اظهارات خواندنی ترکان در باره هاشمی،ناطق نوری، تخلفات انتخابات88،اشتباهات دولت احمدی نژاد و ...

فتنه حوادث پس از انتخابات خرداد88 ,اکبر ترکان

برنامه شناسنامه این هفته با حضور مهندس اکبر ترکان از شبکه سه سیما پخش شد.

مشاور رئیس جمهور در بخش ابتدایی برنامه گفت:«من الان مشاور و دبیر مناطق آزاد هستم. البته در چهار حوزه فعالیت دیگر ریاست جمهوری هم آقای رئیس جمهور به من ماموریت داده بودند. معاونت امور بین الملل،دبیرخانه جنبش غیرمتعهدها، شورای عالی ایرانیان و سازمان فضایی این چهار حوزه بودند که به من ماموریت داده شده بود تا این حوزه ها از نظر ساختاری مورد بازنگری قرار بگیرند. در نهایت هم به ایشان گزارشی ارائه دادم که جمع بندی همکاران ما این است که لزومی به ادامه فعالیت معاونت امور بین الملل نیست و ایشان هم با انحلال این معاونت موافقت فرمودند. دبیرخانه جنبش غیرمتعهدها هم به دلیل نوع فعالیتی که دارد پیشنهاد شد که مسولیت آن به وزارت امورخارجه سپرده شود که آقای رئیس جمهور هم با این موضوع موافقت کردند. سازمان فضایی هم با ترتیباتی که مساله وزارت ارتباطات قابل حل باشد، در ریاست جمهوری باقی ماند البته بخش ماهواره مخابراتی به وزارت ارتباطات برخواهد گشت چون این موضوع جزوی جدا نشدنی از این وزارت خانه است. شورای عالی ایرانیان هم در ریاست جمهوری باقی ماند البته با ترتیباتی که با وزارت امورخارجه تداخل نداشته باشد.»
وی ادامه داد:«با انتصاب آقای محمد شریعتمداری به عنوان معاون اجرایی رئیس جمهوری، شورای عالی ایرانیان و سازمان فضایی در زیر مجموعه این معاونت قرار گرفت و بنده از این مسولیت ها رها شدم و فقط در دبیرخانه شورای عالی مناطق آزاد فعالیت دارم.»
ترکان در مورد حضور در دانشگاه آزاد هم اظهار داشت:«من از قدیم با مجموعه دانشگاه آزاد همکاری داشتم. هم در دوره آقای جاسبی و هم در دوره آقای دانشجو در شورای علوم و فناوری های پیشرفته در کنار جمع دیگری از دوستان بوده و هستم. ریاست این شورا با رئیس دانشگاه است که به صورت ماهانه تشکیل می شود. البته آقای دکتر میرزاده الان ساختار دیگری به این شورا بخشیده اند اما حوزه علوم و فناوری های پیشرفته همچنان در آن وجود دارد. بخش سرمایه گذاری و بخش منابع و مصارف هم به این شورا اضافه شده که بنده همچنان در این جمع حضور دارم.»
اکبر ترکان در بخش دیگری از «شناسنامه» در مورد آغاز دوران مسولیت خود در نظام جمهوری اسلامی گفت:« بچه های دانشگاه شریف همان اوایل پیروزی انقلاب ستادی تحت عنوان ستاد مسکن راه اندازی کردند. اما بعد از فرمایش امام در خرداد 58 مبنی بر تشکیل جهاد سازندگی، بچه های ستاد مسکن تصمیم گرفتند همان ساختار را به جهاد سازندگی تبدیل کنند و در نهایت همه به صورت یکپارچه به لرستان رفتیم. من دو سال در استان لرستان حضور داشتم و در جهاد آن جا فعالیت می کردم. آخر خرداد 60 هم به استانداری ایلام رفتم.»
