دبیرکل مجمع جهانی تقریب مذاهب اسلامی:

هیچ ویروسی آسیب‌رسان‌تر از خصومت در جوامع اسلامی نیست

سیاست داخلی

مجمع عمومی تقریب متشکل از اعضایی است که به عنوان عضو مجمع عمومی تقریب فعالیت می‌کنند و این مجمع در بسیاری از کشورهاٰ مجمع محلی دارد که متشکل از علمای شیعه و سنی در این کشور‌ها است که وظیفه دارند در چهارچوب مجامع تقریب راه‌های نزدیک‌تر شدن مسلمین به یکدیگر را طی کنند.

دبیر کل مجمع جهانی تقریب مذاهب اسلامی اظهار داشت: در فضای تیره فتنه همه چیز از کار خواهد افتاد به این معنی که امکان ترقی و پیشرفت از جامعه سلب خواهد شد بنابراین قطعاً هیچ ویروسی آسیب رسان‌تر از ویروس فتنه و دشمنی و خصومت گسترده در جامعه اسلامی نیست.

به گزارش خبرنگار ایلنا، آیت الله اراکی در یک نشست مطبوعاتی پیرامون برگزاری دومین نشست کمیته میانجیگری اسلامی در ترکیه طی سخنانی خبررسانی و اطلاع رسانی را از مصادیق جهادی دانست که پیامبران و امامان از پیشتازان این عرصه بوده‌اند.
دبیر کل مجمع جهانی تقریب مذاهب اسلامی با اشاره‌ای به جلسه کمیته مساعی حمیده و کمیته صلح در استانبول تاکید کرد: ما امروز به عنوان مجمع تقاریب و همچنین نظام جمهوری اسلامی ایران به رهبری مقام معظم رهبری ترویج آشتی در میان مسلمین را مهم‌ترین فرضیه عقلی و شرعی می‌دانیم.
وی افزود: همه ما از جمله نخبگان اهل هنر و قلم، اهل رسانه و سیاسیون موظف هستیم که گفتمان دوستی و اشتی را در جامعه اسلامی ترویج کنیم.
وی اظهار داشت: متاسفانه امروز دشمنان جامعه اسلامی از یکسو و عناصر جاهل و عقب مانده از سوی دیگر یک گفتمان جنگی را در جامعه اسلامی ترویج می‌کنند و هر جا که تریبونی برای سخن گفتن به دستشان برسد تلاش می‌کنند با ترویج فرهنگ دشمنی و خصومت و نفی دیگری و ترویج فتنه و جنگ و دشمنی فضای جامعه اسلامی را به فضایی تلخ و تیر ه و تار تبدیل کنند.
وی همچنین تاکید کرد: در فضای تیره فتنه همه چیز از کار خواهد افتاد به این معنی که امکان ترقی و پیشرفت از جامعه سلب خواهد شد، بنابراین قطعاً هیچ ویروسی آسیب رسان‌تر از ویروس فتنه و دشمنی و خصومت گسترده در جامعه اسلامی نیست.
وی در ادامه گفت: من از همین جا از همه اصحاب قلم و تریبون و تمامی نخبگان و اهل هنر و اهل بیان عاجزانه و متواضعانه دعوت می‌کنم که شیوه نشر دوستی و گفتمان آشتی را در جامعه اسلامی دنبال کنند.
آیت الله اراکی بیماری خصومت و فتنه در بین مسلمین را کشنده‌تر از بیماریهایی نظیر سرطان و ایدز و بیماریهای از این دست در جوامع اسلامی توصیف کرد و گفت: وظیفه همه ما و کسانی که در اندیشه ترقی جوامع اسلامی هستند این است که گفتمان صلح و دوستی رادر جوامع اسلامی ترویج کنیم.
دبیرکل مجمع جهانی تقریب مذاهب اسلامی گفت: ما از موسساتی مانند موسسات دینی چه در داخل کشور و چه در سایر کشور‌ها نظیر موسسه جامع الازهر مصر و موسسات دینی در کشورهای بزرگ اسلامی نظیر پاکستان، اندونزی و سایر کشورهای اسلامی انتظار داریم که در نشر گفتمان دوستی بین مسلمین تلاش کنند.
وی گفت: از آنجا که مهم‌ترین مصلحت بین مسلمین آشتی و صلح و بزرگ‌ترین مفسده‌ای که مسلمین را در همه جای جهان تهدید می‌کند خطر فتنه و خصومت است،  براین اساس کمیته صلح مجمع تقریب بنیان گذاری شد که علمای بزرگی از همه کشورهای بزرگ اسلامی در این کمیته عضویت دارند که شامل حدود ۴۰ تن از نخبگان بزرگ دینی و فکری در کمیته می‌شود.
آیت الهی اراکی اظهار داشت: این کمیته در بیستمین سالگرد کنفرانس وحدت به تصویب رسید و اولین اجلاس این کمیته در بیروت و در اردیبهشت سال جاری تشکیل شد و در اجلاس دوم نیز ۴ کمیته تشکیل شد که هرکدام وظایف ویژه‌ای را به عهده دارند.
وی گفت: یکی از این کمیته‌ها از تعدادی از شخصیت‌های اثرگذار در رابطه با مساله مصر تشکیل شده است که تلاش دارند ضمن دعوت گروه‌های سیاسی به ترک تخاصم، آن‌ها را به پیگیری اصول گفتگو برای حل مشکلاتشان و پرهیز روش‌های خصومت انگیز و روش‌های تند کینه توزانه دعوت کند.

