در دانشگاه تهران طرح شد؛

تشکر رضا خاتمی از رهبر انقلاب به دلیل دوراندیشی/ احمدی نژاد باید این حق را داشته باشد که از خود دفاع کند

احزاب و تشکلها

نماینده اصلاح طلب مجلس ششم با بیان اینکه ما حامی چشم و گوش بسته دولت نیستیم گفت: ما خواهان جامعه ای هستیم که احمدی نژاد با وجود همه تحقیرها و ناصواب هایی که گفت این حق را داشته باشد که در یک فضای آرام از خود دفاع کند.

به گزارش خبرنگار مهر محمد رضا خاتمی در مراسم بزرگداشت 16 آذر، عصر امروز شنبه که به همت انجمن اسلامی دانشجویان دانشگاه تهران برگزار شد در جمع دانشجویان این دانشگاه با گرامیداشت یاد شهدای 16 آذر گفت: 60 سال پیش در چنین روزی سه دانشجویان دانشگاه تهران که رنگ استبداد را تحمل نمی کردند در پیش پای معاون اول رئیس جمهور آمریکا قربانی شدند.

وی با بیان اینکه آنچه در این 8 سال گذشته دردناک بود تخریب گسترده بنام انقلاب و اسلام است گفت: همه ما می دانیم در 8 سال گذشته در کشور چه گذشت. ذکر خرابی های گسترده که همه عرصه ها را گرفت چیز تازه ای نیست همه مردم با پوست و جان خود این تخریب ها را احساس کردند و اکنون بنا را بر اصلاح گذشته آورده اند.

نماینده مجلس ششم  ادامه داد: عده ای از خدا بی خبر با شعارهای دروغین بر مقدرات کشور حاکم شدند و بر اثر جهل و سوءاستفاده و قدرت طلبی هر کاری که خواستند انجام دادند و در روزگاری که بیشترین درآمد ارزی و نفتی را داشتیم بیشترین فسادها را رقم زدند.

این فعال سیاسی با بیان اینکه عده بسیاری بر اثر جهل این افراد کنار گذاشته شدند گفت: دانشگاهها که باید محیط نقد و پیشتازی باشند به پادگانهایی تبدیل شدند که سکوت گورستانی بر آنها حاکم شد.

وی افزود: این فرادی علیرغم حسابگری شان در یک جا اشتباه کردند. ایران و دانشگاه را که برآمده از مردم بود نشناختند. صبر و پایداری مردم سبب شد تا سناریوی آنها امکان اجازه پیدا نکند.

خاتمی با اشاره به اینکه مردم علیرغم فشارها، جانانه ایستادند و با مدنی ترین شکل ممکن سرنوشت خود را رقم زدند گفت: این مردم 24 خرداد را آفریدند. 24 خرداد یک پدیده نوظهور نیست بلکه ریشه در دوم خرداد 76 دارد. ریشه در انتخابات فاجعه آفرین سال 88 دارد. مردم فهمیدند خودشان باید حاضر شوند و رای خود را پس گرفتند.

نماینده پیشین مجلس شورای اسلامی خاطرنشان کرد: 24 خرداد نشان داد در جامعه متکثر و چندصدایی سرکوب، فریب و تکصدایی به جایی نمی رسد.

خاتمی با تاکید بر اینکه 24 خرداد بازگشت به مردم بود گفت: باید از رهبری انقلاب تشکر کرد که با دوراندیشی امکان تخریب کشور را برای عده ای میسر نکردند. همچنین باید از نیروهای اصولگرایی که عاقلانه به این نکته رسیدند که کشور نیازمند تحول است تشکر کرد هر چند هنوز بسیاری از آنها جرات بیان این مسئله را ندارند.

وی با بیان اینکه آنچه برای ما اولویت دارد نجات ایران فراتر از منافع حزبی است، افزود: راه نجات کشور راه گفتمان اصلاحات و منش اعتدال است، آنچه ایران به آن نیاز دارد تا روزها و سالهای آینده بتواند از تنگناها عبور کند. ما نباید برای نجات کشور از هیچ نیرو و ایده ای خودمان را محروم کنیم ما نیازمند هم افزایی هستیم.

خاتمی تصریح کرد: باید وارد فضای جدید شویم چرا که برای کشور ما حیاتی است که همه احساس نشاط کنند. ما بدنبال جامعه ای هستیم که هیچ کس احساس تخریب نکند هیچ کس در حبس نباشد. باید برای رسیدن به این اهداف از توان خود استفاده کنیم.

این فعال سیاسی اصلاح طلب گفت: سالهای گذشته افتراء و اتهام سکه رایج حاکمان بود. در این شرایط همه ضرر کردند و همه از امکان خدمت محروم شدند. از دروغ گویی و تدلیس همه ضرر کردند چه آنهایی که عامل بودند و چه آنهایی که قربانی شدند.

نماینده مجلس ششم ادامه داد: اگر اتهام بد است برای همه بد است باید بدنبال آن باشیم مناسبات سیاسی برابری استوار کنیم. دوران افتراء و قضاوت های سطحی، مچ گرفتن و اعتراف گیری گذشته است. در گذشته قانون شکنی رواج داشت باید بدنبال آن باشیم که امکان فساد را از بین ببریم. شفافیت، پاسخگویی و مشارکت عامه مردم در عرصه سرنوشت ساز باید امکان پذیر شود.