وی ادامه داد:«دو سال ایلام بودم. از سال 62 تا اوایل سال 64 هم به استان هرمزگان رفتم. از سال 64 هم به مدت چهار سال هم در سازمان صنایع دفاع بودم. سال 68 هم که دو وزارتخانه سپاه و دفاع با یکدیگر ادغام شد، بنا بر مصلحت هایی که در آن زمان وجود داشت، بنده به عنوان وزیر دفاع انتخاب شدم. البته فکر می کنم آن زمان افراد شایسته تری نسبت به من برای تصدی این وزارتخانه وجود داشتند اما از آنجایی که می خواستند فردی را برای این پست انتخاب کنند که نه سپاهی باشد و نه ارتشی، جناب آقای هاشمی بنده را برای این مسولیت انتخاب کردند.»
ترکان در بخش دیگری از مصاحبه تلویزیونی خود در مورد ماجرای پایان جنگ گفت:«در آن زمان من مدیرعامل سازمان صنایع دفاع بودم. در آن زمان نه به خاطر من که به دلیل شرایط جنگ و کشور افرادی که از من بزرگتر بودند هم برای کمک به صنایع دفعا آمدند. افرادی مثل مرحوم مهندس میری ، آقای آل اسحاق، آقای سعیدلو، دکتر اعرابی، آقای نعمت زاده، آقای تولایی، آقای کیانی، دکتر مهدی بازرگان که همگی باتجربه و کاردان بودند به صنایع دفاع آمدند. دراین ترکیب که بخشی نظامی، سپاهی، ارتشی، شخصی و صنعتی بودند گاهی بحث های سیاسی جنگ هم مطرح می شد. حضرت امام در یک موقعیتی فرمودند تردید در مساله جنگ خیانت به رسول الله (ص) است. من این فرمایش امام را نوشتم و آن را در اتاقم نصب کردم و به دوستان گفتم که دیگر بحث سیاسی جنگ نخواهیم داشت.»
وی ادامه داد:«در فاصله بسیار کمی از این موضوع، حضرت امام مصلحت دیدند که بفرمایند من آبرویم را با خدا معامله کردم. البته آن هم یک باب مهمی در انقلاب اسلامی است.»
ترکان افزود:«حضرت امام شخصیت واقعیت گرایی بودند. امام تا آنجایی که می توانستند به هرآنچه فرماندهان می خواستند کمک می کردند تا جنگ جلو برود. من از آقای دکتر روحانی شنیدم که می گفتند ما در اهواز با بچه های جنگ جلسه ای داشتیم و بحث های بسیار جدی تا نزدیک به نماز صبح ادامه داشت. آقای روحانی می گفتند من به آقایان گفتم همین مباحث را بنویسید و خدمت امام ارائه دهید. این آغازی است که نتیجه آن شد نامه ای که فرمانده محترم سپاه مرقوم فرمودند و نیازها را برای ادامه جنگ تقدیم امام کردند. البته ایشان در این نامه نوشته بودند که ما آماده ایم جنگ را ادامه دهیم.»
وی ادامه داد:«حضرت امام این نامه را جهت پیگیری به آقای مهندس موسوی (نخست وزیر) دادند که ایشان هم گزارشی در مورد شرایط کشور به امام ارائه دادند. بعد از اینکه این دو گزارش به دست امام می رسد، امام خطاب به سران کشور می فرمایند ببروید و جنگ را تمام کنید. آنجا آقای هاشمی می گویند اجازه دهید من این موضوع را اعلام کنم، بعد شما با من برخورد کنید که امام می فرمایند خیر، لازم نیست، بروید و جنگ را تمام کنید. استنتاج من از این شنیده این است که اگر ما گزارشاتی دقیق به رهبری تقدیم کنیم، ایشان بهترین تصمیم را خواهند گرفت. این ما هستیم که همه چیز را به اندازه واقعی و شکل درست گزارش دهیم.»
