اردوغان در محاق/ سندی که شانس عدالت و توسعه در انتخابات را کور کرد

رجب طیب اردوغان,ترکیه

طبق سند محرمانه ای که به تازگی با امضای اردوغان و عبدالله گل منتشر شده، عدالت و توسعه تحت انتقاد شدید گروهها و جریان های سیاسی قرار گرفته است.

بهترین دوست و متحد اردوغان امروز به سخت ترین دشمن او تبدیل شده است؛ موضوع به "فتح الله گولن" باز می گردد، متحد و حامی سرسخت حزب عدالت و توسعه از 10 سال پیش تاکنون؛ اما امروز همین حامی به یکی از مهمترین صداهای مخالف عدالت و توسعه تبدیل شده است.
به گزارش خبرگزاری خبرآنلاین به نقل از پایگاه اینترنتی روزنامۀ لوموند، گیوم پریه، خبرنگار این نشریه فرانسوی در ترکیه در یادداشتی پیرامون اوج گرفتن صداهای مخالف در ترکیه می نویسد:
اختلاف نظرها و چنددستگی ها طی روزهای اخیر متعاقب انتشار سندی محرمانه (به تاریخ سال 2004) از سوی روزنامۀ طرف تشدید شده است. سندی که گفته می شود رجب طیب اردوغان و عبدالله گل آن را امضاء کرده بودند؛ سندی که طی آن شورای امنیت ملی به طور روشن از دولت می خواهد که تدابیری برای پایان دادن به جریان "گولن" در نظر گیرد. گولن از سال 1999 به ایالات متحده آمریکا تبعید شده و تقریبا دیگر صدایی از آن شنیده نمی شود.
انتشار این سند، فضای بدبینی نسبت به حزب اسلامی- محافظه کارِ حاکم را تشدید کرده است. میان طرفداران اردوغان و طرفداران گولن جنگی در گرفته که به نظر می رسد در انتخابات سال 2014 بیشتر خودنمایی کند. گولنیست ها دیگر نمی توانند مخالفت خود را با حکومتداریِ بسیار شخصی اردوغان پنهان کنند. روزنامۀ زمان یکی از مهمترین نشریات ترک و از طرفداران اخوان المسلمین نیز به منتقد دولت تبدیل شده است.
یکی دیگر از مسائلی که سبب تشدید اختلافات میان طرفین شده، تصمیم دولت در بستن شمار قابل توجهی از موسسات حمایتی- آموزشی(موسوم به درشانه) متعلق به جریان گولنیست هاست. موسسات آموزشی خصوصی (با 3500 سالن آموزشی) که جریان گولن بر روی آنها سرمایه گذاری زیادی کرده بود و در واقع به منبع درآمدی و استقلال مالی آنها تبدیل شده بود. اردوغان باید در چند روز آینده دربارۀ سرنوشت این موسسات تصمیم گیری کند.
البته نارضایتی از عملکرد عدالت و توسعه از زمان آغاز درگیری ها در میدان تقسیم استانبول نیز رنگ و بوی جدی تری به خود گرفته است. به خصوص اینکه بولنت آریچ، معاون رجب طیب اردوغان و یکی از طرفداران گولن، نیز به شیوۀ سرکوب معترضین بسیار انتقاد کرده بود.
ترکیه به انتخابات ریاست جمهوری نزدیک می شود و این در حالی است که اسلامگرایان در ترکیه در حال منشعب شدن و تشکیل احزاب جدید هستند که هر یک سودای خود را دارند.

5252

 

 

کد N6367