند، اعتراض و سوال کنند یا تذکر دهند. وزیر اقتصاد وقت هم در پاسخ به سوالات می‌گفت که بانک مرکزی زیرنظرش نیست که بخواهد به سوالات جواب دهد. این اظهارنظر در حالی بود که نمایندگان نمی‌توانستند از اتفاقات مربوط به حوزه قیمت ارز غفلت کنند و به همین دلیل این موارد کم کم متراکم و تبدیل به سوال از رئیس جمهور شد که هزینه‌های زیادی دارد.

* با روی کار آمدن دولت یازدهم ما با آقایان در این دولت صحبت کردیم که رویه قبلی را پیش نگیرند و بدانند که مجلس در مورد مسائل مهم همچون حوزه ارزی حساس است و سوالاتی را مطرح می‌کند. توصیه کردیم که انسجام را حفظ کرده و اگر از وزیر اقتصاد سوالی می‌شود به جای این که بگوید به او ربطی ندارد، پاسخ داده و استدلال‌هایش را مطرح کند.

* دیروز اولین سوال مجلس از وزرای دولت یازدهم مطرح شد و قرعه به نام آقای طیب‌نیا افتاد. بنده جلسه را اداره می‌کردم و احساس کردم صحبت‌های سوال کننده، آقای جعفری، مستدل و قوی بود و پاسخ‌های وزیر نیز قوی بشمار می آمد یعنی بحث‌ها عمدتا بحث های کارشناسی خوبی بود.

* دیروز بعد از رای‌گیری، 82 نماینده رای به اقناع و حدود 102 نماینده رای به عدم اقناع به پاسخ‌های وزیر دادند. این موضوع برای آقای طیب‌نیا که دفعه اولشان بود مقداری سنگین تمام شد طوری که عملا می‌گفتند سوال مستقیم ربطی به او نداشته و برخی از نمایندگان توجهی نکردند. البته نمایندگان در مواردی نگرانی و گلایه‌هایی از دولت در مورد عزل و نصب‌ها و استفاده بیش از حد از بازنشسته‌ها و موارد دیگر دارند که شاید این موضوع تاثیر وضعی داشته است.

* بنده به آقای طیب‌نیا گفتم که بالاخره دموکراسی هزینه دارد و باید آمادگی پرداخت این هزینه‌ها را داشته باشند. البته آقای طیب‌نیا به برخی از نمایندگان گفته بودند که با این اتفاقات دیگر نمی‌تواند کار کند و به خانه می‌رود و از همانجا استعفایش را به دولت می‌فرستد. طبق اخبار منتشره آقای طیب‌نیا استعفا نمی‌دهد و امیدواریم که چنین اتفاقی نیز نیافتد.

/29295

 

کد N10738