مشاور دکتر روحانی در بخش دیگری از «شناسنامه» در مورد تجهیز نیروها در زمان جنگ هم اظهار داشت:«در آن زمان بودجه جنگ سالی، سه میلیارد دلار بود. زمانی که من به صنایع دفاع آمدم، نیمی از این بودجه را فقط به خرید مهمات اختصاص می دادیم. اولین ماموریت حقیر و همکارانمان این بود که این حجم مهماتی را که به کشور وارد می کنیم را خودمان بسازیم. در نهایت برنامه ای برای افزایش تولید مهمات آماده شد که در این برنامه افزایش تولید باروت، تی ان تی و... هم پیش بینی شده بود. این اولین پروژه ای بود که می خواستیم در ایران تی ان تی تولید کنیم و به دلیل اینکه در این زمینه تجربه ای نداشتیم، کار خیلی خطرناک و حساس بود. ما در این مسیر شهدایی هم داشته ایم اما بالاخره به دنبال باروت، تی ان تی، چاشنی، فولاد سازی، برنج سازی و... رفتیم.»
وی ادامه داد:«هر کسی گوشه یکی از این ده ها پروژه را گرفت تا کار پیش برود. ابتدا سرهنگ رحیمی و بعد غلام کیانی رئیس مهمات سازی بودند که کارهای شجاعانه ای صورت گرفت. من در همین زمینه داشتم قراردادی می بستم به ارزش 140 میلیون مارک برای افزایش ظرفیت چاشنی. همان ایام بود که بچه ها به اتاق من آمدند و گفتند این را نخر، ما خودمان می سازیم. گفتم این کار خیلی پیچیده است! در نهایت من را قانع کردند که خودمان می توانیم این چاشنی را بسازیم. در نهایت من آن قرارداد را نگه داشتم و بچه ها هم خوشان این چاشنی را تولید کردند.»
ترکان افزود:«در ادامه تی ان تی اصفهان راه اندازی شد، یک کارخانه پوکه سازی جدید در کنار کارخانه پوکه سازی قدیم راه اندازی شد، یک کارخانه برنج سازی جدید راه اندازی شد، پنج خط ِ پُر کن راه اندازی شد و... جمع این ها باعث شد که ما در زمینه مهمات (به جز اقلامی خاص) دیگر نیازی به واردات نداشته باشیم.»
اکبر ترکان با بیان اینکه در آن زمان اسحله ژ-3 را خودمان می ساختیم ادامه داد:«مهم ترین چیزی که بچه های بسیجی نیاز داشتند تا پشت وانت و به صورت چریکی از آن استفاده کنند، دوشکا بود که برای ما خیلی مهم بود و بچه ها موفق شدند آن را بسازند. به دنبال خمپاره انداز هم رفتیم که البته سپاه در این زمینه از ما (صنایع دفاع) جلوتر بود. سردار نجار آن موقع رئیس حدید بود که خمپاره اندازهای مختلف را با موفقیت ساختند و به تولید انبوه رساندند. صنایع دفاع چند سال بعد از سپاه موفق شد خمپاره انداز تولید کند.»
وزیر دفاع دولت سازندگی در بخش دیگری از مصاحبه تلویزیونی خود گفت:«چیزی که تاکتیک اصلی ما در جنگ به شمار می رفت، موج نیروی انسانی و ابتکارات و خلاقیت های فردی بود. از طرف دیگر پیشرفته ترین تجهیزات دنیا به دست دشمن ما می رسید و ما خودمان بودیم و عنایت پروردگار. وقتی جنگ به پایان رسید عراق 85 میلیارد دلار بدهکار بود، این یعنی دیگران به عراق پول می دادند اما وقتی جنگ به پایان رسید ما هنوز ذخایر ارزی داشتیم و هیچ بدهکاری نداشتیم.»
وی ادامه داد:«ما فکر می کردیم باید به صورت طولانی مدت مقاومت کنیم به همین دلیل ارزان می جنگیدیم. در طرف مقابل عراقی ها با تجهیزات پیشرفته و گران قیمتی با ما می جنگیدند.»
