فرمانده ارتش آزاد: آماده‌ایم به ارتش اسد بپیوندیم

ایسنا نوشت:

 پس از آنکه یکی از مقامات کشورهای غربی هشدار داد سوریه ایجاد کننده بزرگترین تهدید تروریستی در جهان است؛ ائتلاف‌ها در این کشور در حال تغییر است و فرمانده ارتش آزاد سوریه اعلام کرده که نیروهای وی آماده هستند در آینده به سربازان ارتش سوریه بپیوندند تا افراط گرایان وابسته به القاعده را شکست دهند.

به نوشته روزنامه ایندیپندنت، ژنرال سلیم ادریس، فرمانده ارتش آزاد سوریه از نیروهای مخالف این کشور در اظهاراتی در شهر استانبول هشدار داد که گروه تروریستی دولت اسلامی عراق و شام موسوم به داعش با هزاران شبه نظامی خارجی برای آینده سوریه بسیار خطرناک خواهد بود و باید پیش از آنکه حتی از این هم قدرتمندتر شود آن را مهار کرد.

سازمان‌های امنیتی غربی اکنون معتقدند سوریه قوی‌ترین تهدید تروریستی را متوجه آمریکا و غرب می‌کند چرا که صدها تن از کشورهای اروپایی و آمریکا برای شرکت در جنگ به سوریه رفته‌اند و بازگشت این افراد به داخل کشورهایشان یک تهدید بالقوه محسوب می‌شود.

سازما‌ن‌های امنیتی MI5 و اسکاتلندیارد انگلیس اخیرا با نخستین مورد از افراد بازگشته از سوریه که قصد اجرای حملات تروریستی در لندن را داشته‌اند مقابله کردند.

یک مقام اطلاعاتی بلند پایه غربی اظهار داشت: نیروهای حکومتی سوریه باید برای نبردهای پیش رو علیه افراط گران حفظ شوند و نباید اشتباهات انجام شده در عراق و لیبی را تکرار کرد.

در جریان سقوط صدام و معمر قذافی در عراق و لیبی پلیس و ارتش‌های هردو کشور از هم فروپاشیدند.

این مقام غربی همچنین عنوان کرد که مذاکرات میان حکومت سوریه و شورشیان که قرار است ماه ژانویه در ژنو برگزار شود احتمالا آغاز تشکیل یک جبهه ضد القاعده مشترک در سوریه خواهد بود.

ژنرال سلیم ادریس که خود یکی از افسران سابق ارتش سوریه بوده در استانبول گفت که وی و همکارانش پیش شرط کنار رفتن بشار اسد از قدرت پیش از انجام نشست ژنو را کنار گذاشته‌اند.

وی تاکید کرد که به جای آن ترجیح می‌دهد که کنار رفتن بشار اسد از قدرت در پایان فرآیند مذاکرات هنگامی که نیروهایش با باقی مانده نیروهای حکومت سوریه برای حمله به افراط گران یکی شوند، رخ دهد.

با این وجود مخالفان حکومت سوریه تمایل دارند که نشانه‌های حاکی از حسن نیت را از حکومت سوریه مشاهده کنند که از جمله آن‌ها اجازه رساندن کمک به مناطق گرفتار شده در میان درگیری‌ها است.

ژنرال ادریس شکایت دارد که نیروهایش مجبور به جنگیدن در دو جبهه هستند. وی مدعی شد که آن‌ها در شش ماه گذشته در 24 محل متفاوت با القاعده جنگیده‌اند و در عین حال زیر بمباران جنگنده‌ها و توپخانه‌های ارتش بشار اسد بوده‌اند.

52261

کد N7311