وی ادامه داد: کمیته دیگر در خصوص مسائل سوریه تشکیل شده است که وظیفه دارد در مرحله نخست علمای دینی سوریه از جمله علمای دینی موافق و مخالف دولت را به گفتگو و به پیگیری روش‌های اسلامی و دینی برای حل مشکلات سوریه که متاسفانه امروز شاهد شکاف عمیق در این کشور هستیم،دعوت کند.

اراكی تصریح كرد:کمیته سوم مسئول مسائل عراق می‌باشد و ماموریت دارد تا با همکاری گروه‌ها و سازمان‌ها از به کارگیری به پیگیری و حل مشکلات مصالحت آمیز در این کشور بپردازد. کمیته چهارم نیز مخصوص کشورهای جنوب شرق آسیا، میانمار، اندونزی و مالزی و سایر کشورهایی است که اکثریت و یا اقلیت مسلمانان در آنجا زندگی می‌کنند این کمیته متشکل از علمای بزرگ مالزی، اندونزی و برخی از کشورهای جنوب آسیا و برخی از علمای کشور ما جهت رفع مشکلات مابین مسلمین و غیر مسلمین می‌باشد و امیدواریم که این کمیته‌ها بتوانند فعالیت‌های خود را در ماه‌های آینده آغاز کنند و با ارائه راه حل‌ها و پیشنهاد‌ها به طرف‌های درگیردر این مناطق بحران خیز بتوانیم گام‌هایی موثر ی در جهت حل این مشکلات برداریم.
وی اعلام کرد: کنفرانس وحدت در ۲۷ دی ماه سال جاری با حضور حدود ۴۰۰ تن از علمای بزرگ و نخبگان که از سراسر جهان به تهران خواهند آمد برگزار خواهد شد و امیدواریم که در کنفرانس آینده نیز تصمیمات موثری درجهت صلح و دوستی اتخاذ شود.
وی در توضیحی در خصوص مجمع عمومی تقریب بیان داشت: مجمع عمومی تقریب متشکل از اعضایی است که به عنوان عضو مجمع عمومی تقریب فعالیت می‌کنند و این مجمع در بسیاری از کشورهاٰ مجمع محلی دارد که متشکل از علمای شیعه و سنی در این کشور‌ها است و این کشور‌ها وظیفه دارند در چهارچوب مجامع تقریب راه‌های نزدیک‌تر شدن مسلمین به یکدیگر را طی کند به این امید که شاهد بهروزی بهتر در جامعه اسلامی و از بین رفتن موج فتنه‌ای باشیم که توسط صهیونیسم و استکبار در کشورهای اسلامی به راه افتاده است.
آیت اله اراکی در پاسخ به سوال یکی از خبرنگاران مبنی بر مشکلاتی که در نتیجه تلاش رژیم صهیونیستی در جهت نفوذ در کشورهای منطقه مجمع التقریب در قالب فعالیت‌های جسته و گریخته در حال انجام است پاسخ داد: در ترکیه اکثریت نخبگان مسلمان و غیر مسلمان شامل نخبگانی که جزء گروه‌های سکولار به شمار می‌آیند در مواضع سیاسیشان نسبت به رژیم صهیونیستی بسیار جدی هستند و به خوبی به ضرورت وحدت در بین جوامع اسلامی واقف هستند و امیدواریم که سیاست مداران امروز ترکیه هم در این زمینه همکاری کنند.
وی در این خصوص افزود: در ۲ ماه گذشته به دعوت رئیس سازمان دیانت ترکیه گروهی از علمای برجسته ایران و علمای ترکیه دعوت شدند که در طی یک اجلاس ۲ روزه گفتگوهای بسیار مفیدی در خصوص ضرورت پرهیز دادن جوامع اسلامی که در کشورهای اسلامی وجود دارد بیانیه‌ای مشترکی صادر شد و در طول این مدت جلساتی نیز برای پیاده کردن مفاد این بیانیه تشکیل شده است که این بیانیه را در آینده منتشر خواهیم کرد.
وی در پاسخ به سوال دیگری در خصوص سفرهای آیت اله تسخیری به کشور‌های اسلامی جهت تحکیم دوستی بین مسلمانان گفت: آیت اله تسخیری دائم در حال ماموریت‌های گوناگون در سراسر جهان هستند که در عرض یک ماه گذشته سه سفر به ترکیه، جده و سوریه داشته‌اند و از پرچم داران فعال و همیشه حاضر در مجمع تقریب محسوب می‌شوند.
وی در پاسخ به سوالی دیگر در خصوص زمان و چگونگی برگزاری کنفرانس‌های مجمع اعلام کرد: کنفرانس مجمع معمولا در سه روز برگزار می‌شود که روز سوم را در خدمت مقام معظم رهبری خواهیم بود. اولین روز هفته وحدت به عنوان روز رسول اکرم و ترویج فرهنگ محمدی معرفی می‌شود و امسال هم این برنامه را در کشور و سراسر استان‌ها و بخصوص تهران به شکل مراسمی باشکوه خواهیم داشت و در واقع برنامه کنفرانس با روز جهانی رسول اکرم مصادف با ۲۷ دی ماه آغاز خواهد شد و برنامه‌های بعدی کنفرانس بعد از این روز تشکیل می‌گردد.
وی در پاسخ به سوالی در خصوص کمیته صلح گفت: کمیته صلح کمیته‌ای است که به پیگیری پرونده‌های صلح در مناطق بحران خیز می‌پردازد و همچنین با جمع آوری پیشنهاد‌ها در جهت یافتن راه حلی برای حل بحران این مناطق تلاش می‌کند.