مهندس ترکان در بخش دیگری از «شناسنامه» در مورد فعالیت های پیش از انقلاب خود هم اینگونه گفت:«من هم مثل بقیه یک آدم معمولی بودم که یک مقدار در فعالیت های مذهبی حضور داشتم. یک بار در سال 50 دستگیر شدم و مدت کوتاهی بازداشت بودم. بعد از آن هم تا پیروزی انقلاب در شرکت های خصوصی کار می کردم و در آموزش و پرورش مشغول تدریس بودم. البته حضورم در آموزش و پرورش با تدریس دانشجویی آغاز شد. آن زمان طرحی بود که به دانشجویان اجازه می داد بعد از ظهرها به تدریس بروند و در ازای آن حق الزحمه دریافت کنند. من هم جزو این افراد به تدریس رفتم. کم کم اتفاقاتی افتاد که همراه با جمعی به مدرسه ای رفتیم که دوستان امور مربوط به آن را در دست گرفتند و من هم با آن ها کار می کردم.»
وی ادامه داد:«بعد از مدتی در شرکتی شروع به فعالیت کردم که در زمینه شن و ماسه فعال بود. از سرپرستی شیفت شب این شرکت کارم را شروع کردم و جلو رفتیم. در این مدت فعالیت سیاسی چندانی نداشتم و در حد بضاعتم کارهای کوچکی انجام می دادم.»
ترکان اظهار داشت:«من در مقابل چهره های ارزشمند انقلاب در آن زمان عددی حساب نمی شوم.»
وی در مورد چگونگی بازداشت خود هم گفت:«تظاهراتی برعلیه جشن های شاهنشاهی در دانشگاه شریف برگزار می شد که با بالا گرفتن این تظاهرات، پلیس وارد دانشگاه شد و به ضرب و شتم دانشجویان پرداخت و در نهایت دستگیر شدیم.»
اکر ترکان در بخش دیگری از مصاحبه تلویزیونی خود در مورد وزارت راه و ترابری دولت دوم آیت الله هاشمی رفسنجانی هم گفت:«آقای هاشمی رفسنجانی در دوره دوم ریاست جمهوری شان گفتند یا به وزارت کشور برو یا وزارت مسکن و یا وزرات راه! من یک هفته فرصت خواستم تا در این مورد فکر کنم، بعد از یک هفته به ایشان گفتم به وزارت راه می روم. به هرحال من به لحاظ تحصیلاتی که داشتم و همچنین فعالیت های پیش از انقلاب و حضور در جهاد سازندگی بعد از پیروزی انقلاب، بنیه مختصری در این زمینه داشتم.»
مشاور دولت تدبیر و امید در بخش دیگری از «شناسمامه» گفت:«من بعد از مهندس سعیدی کیا به وزارت راه رفتم. ایشان انسان بسیار ورزیده ای هستند که به خوبی وزارت راه را اداره کرده بودند. من با این تصور به وزارت راه و ترابری رفتم که باید خیلی چیزها را تغییر دهم اما وقتی با بچه های وزارت راه آشنا شدم و معاونین آقای سعیدی کیا را شناختم، به جز معاون برنامه ریزی که عوض شد، تا آخر دوران مسولیتم از همه معاونین ایشان استفاده کردم. آقای سعیدی کیا هم خودشان می آمدند و من مسائلی را که نمی دانستم را با ایشان مطرح می کردم و در تصمیم گیری از ایشان کمک می گرفتم.»
ترکان در واکنش به این سوال مجری برنامه که گفت بعضی ها معتقدند برخی از پروژه های دولت سازندگی مثل فرودگاه زنجان توجیه نداشته، گفت:«برخی از این صحبت ها درست است اما مرجع تصمیم گیری در مورد آن مجلس بوده نه دولت! وقتی برنامه اول به مجلس رفت، رئیس کمیسیون راه و ترابری مجلس آگهی در تابلو زدندو از نمایندگان خواستند اگر برای مناطق خود پیشنهادی دارند به این کمیسیون بروند و پیشنهادات خود را ارائه کنند. هر کسی هم از هر منطقه ای پیشنهادات خود را فهرست و ارائه کردند. در نهایت بسته ای از این پیشنهادات به برنامه اول اضافه و به دست دولت رسید و تبدیل به تکالیفی شد که مجلس در برنامه اول به عهده دولت گذاشته است.»
