ابوترابی‌فرد در شورای اجرایی مجمع مجالس آسیایی:

مشارکت فعال زنان در پارلمان‌های آسیایی به خواسته نیمی از جمعیت این قاره پاسخ می دهد

مجلس

عملیات تروریستی که به کشتار بیرحمانه پیروان مذاهب مختلف اسلامی منجر می‌شود، باید به شدت محکوم شود.

نایب رئیس مجلس در شورای اجرایی مجمع مجالس آسیایی تأکید کرد: عملیات تروریستی که به کشتار بیرحمانه پیروان مذاهب مختلف اسلامی منجر می‌شود، باید به شدت محکوم شود.

به گزارش ایلنا، نایب رییس اول مجلس در دومین شورای اجرایی مجمع مجالس آسیایی در پاکستان ضمن تقدیر از پارلمان این کشور گفت: تلاش‌های ارزشمند آقای مشاهد حسین در برگزاری این جلسه مهم از سوی پارلمان پاکستان بسیار موثر بود و اینجانب موفقیت ایشان را در پیشبرد اهداف مجمع مجالس آسیایی خواستارم. همچنین لازم است از پارلمان سوریه، که ریاست این مجمع را در شرایط دشواری عهده داشت، صمیمانه تشکر نمایم.

وی با اشاره به تشکیل جلسه شورای اجرایی در روزهای 16 و 17 اردیبهشت ماه سال 1392 در تهران، افزود: در این جلسه شانزده پیش‌نویس قطع‌نامه که محصول کار کمیته‌های دائمی اجتماعی و فرهنگی و اقتصادی و انرژی و کمیته سیاسی بود، مورد بررسی قرار گرفت.

ابوترابی یادآور شد: در این جلسه علاوه بر بررسی موضوعات مهم دستور کار و توجه به نقش اساسی این مجمع در مواجهه با چالش‌های قاره‌ای و جهانی، به لزوم کارآمدی بیشتر این مجمع اشاره شد و پیشنهادهایی برای ارتقای کار این مجمع ارائه گردید. امیدوارم همکاران در جلسه ویژه‌ای که به منظور تقویت جایگاه این مجمع اختصاص یافته مشارکت فعال داشته باشند و با ارائه راهکارهای روزآمد به فعالیت و نشاط این مجمع مدد رسانند.

نایب رییس مجلس طراحی برنامه‌هایی برای مشارکت بیشتر روسای مجالس در جلسات مجمع عمومی جهت ارتقای جایگاه APA و تسهیل هماهنگی و همکاری‌های بیشتر پارلمانی، تبیین راهکارهایی برای ارتباط نزدیک‌تر بین دولت‌ها و مجمع مجالس آسیایی و بسترسازی برای اجرایی شدن تصمیم‌ها و توصیه‌های این مجمع و معرفی برنامه‌ها و اهداف مجمع مجالس آسیایی در سطح دولت‌ها و جامعه مدنی برای جلب مشارکت را از جمله این راهکارها دانست.

وی اضافه کرد: در اولین جلسه شورای اجرایی در تهران سه موضوع مهم جدید شامل مبارزه با قاچاق مواد مخدر در آسیا، رعایت حقوق کارگران مهاجر در آسیا و ارتقای جایگاه زنان در پارلمان‌های آسیایی که در جلسه کمیته دائمی اجتماعی و فرهنگی سال 1391 در تهران پیشنهاد شده بود مورد بررسی و تبادل‌نظر قرار گرفت.

ابوترابی درباره موضوع مبارزه با قاچاق مواد مخدر در آسیا گفت: مواد مخدر یکی از پدیده‌های شوم دوران معاصر است که چنان سلامت مادی و معنوی جوامع را به خطر انداخته که برای کنترل و مهار آن به اقدامات جمعی جهانی نیاز است. همانگونه که گسترش این پدیده خطرناک مرزهای کشورها را درنوردیده است، لازمست کشورها با هماهنگی و همکاری جدی با این بلای مدرن مقابله نمایند.