خاتمی  با بیان اینکه در شرایط فعلی چاره ای نداریم جز از بعضی از منافع ملی خود بگذریم گفت: گاهی باید از منافع گذشت حتی اگر این حقوق، حقوق مسلم ما باشد برای سربلندی ایران مجبوریم بسیاری از خواسته ها را فراموش کنیم باید به حداقل ها راضی شویم تا اجرای قانون اساسی محقق شود .

نماینده مجلس ششم با اشاره به اینکه در سالهای گذشته عزت و غرور و ایمان بسیاری از دانشجویان و نخبگان از بین رفت، گفت: هزینه اصلی فشارها بر دوش مردم بود. کمر مردم زیر فشار اقتصای خم شد عزت جوانان ما از بین رفت. ما باید مصالح فراجناحی را اولویت قرار دهیم اما نباید گذشته را فراموش کنیم و باید گذشته را بخشید.

وی با تاکید بر اینکه کینه نباید باشد چون یک هدف بزرگ داریم افزود: باید ثابت کنیم روند 8 سال گذشته جز سقوط به راه دیگری منجر نمی شود. امروز آنچه را پیش بینی کردیم محقق شد و خوشبختانه بخشی از اصولگرایان نیز به این نتیجه رسیدند. این پیروزی بزرگی است که بپذیریم که روند گذشته مخرب است.

خاتمی گفت: عده ای تغییر را باور کرده اند تغییر ضرورت این کشور است و حاضرند برای ساختن این کشور همراه با اصلاحات پیش روند نباید فریب عده ای کوچک را بخورید آنهایی که تریبون و زور دارند اما عقل ندارند. این تندروها بخش بسیار کوچکی از جریان سیاسی هستند.

نماینده مجلس ششم تصریح کرد: نباید همه اصولگرایان را با این عده کوچک یکی بدانیم حاصل کار این عده جز هیاهو چیز دیگری نیست .

وی با بیان اینکه بخشیدن گذشته به معنای دست کشیدن از خواسته هایمان نیست گفت: ما خواهان آزادی سیاسی هستیم ما لحظه ای از تلاش خود برای رسیدن به حق مسلم مان کوتاهی نمی کنیم امیدواریم مسئولین نیز پیام 24 خرداد را درک کنند و با درایت به فضای دوستی منجر شود چراکه ما از مطالبات خود دست نمی کشیم.

خاتمی در بخش دیگری از سخنان خود اظهار داشت: ما خواهان جامعه ای هستیم که دکتر احمدی نژاد با اینکه در این سالها هر چه توانست تحقیر و ناصواب گفت و به کسی پاسخگو نبود حق دفاع از خود را داشته باشد و بتواند در یک فضای آرام و در هر تریبونی از عملکرد خود دفاع کند هر چند که وی یک بار هم نتوانست در برابر دانشگاهیان حاضر شود اما باید این امکان فراهم شود تا او پاسخگو باشد ما خواستار چنین جامعه ای هستیم.

نماینده مجلس ششم  با تاکید بر اینکه ما خواستار جامعه ای هستیم که محل پرورش اندیشه ها، نقد حاکمان، پرسشگری و تجلی اخلاق و تضارب آرا باشد گفت: ما دانشگاهی را می خواهیم که چشم و گوش ملت باشد منتقدان منصف داشته باشد و برای تحقق آن تلاش می کنیم. برای تحقق این جامعه ما از گذشته عبرت می گیریم و آن را چراغ راه اندیشه خود می دانیم اما از آن می گذریم و می بخشیم.

وی ادامه داد: ما طرفدار پیامبری هستیم که بعد از فتح مکه دشمنان خود را پذیرفت ما طرفدار ماندلایی هستیم که تمام زندانبان های خود را بخشید و طرفدار گاندی ای هستیم که با روحیه مسالمت آمیز هند را پیروز کرد.

خاتمی تصریح کرد: ما خواهان جامعه ای هستیم که قانون فصل الخطاب آن باشد یک دستگاه قضایی عادل و مستقل حاکم باشد ما خواستار جامعه ای هستیم که اگر کسی مانند حکومت فکر نکرد به زندان نیافتد ما حاکمیت قانون می خواهیم نه حاکمیت سلیقه های عقب مانده.

نماینده مجلس ششم با ابراز امیدواری نسبت به آینده گفت: در اقتصاد تحولات نوید بخشی شاهد هستیم انشاءالله در سیاست و فرهنگ نتیجه عملی فعالیت های دولت را خواهیم دید همانطور که در وزارت علوم تحولات شگرفی را دیدیم چرا که اگر شگرف نبود اقتدارگرایان این گونه واکنش نشان نمی دادند پس کار در مسیر درست پیش می رود.

وی افزود: ما حامی چشم و گوش بسته دولت نیستیم بلکه منتقد منصف هستیم که پیگیر مطالبات مردم است.

محمدرضا خاتمی در پایان گفت: تنها قشری که مطالبات حزبی ندارد و ناظر در حفاظت از منافع ملی است همین دانشگاه و دانشگاهیان هستند.