18 آذر روز سرنوشت ساز در تایلند/ آمریکا همچنان دخالت می کند

آسیا اقیانوسیه

برگزاری تظاهرات گسترده در روز 18 آذر در تایلند و ادامه دخالتهای آمریکا در مسائل داخلی این کشور از جمله اخبار مرتبط با ناآرامی های اخیر در تایلند است.

به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از شینهوا، "سوتپ تائونگسوبان" رهبر معترضان تایلندی از مردم این کشور خواست تا تظاهرات گسترده ای را در روز نهم دسامبر (18 آذر) برگزار کرده و باعث تعطیلی دولت شوند.

سوتپ تائونگسوبان از تایلندی ها خواست تا روز نهم دسامبر به محل کار و همچنین کلاسهای خود در دانشگاهها و مدارس نرفته و به تظاهرات بپیوندند.

این راهپیمایی از ساعت 9:39 دقیقه صبح آغاز می شود و اگر شمار معترضان از یک میلیون نفر فراتر رود، رهبر معترضان اعلام پیروزی می کند و شورای مردمی با هدف اداره دولت تشکیل می شود و اگر شکست بخورد خود را تسلیم پلیس می کند.

این اظهارات درحالیست که کارشناسان مسائل سیاسی بر این باورند نخست وزیر سابق تایلند هرگز به مسند قدرت باز نمی گردد.

خبر دیگر اینکه "کریستی کنی" سفیر آمریکا در تایلند اعلام کرد: ایالات متحده معتقد است مذاکرات صلح و مسالمت آمیز بهترین روش برای حل تنش های سیاسی در تایلند است.

"آدم نارونگ پیپاتاناسای" فرمانده نیروی دریایی تایلند نیز اعلام کرده است که هیچ کودتایی در کشور با هدف براندازی دولت کنونی و حل بحران سیاسی در کشور انجام نمی شود.

[span] [span]معترضان تایلندی بر این باورند طرح پیشنهاد عفو سیاسی منجر به بازگشت تاکسین شیناوترا نخست وزیر سابق و برادر نخست وزیر کنونی به قدرت می شود. تاکسین شیناوترا که در سال 2006 در یک کودتا برکنار شد و هم اکنون در یک تبعید خودخواسته در خارج از کشور زندگی می‌ کند، اتهامات خود را درباره فساد مالی، سیاسی خوانده و آن را محکوم کرده است.