نایب رییس مجلس تصریح کرد: مجمع مجالس آسیایی می‌تواند با ایجاد هماهنگی در سطوح قانون‌گذاری و نیز تدوین سیاست‌های کنترل تولید و جلوگیری از توزیع مواد، نقش اساسی در مقابله با قاچاق مواد مخدر ایفا نماید. علاوه بر قانونگذاری مناسب مجالس آسیایی ضرورت دارد با نظارت دقیق بر اقدامات انتظامی و کنترلی، از سیاست‌های فرهنگی و اجتماعی در جهت پیشگیری از گسترش مواد مخدر پشتیبانی به عمل آورد.

وی درباره موضوع رعایت حقوق کارگران مهاجر در آسیا نیز اظهار کرد: آسیا از لحاظ نیروی کارگر ماهر و نیمه‌ماهر رتبه اول را در جهان داراست. مهاجرت این نیروی عظیم درون آسیا یکی از عوامل موثر در رشد و توسعه اجتماعی و اقتصادی می‌باشد. متاسفانه خلأهای قانونی در مورد حقوق کارگران مهاجر در برخی کشورها، زمینه ظلم و تعدی نسبت به این قشر زحمتکش را فراهم آورده است.

ابوترابی خاطرنشان کرد: مجالس آسیایی باید با قدردانی از زحمات این نیروهای موثر به تدوین سیاست‌ها و راهکارهای ضروری جهت حفظ و ارتقای حقوق کارگران مهاجر همت گمارد و مانع از اعمال تبعیض و پرداخت دستمزدهای پایین و اشتغال در مشاغل خطرناک و بدون تامین‌های لازم گردد. کشورهای مهاجرپذیر و مهاجرفرست هر دو از مزایای این مبادله بهره‌مند می‌شوند. بنابراین باید با هماهنگی یکدیگر جانب حق و عدل را رعایت کرده و به تدوین سازوکارهای قانونی ضروری جهت تداوم این همکاری اقدام نمایند.

وی درباره ارتقای جایگاه زنان در پارلمان‌های آسیایی، نیز تاکید کرد: عواملی که تبعیض‌های ناروا علیه زنان را به صورت امری مستمر درآورده است ترکیبی از سنت‌ها و سیاست‌های فرهنگی و اقتصادی و اجتماعی و سیاسی است. مشارکت فعال زنان در پارلمان‌های آسیایی می‌توانند به نیازها و خواسته‌های نیمی از جمعیت آسیا که نقش اساسی در تحکیم خانواده و تربیت فرزندان و رشد و توسعه اقتصادی دارند پاسخ مناسب بدهد.

به گفته ابوترابی، تسهیل مشارکت فعال زنان در حوزه‌های اجتماعی و اقتصادی و سیاسی می‌تواند به رشد و تعالی جامعه کمک کرده و جایگاه مناسب زنان را تعریف و تبیین نماید.

نایب رییس مجلس شورای اسلامی در بخش دیگری از اظهارات خود، چاره‌اندیشی در برابر کشتارهای فرقه‌ای را شایسته توجه دانست و افزود: متاسفانه کشتارهای فرقه‌ای از عملیاتی نادر و منفرد، تبدیل به فرهنگی اجتماعی شده که در رفتارهای عادی خشونت‌بار به طور روزمره خودنمایی می‌کند. عملیات تروریستی که به کشتار بیرحمانه پیروان مذاهب مختلف اسلامی -به‌خصوص تشیع و تسنن- منجر شده است، باید به شدت محکوم شود.

ابوترابی یادآور شد: کشتار بیگناهان تحت عناوین فرقه‌ای و مذهبی مخالف آموزه‌های صریح قرآن و سنت است و در عین حال باعث لکه‌دار کردن چهره رحمانی اسلام در منظر جهانیان است. لازم است همه علمای دینی و رسانه‌های جمعی با محکوم کردن کشتارهای فرقه‌ای، مسلمانان را به تحمل و بردباری و پیروی از سنت مودت‌آمیز رسول گرامی اسلام دعوت کند.

وی در پایان با ابراز تشکر از دبیرکل و دبیرخانه مجمع مجالس آسیایی برای تلاش در راه تحقق اهداف این مجمع، برای مجمع مجالس آسیایی در رسیدن به همگرایی بیشتر آرزوی توفیق کرد.

کد N10670