هشمی رفسنجانی:

6 ماه پیش خطر جنگ ایران را تهدید می کرد 

سایر حوزه ها

رئيس مجمع تشخيص مصلحت نظام با اشاره شرايط سياسي داخلي و بين المللي كشور کفت: به امروز را با شش ماه پيش مقايسه كنيد كه خطر جنگ و تشديد تحريم‌ها ايران را تهديد مي‌كرد ولي الان همه مي‌خواهند با ايران روابط سياسي و اقتصادي داشته باشند.

به گزارش خبرگزاری مهر، آيت الله هاشمي رفسنجاني صبح امروز با سه گروه از قشرهاي گوناگون مردم از استان‌هاي مختلف كشور ديدار و گفت و گو داشت.

در ديدار اوّل كه فعالان علمي، سياسي و فرهنگي استان مركزي حضور داشتند، رئيس مجمع تشخيص مصلحت نظام بر اهميت اين استان در تاريخ معاصر اشاره كرد و گفت: آيت الله العظمي بروجردي و امام خميني (ره) دو خورشيدي هستند كه از استان مركزي برخاستند و تمام عالم تشيّع ، و جهان اسلام را درخشان كردند.

هاشمي رفسنجاني با تاكيد بر شخصيت جامع الاطراف امام (ره)  در عصر حاضر گفت: در تاريخ شيعه و پس از ائمه (ع) انسان مجددي چون امام نداريم كه فقه و حكومت را به هم پيوند داده باشد.

وی در پاسخ به چگونگي شرايط سياسي داخلي و بين المللي كشور گفت: امروز را با شش ماه پيش مقايسه كنيد كه خطر جنگ و تشديد تحريم‌ها ايران را تهديد مي‌كرد ولي الان همه مي‌خواهند با ايران روابط سياسي و اقتصادي داشته باشند.

دوّمين ديدار مربوط به اعضاي شوراي مركزي برگزاري ششمين سمينار دوسالانه زن در جهان اسلام درصد سال اخير بود كه رئيس مجمع تشخيص مصلحت نظام با اقتباس از آيات مكرر قرآن گفت: اگرچه تفكر تبعيض زن و مرد در تاريخ بشريت نهادينه شده، امّا دين اسلام ارزش زن را احيا و در جامعه جاهلي عرب چنان عزيز كرد كه حضرت فاطمه (س) گل سرسبد آنهاست.

وی با تاكيد بر اين نكته كه «تاريخ در نگارش نقش زنان در مقاطع مختلف كوتاهي كرده است» گفت: تشكيل انجمن زنان پژوهشگر تاريخ و برگزاري همايش زن در جهان اسلام كار خوبي است كه مي‌تواند استعداد زن ايراني را به جهانيان نشان دهد، مخصوصاً در دوره انقلاب اسلامي كه زنان با سواد شدند.

رئيس مجمع تشخيص مصلحت نظام در سوّمين ديدار قبل از ظهر امروز، كه در آن خيرّين استان اصفهان حضور داشتند ، دستگيري از بندگان را امري پسنديده در همه فرهنگ‌ها خواند و گفت: كساني كه در ميدان انفاق كار مي‌كنند، پيش خداوند مقام والايي دارند.

عضو مجلس خبرگان رهبري، با بيان خاطره‌اي از يك سخنراني كه در سالهاي قبل از انقلاب در جمع فرش فروشان بازار تهران ايراد كرده بود گفت: آن سخنراني و انفاق يكي از خيّرين منجر به تأسيس و تشكيل مدرسه رفاه شد كه دغدغه خانواده‌هاي مذهبي براي تحصيل دختران را برطرف كرد.

وی  وسعت كار براي ورود خيرين را امتيازي براي آنان دانست و گفت: بايد در مسايل مختلف به نيازمندان جامعه كمك كرد كه الحمدلله خيرين اصفهان در درمان و تأمين مسكن نيازمندان، خوش درخشيده‌اند.

در آغاز هر يك از اين ديدارها چندتن از حاضران پس از ارائه گزارش به بيان ديدگاههاي خويش درخصوص مسايل مختلف پرداختند.