تحولات افغانستان/

کشته و زخمی شدن 22 عضو طالبان/ شکست آمریکا در مذاکره با کرزای

آسیا اقیانوسیه

کشته و زخمی شدن 22 عضو طالبان و شکست آمریکا در مذاکره با حامد کرزای از جمله رویدادهای اخیر افغانستان به شمار می رود.

به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از شینهوا، وزارت کشور افغانستان امروز شنبه اعلام کرد که در جریان عملیات های نظامی در بخشهای مختلف این کشور 19 عضو طالبان کشته شدند.

نیروهای امنیت ملی افغانستان چندین عملیات پاکسازی را در 24 ساعت گذشته در ولایت های کونر، لغمان، قندهار، وردک، لوگر و هلمند انجام داده که بر اثر این حملات 19 عضو طالبان کشته، سه نفر زخمی و سه فرد دیگر بازداشت شدند.

ارتش و پلیس افغانستان همچنین تسلیحات و مهمات طالبان را ضبط و توقیف کردند، این درحالیست که سرکردگان شبه نظامیان هنوز در این باره اظهار نظر نکرده اند.

خبر دیگر اینکه جیمز دابینز نماینده ویژه آمریکا در افغانستان و پاکستان از شکست در مذاکرات خود با حامد کرزای رئیس جمهوری افغانستان درباره امضای توافقنامه امنیتی خبر داد و گفت: آمریکا نمی تواند تضمینی به دولت افغانستان بدهد.

توافق درباره امضای پیمان راهبردی در حالی است که شماری از مقامات افغانی مخالفت خود را با برخی از بندهای این توافق اعلام و تاکید کردند که امضای توافق امنیتی با آمریکا به ارزشهای مذهبی و ملی افغانستان آسیب می زند.

آمریکا در واکنش به پیش شرط جدید حامد کرزای رئیس جمهوری افغانستان برای امضای پیمان راهبردی با واشنگتن، تدارکات نظامی، سوخت و خدمات حمایتی ارتش و پلیس افغانستان را قطع کرد، این در حالی است که سفارت آمریکا در کابل چنین گزارشی را رد کرده است.

قطع سوخت به نیروهای افغانی در حالیست که کرزای پیش شرط امضای پیمان راهبردی با واشنگتن را پایان حملات به منازل مسکونی، برگزاری انتخابات شفاف و عادلانه، ایجاد صلح و ثباتی پایدار در افغانستان و سپردن زندانیان گوانتانامو به دولت عنوان کرده است.

شورای امنیت ملی افغانستان نیز چنین اقدام آمریکا را در تضاد با تعهدات قبلی این کشور و با هدف تحت فشار قرار دادن کابل برای امضای پیمان راهبردی با واشنگتن عنوان کرده است که در صورت امضای آن نیروهای آمریکایی می توانند حتی پس از سال آتی در این کشور باقی بمانند.