آیت اله اراکی در خصوص ارتباط مجمع بیداری تقریب مذاهب با نهادهای سیاسی کشورهای دیگر توضیح داد: کمیته صلح تازه تشکیل شده و در این مدت کوتاهی که تشکیل شده تلاش می‌کند که با گروه‌هایی مختلف در رابطه با مساله سوریه ارتباط برقرار کند و در حال حاضر اولین گام در خصوص بحران سوریه این است که علمای سوریه را به تبادل نظر دعوت کرده و در پی آن هستیم که بتوانیم جلسات گفتگویی را در تهران و یا در سایر کشورهای اسلامی در رابطه با مساله عراق و جنوب شرق آسیا هم تشکیل دهیم.
وی تاکید کرد: ما ارتباط سازمانی با هیچ نهاد سیاسی نداریم و یک موسسه غیردولتی هستیم ولی از همه نهادهای سیاسی موثر می‌توانیم کمک بگیریم.
وی در پاسخ به سوالی در خصوص علت عدم کمک‌های این مجمع در افغانستان در زمینه همکاری با علمای شیعه و سنی
خاطرنشان کرد: البته خود علمای شیعه و سنی در افغانستان گروه‌های تقریبی بسیار گسترده‌ای تشکیل داده‌اند و افغانستان که می‌توانست یک منطقه بحرانی در رابطه بین شیعه و سنی باشد با همت این علمای شیعه و سنی جلوی این فتنه‌گری‌ها گرفته شد به طوری که در حال حاضر ما می‌توانیم افغانستان را به عنوان یکی از بهترین کشورهایی که شیعه و سنی در آن مشکلی ندارند نام ببریم.
وی ضمن تشکر از علمای افغانستان گفت: امیدواریم که در آینده کنفرانس وحدتی را هم در افغانستان داشته باشیم اما در حال حاضر اولویت ما در مناطقی است که با وضعیت بحرانی تری مواجه هستند.
وی راجع به مراسم اختتامیه و افتتاحیه مراسم کنفرانس اسلامی توضیح داد: ما به طور معمول یک مراسم افتتاحیه و یک مراسم اختتامیه داریم که در مراسم افتتاحیه یکی از علمای درجه اول کشور سخن خواهد گفت و از مراجع تقریب خواهش خواهیم کرد که با حضور خود و یا حضور نمایندگانشان ما را از پیشنهادات خود بهره‌مند سازند و در اختتامیه نیز همین روند ادامه دارد اما علاوه بر سخنرانی شخصیت‌ها بیانیه‌ای را که در واقع قطعنامه کنفرانس تلقی خواهد شد صادر خواهیم کرد.
وی اعلام کرد: در کنفرانس امسال علاوه بر کنفرانس وحدت، اجلاس عمومی مجمع تقریب را خواهیم داشت که اعضای مجمع در آن شرکت می‌کنند و رئیش مجمع عمومی انتخاب و برنامه چهار ساله مجمع در ابن کنفرانس پیشنهاد و به تصویب خواهد رسید.

کد N6868