وی ادامه داد:«برخی از این طرح ها اصلاً بررسی نشده بود و مطالعه نداشت. به نظرم اهداف برنامه با وارد شدن در پروژه ها متفاوت است و مجلس باید به اهداف برنامه ورود پیدا کند.»
وزیر راه و ترابری هاشمی رفسجانی در بخش دیگری از برنامه، در مورد تاسیس حزب اعتدال و توسعه هم گفت:«این حزب منشعب از تشکل یا حزب دیگری نبود. جمعی که علاقمند بوده و هستیم مسیر توسعه ای که جناب هاشمی رفسنجانی شروع کرده بود را ادامه دهیم و از طرفی دلمان می خواست و می خواهد اعتدال و عدالتخواهی که در فرمایشات رهبری رکن بوده را تعقیب کنیم این حزب را تشکیل دادیم. این حزب بعد از سال 76 پایه گذاری و تشکیل شد و دوستانی که همفکر بودند دور هم جمع شدند. دبیر کل ما در این حزب جناب آقای نوبخت است، آقای نعمت زاده، دکتر واعظی، دکتر بانک و دیگر دوستانی که فکر اعتدالی و توسعه ای را لازمه پیشرفت ایران اسلامی می دانند هم در حزب حضور دارند.»
وی ادامه داد:«فکر شیعی، اندیشه ای اعتدالی است. این فکر اعتدالی وقتی وارد سطح جامعه می شود، به ترجمان مختلفی از آن دست پیدا می کنیم. در بخش اقتصادی به عدالتخواهی در سطوح مختلف اجتماع دست پیدا می کنیم.»
ترکان گفت:«در تاسیس حزب کارگزاران من هم عضو آن بودم اما در جلسه ای که خدمت آقا بودیم، آقا فرمودند وزرا در این حزب نباشند که من، آقا دکتر کلانتری وظیفه خود دانستیم که از آن خارج شویم. کارگزاران هم جهت گیری های توسعه ای موفقی داشت اما آنچه در اعتدال و توسعه تعقیب می شد، پررنگ تر شدن مسیر اعتدالی بود.»
اکبر ترکان در مورد حضور در ستاد ناطق نوری در انتخابات 76 هم اظهار داشت:« من استاندار آقای ناطق بودم و هنوز هم خدمت ایشان ارادت دارم همچنان جلسات استانداران را خدمت ایشان داریم. ماهی یک بار استانداران زمان آقای ناطق نوری و بچه های وزرات کشور آن زمان جمع می شوند و با اینکه هر کدام از این افراد طیف خاصی دارند، همگی آقای ناطق را دوست دارند. آقای ناطق نوری به جز اعتقادات اخلاقی، دینی و مکتبی که دارند مرامی دارند که دیگران را شیفته می کند. الان از بین بچه هایی که به نام چپ شناخته شده اند تا بچه هایی که به نام راست شناخته می شوند، در بین استاندارهای آقای ناطق بوده اند و هنوز هم خدمت ایشان ارادت دارند.»
وی در پاسخ به این سوال که اگر به سال 76 بازگردید بازهم در ستاد آقای ناطق فعالیت خواهید کرد، گفت:«من هنوز هم آقای ناطق را قبول دارم اما باورمان این نبود که نتیجه انتخابات آنگونه می شود. ارزیابی های ما چنین اختلاف رایی را نشان نمی داد. البته مرام آقای ناطق هم این بود که سریع و بدون تردید با انتشار اعلامیه ای پیروزی آقای خاتمی را تبریک گفت. او می توانست بگوید من چنین موقعیت اجتماعی ندارم اما ایشان نتایج صندوق را پذیرفت و بلافاصله با مرام خودش این موضوع را پذیرفت.»
ترکان همچنین در مورد حضور در کابینه دولت نهم به عنوان معاون وزیر نفت هم گفت:«من زمان وزارت آقای زنگنه در وزارت نفت فعالیت داشتم. مقطعی به عنوان معاون برنامه ریزی فعالیت داشتم، بعد مدیرعامل نفت و گاز پارس شدم و دوباره به معاونت برنامه ریزی بازگشتم. زمانی که آقای وزیری هامانه آمدند، همچنان مدیر عامل نفت و گاز پارس بودم اما زمانی که آقای وزیری هامانه رفتند و آقای نوذری وزیر شدند، من به معاونت برنامه ریزی آمدم.»
