روزنامه السفیر:

دیدار محمد حسنین هیکل با سید حسن نصرالله/السیسی نامزد انتخابات مصر نمی شود

آفریقا و خاورمیانه

یک روزنامه لبنانی از دیدار روزنامه نگار بر جسته مصری با دبیرکل حزب الله لبنان و گفتگوی وی درباره تحولات مصر خبر داد.

به گزارش خبرگزاری مهر، روزنامه السفیر چاپ لبنان اعلام کرد که محمد حسنین هیکل نویسنده و روزنامه نگار مصری در جریان سفر چند روزه خود به بیروت با سید حسن نصرالله دبیر کل حزب الله لبنان و شماری از مقامات سیاسی این کشور دیدار کرد.

این نویسنده مصری در گفتگو با خبرنگاران و مسئولان روزنامه السفیر به تشریح اوضاع مصر پرداخت و احتمال نامزدی عبدالفتاح السیسی وزیر دفاع برای انتخابات ریاست جمهوری این کشور را رد کرد.

وی اظهار داشت: مصر در حال حاضر با مسائل مختلفی مواجه است و از عدم امنیت و ثبات رنج می برد اما انقلاب یک عمل جراحی نیست و نیاز به زمان طولانی دارد تا ایده ها و مردان و قدرت خود را برای عبور از مرحله گذار ارائه کند. بنابراین قانون اساسی مصر یک قانون دائمی نیست زیرا قانون اساسی دائم در زمانی که یک شرایط توافقی وجود دارد نوشته می شود و مصر امروز در شرایط اختلاف بسر می برد.

محمد حسنین هیکل درباره بحران جریان های اسلامی در مصر به ویژه اخوان المسلمین گفت: این گروه فرصت خود را از دست داد و در یک شرایط معین بیشترین چیزی که جریان اسلامی می توانست به دست بیاورد را کسب کرد و تصور کرد که تا ابد باقی خواهد ماند اما ناگهان چیزی برایش باقی نماند و مرحله انکار را آغاز کرد. بنابراین در سایه وجود طرفی که می خواهد بر همه آنچه به دست آورده بود و آن را از دست داد سیطره پیدا کند، پیش بینی می شد که جوانان انقلابی برای اعتراض به خیابان ها بیایند و با آن مقابله کنند.