کنگره در اندیشه هدیه ایرانی برای اوباما/ حرف آخر را هری رید می زند

آمریکا اروپا

هشدارهای دولت آمریکا به کنگره این کشور در رابطه با خودداری از تصویب تحریم های جدید علیه ایران تا حدودی نتیجه داده، اما با این وجود هنوز برخی از سناتورها معتقدند که باید با اعمال تحریم های جدید قدرت واشنگتن در مذاکرات آتی با ایران را افزایش داد.

به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از خبرگزاری فرانسه، قانونگذاران آمریکایی در حال آماده کردن خود برای رای دادن به تحریم های جدید ایران هستند؛ اقدامی که دولت اوباما و کشورهای حاضر در گروه 1+5 را نگران می کند تا مبادا توافق هسته ای حاصل شده در ژنو را به هم بزند. 

مقامات بلند پایه دولت آمریکا در هفته های اخیر مرتبا به کپیتال هیل رفته و به کنگره درباره به هم خوردن مذاکرات هسته ای هشدار داده اند.

به نوشته خبرگزاری فرانسه، در حالی که مذاکرات هسته ای به بار نشسته و سبب رسیدن به توافقی ابتدایی شده مقامات دولت اوباما خواستار درنگ قانونگذاران برای تصویب تحریم های جدید علیه ایران هستند. 

البته رایزنی ها و هشدارهای کاخ سفید تا حدودی موثر بوده، اما تلاش های سناتورهای سرشناس برای اعمال این تحریم های جدید همچنان ادامه دارد.

خبرگزاری فرانسه در ادامه به رایزنی ها و لابی های پیدا و پنهان با سناتورهای آمریکا اشاره کرده و می نویسد که تلاش هایی برای تصویب تحریم های جدید علیه این در جریان است.

این تلاش ها توسط "رابرت منندز" رئیس دموکرات کمیته روابط خارجی سنا و "مارک کرک" از سناتورهای جمهوریخواه در جریان است. به اعتقاد این افراد تحریم ها موجب شده تا ایران متقاعد به نشستن پای میز مذاکره شود.

به گفته یکی از اعضای کنگره، این تحریم های جدید همانند چماقی خواهد بود تا به ایران نشان داده شود که اگر در توافق نهایی اخلال کرده و یا از توافق ابتدایی تخطی کند، با فشارهای بیشتری روبرو می شود.

بر اساس این گزارش، هدف سناتورها این است که ظرف روزهای آتی این تحریم ها در کنگره به تصویب برسد و در زمان کریسمس روی میز اوباما قرار بگیرد تا آمریکا در مذاکرات آتی با ایران با قدرت بیشتری حاضر شود.

بر اساس این گزارش، تصمیم گیرنده اصلی در مورد به رای گذاشتن این تحریم ها سناتور "هری رید" رهبر اکثریت ها در سنای آمریکاست. رید پیشتر از اعمال تحریم های جدید حمایت کرده بود، اما ممکن است با توجه به هشدارهای شخص اوباما وی در به رای گذاشتن این تحریم ها مردد شده باشد.

همانطور که اشاره شد این اقدام سناتورها در حالی انجام می شود که در هفته های گذشته به طور مرتب باراک اوباما، جان کری و کاخ سفید در رابطه با اعمال تحریم های جدید علیه ایران هشدار داده اند.

علاوه بر آن در صورت اجرایی شدن توافقنامه ژنو، آمریکا و اتحادیه اروپا از اعمال تحریم های جدید علیه ایران منع شده اند و به نظر می رسد که هدف این سناتورها اعمال تحریم های جدید پیش از اجرایی شدن توافقنامه ژنو است.