وی در مورد عملکرد دولت نهم در زمینه اقتصادی هم گفت:«در ارزیابی اولیه من نسبت به سفرهای استانی خوشبین بودم. به هرحال من تجربه استانداری دو استان را داشتم و می دانستم وقتی هیات وزیران به استانی سفر می کند، چه اتفاقات خوبی برای آن استان می افتد. وقتی هیات وزیران به استان سفر می کند، خیلی از مسائل همانجا قابل حل است. این می توانست کار خوب و موفقی باشد اما در ادامه مسائلی در آن رخ داد که باعث شد همه نتایج آن خوب نباشد.»
اکبر ترکان در ادامه مصاحبه تلویزیونی خود در مورد علاقه به آیت الله هاشمی رفسنجانی و دفاع از ایشان گفت:«به همه ما وقتی کار می کنیم و تصمیم می گیریم ممکن است انتقاداتی وارد باشد. اما آقای هاشمی ویژگی های استثنایی دارد. ایشان یک قرآن شناس است که وقتی زندان بودند، بدون داشتن پشتوانه کتابخانه ای، تفسیرشان را نوشته اند. این یعنی همه آنچیزی که از قرآن آموخته بوده، را به صورت ذهنی نوشته اند. ایشان در دولت هم یک استوانه و یک وزنه سنگین و معتبر به حساب می آمد. در جنگ هم به همین شکل بود و ایشان زمانی که فرماندهی را برعهده داشتند، یک استوانه به حساب می آمدند.»
وی ادامه داد:«ویژگی های شخصی،علمی و ظرفیتی ایشان استثنایی است. زمانی که ایشان به نماز جمعه تشریف می بردند، ما به عنوان وزرای دولت به نماز می رفتیم. در ابتدای خطبه حس می کردیم زندگی معمولی مان را داریم اما آخر خطبه حس می کردیم بخشی از مشکلاتمان حل شده است. در حالی که چیزی تغییر نکرده بود و زندگی ما همان زندگی بود اما خطبه های آقای هاشمی بسیاری از گره های ذهنی را برای من ِ وزیر حل می کرد و تصاویر امیدآفرینی که از آینده ترسیم می کردند، ظرفیت های ما را افزایش می داد. ایشان از ته دل صحبت می کردند و به همین دلیل اثرگذار بود.»
ترکان در پاسخ به این سوال که اگر بخواهید یک انتقاد به عملکرد آقای هاشمی داشته باشید، چه می گویید هم اینطور گفت:«من یک بار در دولت ایشان عرض کردم اجازه دهید خودمان از خودمان دفاع کنیم و هر کدام کم آوردیم، ما را عوض کنید و از حیثیت خود برای دفاع از ما خرج نکنید. ایشان خیلی از وزرای خود دفاع می کرد. این برای وزرا خوب بود اما خرج کردن از آقای هاشمی بود که به نظرم خوب نبود.»
مهندس اکبر ترکان در ادامه مصاحبه تلویزیونی خود در مورد انتخابات 88 هم گفت:« در این انتخابات برای مهندس میرحسین موسوی فعالیت داشتم.»
وی ادامه داد:«من شهادت می دهم که در این انتخابات تخلف اتفاق افتاد اما برای تقلب به معنای جابه جایی آرا هیچ دلیلی ندارم. آقای زنگنه در ستاد آقای مهندس موسوی بود، ایشان به من می گفتند اعتقادم به آقا طوری است که اگر بفرمایند فلانی رئیس جمهور است، من به دلایل کاری ندارم و حرف آقا را قبول می کنم.»
ترکان افزود:«گاهی در این تلاطم ها یکسری جراحت ایجاد می شود. ما هم که از نظر اخلاقی در مراتب بالا نیستیم و این جراحت ها باعث ایجاد بحث و جدل می شود. در آن ایام خیلی به ما سخت گذشت و دلم برای همه مان سوخت که در نهایت خود ِ آقا به میان آمدند.»
