سخنی با ظریف در روز بازگشت جزایر به ایران/مجتهدزاده: مذاکره بر سر حاکمیت بر ابوموسی خط قرمز ماست

پیروز مجتهدزاده,جزایر سه گانه ایران

پیروز مجتهدزاده معتقد است که اگر قرار باشد درباره جزیره ابوموسی مذاکره​ای با امارات صورت گیرد صرفا باید برای رفع سوتفاهم​ها باشد.

این کارشناس مسایل بین الملل در گفت و گو با خبرگزاری خبرآنلاین گفت: روز 9 آذر برابر با سالروز بازگشت جزایر تنب و ابوموسی به مام میهن بوده است. سال​ها پیش از اینکه بحث تعیین روزملی به نام خلیج فارس در تقویم ملی ما مطرح بشود، پیشنهاد من این بود که  این روز یعنی 9 آذر به عنوان روز خلیج فارس تعیین شود. این تنها مورد از موفقیت​ ما در سیاست های ایرانی خلیج فارس بوده است که ما در قبال آن هیچ گونه بدهکاری تاریخی به بار نیاوردیم. ولی متاسفانه دولت وقت بنابر ملاحظاتی در انتخاب این روز اهتمام نورزید.

وی در ادامه با اشاره به سفر اخیر وزیر امورخارجه به کویت گفت: دیروز برخی از خبرگزاری​ها نقل کردند که وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی ایران در پی سفرش به کویت مطالبی را درباره جزایر مطرح کرده​ است. این خبرگزاری​ها مطالبی را دال بر اینکه وزیر خارجه ایران گفته است حاضر است درباره جزیره ابوموسی مذاکره کند، نقل کردند. قطعا این بحث باید حاصل گفت و گوهای دیپلماتیک با کویتی​ها باشد. من تردیدی ندارم که وزیر امور خارجه ایران این مطالب را با دقت فراوان نسبت به حساسیت​هایی که در این زمینه مطرح است به میان آورده​اند. اما همین بیان وادارم می​نماید که چند نکته ظریف را به توجه عموم برسانم.

مجتهدزاده تصریح کرد: نکته اول اینکه ما در مورد حاکمیت و مالکیت بی چون و چرای ایران بر جزیره ابوموسی در چهارچوب تفاهم نامه 1971 با هیچ​کس گفت وگویی نخواهیم داشت. این خط قرمز اول ماست.

وی در ادامه گفت: نکته دوم که من مطمئن هستم مورد نظر وزیر امورخارجه ما هم بوده، این است که ما برای اعتماد با طرف اماراتی حاضریم بر سر رفع سو تفاهماتی که در ماه اوت 1992 در جزیره ابوموسی پیش آمد با خود اماراتی​ها یا بهتر است بگویم با شارجه​ای​ها گفت وگو کنیم و نه با کس دیگر. از نظر حقوقی چون سو تفاهمات اوت 1992 هنگامی اتفاق افتاد که دولت امارات متحده عربی وجود داشت، احیانا با دولت امارات به نمایندگی از شارجه می​توان گفت و گو کرد.

این کارشناس مسایل بین الملل  همچنین بیان داشت: نکته سوم اینکه خط قرمز دیگر ما این است که اگرچه عربستان سعودی، قطر و احیانا کویت به دلیل عضویت در شورای همکاری خلیج فارس که مورد تایید و شناسایی ما نیست خود را وکیل مدافع شارجه در مورد این جزایر قلمداد می​کنند، ما نه آن شورا را به رسمیت می​شناسیم و نه این وکالت در توکیل را. لاجرم ما با هیچ کس در هیچ زمینه​ای مذاکره نخواهیم داشت. چه این مذاکره با کویت باشد، چه با قطر باشد و چه با سعودی باشد.

مجتهدزاده گفت: به این ترتیب اگرچه من تایید می​کنم که ما در صورت لزوم اگر شرایط پیش بیاید که بخواهیم برای رفع سو تفاهم​های پیش آمده در سال 1992 با کسی مذاکره داشته باشیم آن کس فقط و فقط و فقط شارجه می​تواند باشد و آن هم فقط و فقط و فقط برای رفع سو تفاهم و لا غیر.

وی افزود: دیگر کشورهای عربی خلیج فارس اگر صحبت از مذاکره به میان بیاورند، باید بدانند که ما هم از آن​ها انتظار داریم که برای رفع سو تفاهمی که قطر و ابوظبی و عمان در سال 2004 در مورد همین جزیره ابوموسی و تجاوز به آب و خاک ما مرتکب شدند هم مذاکره کنند تا رفع سو تفاهم نمایند. یک بار دیگر این تقارن خودنمایی می​کند که ما به هیچکس هیچ بدهی​ای نداریم و اگر دیگران منتظراند که ما برای رفع سو تفاهم هایی که مرتکب شده​ایم، مذاکره کنیم آن​ها هم باید برای رفع سو تفاهم​هایی که مرتکب شده اند مذاکره کنند و اعتماد ما را جلب نمایند. من تردیدی ندارم که وزیر امور خارجه ما با هوشیاری تمام متوجه این ظرایف و دقایق هستند.

29219

 

 

کد N6469