مشاور دکتر روحانی همچنین گفت:«آقا که فرمودند، از نظر من کار تمام بود. من به دوستان و همکاران هم این موضوع را عرض کردم. حتی زمانی که آقای دکتر احمدی نژاد در دوره اول رئیس جمهور بودند، حتی اگر سخنان ایشان را نمی پسندیدم، به لحاظ اینکه رئیس جمهور بودند، تبعیت می کردم. شاید در قلبم صحبتشان را قبول نداشته باشم، اما چون رئیس جمهور هستند تبعیت می کنم. اگر این قرارها و قواعد محترم شمرده نشود، در کشور سنگ روی سنگ بند نمی شود.»
وی در بخش دیگری از «شناسنامه» اظهار داشت:«24 خرداد 92 احیای دوباره عظمت انقلاب اسلامی بود. مرکز تحقیقات استراتژیک مجمع تشخیص مصلحت نظام، روبه روی پارک نیاوران است. یک روز از دفتر بیرون آمدم که دیدم جلوی پارک عده ای از جوان ها آمده بودند که تیپ معمولی و تیپ به ظاهر حزب اللهی داشتند. گاهی ما از روی تیپ بچه ها، ارزیابی های اشتباهی داریم. در حالی که در قلب این بچه ها آقای خامنه ای است و از موفقیت سلیقه ای آقای روحانی هم خوشحال می شوند. مگر آقای روحانی غیر از آقای خامنه ای است؟ ترجمان حضر آقای خامنه ای در اشخاص مختلف یک کلی است به نام ولایت فقیه. اما ترجمان آن در آقای روحانی یک چیر است و ترجمان آن در آقای قالیباف چیز دیگری است. این ها همه نگاه ها و ترجمه های مختلف به ولایت فقیه است.»
ترکان گفت:«ولایت فقیه یعنی مرجع تقلید برای حکومت. اگر در کشوری به برکت نظام اسلامی ده ها مرجع تقلید وجود دارد، حکومت باید برای امور خود از کدام مرجع تقلید کند؟ پس بنا براین همان ترجمان مرجع تقلید را در زبان حکومتی، ولایت فقیه نامیدند و در نهایت حکومت از ولی فقیه تبعیت می کند. بچه مسلمان ِ شیعه بدون مرجع تقلید نخواهد بود و همه ما مرجع تقلید را قبول داریم.»
مهندس ترکان در پاسخ به این سوال که دولت تدبیر و امید دولت دکتر حسن روحانی است یا دولت سوم آیت الله هاشمی رفسنجانی گفت:«آقای روحانی، آقای روحانی است. البته ایشان مشترکاتی با آقای هاشمی رفسنجانی دارند اما خودشان شخصیت مستقلی دارند که با فکر و مشی مستقل خود عمل می کنند.»
وی در مورد اظهارات مقامات دولت در مورد اشتباهات و خیانت های احتمالی دولت یا دولت های قبلی گفت:«به نظرم برای صیقل دادن انقلاب اسلامی باید به مردم گفت. اسمش را البته نباید گذاشت خیانت، بلکه این ها اشتباهات و تصمیمات نامناسبی بوده که شاید اگر خودشان هم بخواهند دوباره تصمیم گیری کنند، این تصمیم ها را نخواهند گرفت. من این موارد را دال بر سوء نیت نمی دانم چون خودم مجری بوده و هستم و می دانم که اگر تصمیمی از تصمیم های ما اشتباه از آب در می آید، به دلیل سوء نیت تصمیم گیرنده نیست. گفتن این مسائل به مردم بهتر است چون وقتی مردم توجه می شوند، حس بهتری دارند. وقتی ما از این مردم می خواهیم در صورت لزوم برای دفاع از نظام همه جا بیایند، باید به آن ها راست بگوییم.»
ترکان در بخش دیگری از «شناسنامه» گفت:«اولین موضوعی که به ما کمک می کند، شفافیت است. الان من از دوستانی در مناطق آزاد مدیرعامل شده اند، خواهش کرده ام اتفاقات تصمیم گیری خود را روی سایت قرار دهند. من این تجربه را در نفت و گاز پارس داشتم. وقتی یک مناقصه می گذاشتیم، در حضور همه پیمان کاران پاکت ها را باز می کردیم و برنده را اعلام می کردیم تا همه چیز شفاف باشد. این موضوع به سلامت کمک می کند.»
وی ادامه داد:«انجام کارهای پنهانی خطرناک است. باید حس خیلی قوی داشته باشیم که احساس کنیم دو ملک مقرب اعمال ما را می نویسند و همه چیز در محضر خداست، این حس قوی حداقل در من وجود ندارد که هر لحظه خودم را در محضر خدا ببینم به همین دلیل هم هست که می گویم باید همه کارها شفاف باشد تا خطری پیش نیاید. یک زمانی به همکارانم می گفتم اگر بدانید آقای خمینی از پشت این شیشه در حال تماشای شماست، رفتارتان با مردم همینی است که الان دارید؟ قطعاً رفتارمان تغییر خواهد کرد و مراقب خواهیم بود. حالا خدایی خمینی مواظب است و ما را می بیند. چه کار کنیم؟ این حس در ما قوی نیست که باید تقویت شود. چون این حس قوی نیست باید با شفایت عمل کنیم و اتفاقات را به اطلاع همه برسانیم. به نظرم هرچه به سمت شفافیت برویم و آشکار برخورد کنیم، فساد کمتر می شود.»
اکبر ترکان در پایان مصاحبه تلویزیونی خود هم گفت:«پیش بینی ما این است که شاید در پایان سال رشد اقتصادی به منهای چهار درصد برسد. پارسال رشد منهای پنج و چهاردهم بود و امسال هم منفی خواهد بود. تاکید آقای دکتر برای سال آینده این است که رشد اقتصادی را به سمتی ببریم که مثبت شود اما رشد اصلی از سال 94 آغاز خواهد شد.در شش ماه دوم سال 93 قرار است فاز بعدی قانون هدفمندی یارانه ها انجام شود و در شش ماه اول هم در جهت یکسان سازی نرخ ارز کوشش خواهد شد.»
وی ادامه داد:«راه اندازی صنایع موجود در حال حاضر اصلی ترین ماموریت به حساب می آید. آقای نعمت زاده می فرمایند حدود 50 درصد از ظرفیت صنایع کوچک و متوسط کشور الان بیکار است. راه اندازی این صنایع آسان نیست و کار پیچیده ای است. البته مسائل بین المللی خیلی مهم هستند اما نباید فکر کنیم مسائل بین المللی وضعیت ما را فوری درست می کند. اگر فردا صبح همه توافقات انجام شود، باور کنید این تحریم ها و آثار آن سال ها باقی می ماند. این تحریم ها ذی النفع دارد که آن ها نمی خواهند همه چیز به این زودی تمام شود.»
ترکان افزود:«آمریکا با کمک اتحاد جهانی بعد از سی سال موفق شده فشارهایی را به ایران وارد کند، در دشمنی او تردیدی نیست و با این تفاسیر آیا او اینقدر راحت همه چیز را رها خواهد کرد؟ خیلی باید هوشمند برخورد کرد که خوشبختانه دستگاه دیپلماسی کشور امروز خیلی خوب و هوشمند رفتار می کند. اول باید جلوی تحریم های جدید را بگیریم و در ادامه تحریم ها کم کم کاهش پیدا خواهد کرد.»
وی گفت:«اولین موفقیت این است که تلاش کنیم پولی که از فروش نفت به دست می آوریم را به طور کامل دریافت کنیم. خوشبختانه امروز همه دارند کمک می کنند البته سر و صداهایی هم هست و عده ای نگران و عصبانی اند که حق هم دارند نگران باشند. من می خواهم عرض کنم باید مطمئن باشیم که در این دولت هیچ کس بر خلاف مشی رهبری رفتار نخواهد کرد.»

/2727

کد N8048