ظریف در جمع دانشجویان:

طعم شیرین مقاومت را در ذائقه ملت تلخ نکنید/ به‌جای حرف یک سایت مجهول اسرائیلی حرف نماینده کشورتان را باور کنید

سیاست خارجی

وزیر امور خارجه با بیان اینکه برای رسیدن به هدف نهایی نیاز به همدلی و اجماع داخلی داریم، گفت: پیروزی در مذاکرات هسته ای پیروزی همه ما است، دوستان سعی نکنند طعم شیرین مقاومت را در ذائقه ملت تلخ کنند.

به گزارش خبرنگار مهر محمد جواد ظریف وزیرامورخارجه کشورمان بعدازظهر امروز حدود ساعت 15 و 30 دقیقه در سالن علامه امینی دانشگاه تهران در جمع دانشجویان حضور یافت و ضمن سخنرانی به سئوالات آنها پاسخ گفت.

حضور ظریف در دانشگاه تهران حاشیه های بسیاری به همراه داشت  جمعیت بسیاری زیادی از دانشجویان شرکت در این سخنرانی حاضر شده بودند تا جایی که از همان ابتدا و حدود ساعت 14 درهای سالن علامه بسته شد و بسیاری از دانشجویان و خبرنگاران پشت درها ماندند.

در میان کسانی که پشت در مانده بودند حتی برخی از کارشناسان وزارت امورخارجه و سفیر ونزوئلا در تهران که به این مراسم دعوت شده بودند نیز حضور داشتند.

 سخنرانی ظریف در حالی آغاز شد که سیل دانشجویان در داخل سالن و خارج از سالن که با یک دستگاه تلویزیون مشغول تماشای سخنرانی بودند با فریادهای خود و ابراز احساسات در مقابل هریک از جملات ظریف واکنش نشان می دادند.

ظریف در متن سخنرانی خود گفت: امروز دیگر نتانیاهو هم نمی تواند ایران را تهدید کند دنیا را تهدید کند تلاش خود را انجام می دهد اما حتی روزنامه نگاران یهودی آمریکایی نیز می گویند که سیاست نتانیاهو نخ نما شده است.

وی افزود: از این مسیر می توانیم روند تخلیه استراتژیک جمهوری را بازسازی کنیم و به مسیر درست برگردانیم و توان استراتژیک جمهوری اسلامی که بسیار قدرتمند است در صحنه عمل نشان داده شود.

وزیرامورخارجه کشورمان در خصوص مذاکرات ژنو نیز گفت: نباید اجازه دهیم برای ما تصمیم بگیرندو خط فکری درست کنند و اجازه ندهیم اجماع داخلی ما را با دروغ پردازی خراب کنند. چرا برخی فکت شیت کاخ سفید را مبنا قرار می دهند و اصل برنامه برای اقدام را مبنا قرار نمی دهند.

ظریف در حالی که این جمله وی با تشویق دانشجویان همراه بود ادامه داد: چرا بعضی از سایت های داخلی ما از دبکای اسرائیلی که عامل کشف اطلاعات غلط رژیم صهیونیستی است خبر منتشر کرده و او را باور می کنند اما وزیرامورخارجه خود را باور نمی کنند. چرا دوستان ما اجازه می دهند یک سایت نامعلوم و مجهول اسرائیلی تعیین کند که آینده مذاکرات چه خواهد بود.

وی گفت: بدانیم، بفهمیم و درک کنیم که در این شرایط  جهانی که قدرت مبنایی حرف اول را می زند نتانیاهو تنها مانده است و مجبور است به دروغ پردازی رو بیاورد تا انسجام ما را به هم بزند.

وزیرامورخارجه کشورمان افزود: من فکر می کنم این انسجام پابرجا خواهد بود.

در حالی که سوت کشیدن و دست زدن دانشجویان ادامه داشت ظریف گفت: دوستان! برادران! و خواهران ما وارد حوزه دشواری شده ایم، مذاکره دشوار است بیانیه خواندن همواره راحت است و رسیدن به تفاهم و معنای مشترک نیازمند فکر و دقت است و بیش از همه این کار نیازمند شجاعت است.

ظریف گفت: خواندن بیانیه به شجاعت نیاز ندارد.

وزیرامورخارجه کشورمان افزود: مذاکره کردن خودباوری می خواهد ادعا نمی کنم کسانی که رهبر انقلاب با بزرگواری آنها را فرزندان خود و این انقلاب نامیدند از خطا مصون نیستند حتما ما آنچه را که می توانیم انجام می دهیم و این در شرایط دشوار و شرایطی است که تحریم های غیرعادلانه، خلاف انسانیت بر گرده این مردم سوار شده است.

وی افزود: ما همه تلاش خود را بکار می بریم که اقتدار ایران را در روند مذاکرات حفظ کنیم و اجازه ندهیم کسی نمایندگان شما را در این مذاکرات تحقیر کند. ما به خودی خود چیزی نیستیم شخصیت ما به خاطر نمایندگی شماست.

ظریف ادامه داد: امیدوارم وانمود نکنند دیگران توانستند به فرزندان انقلاب توهین کنند و جان سالم به در ببرند. دانشجویان در ادامه این جملات همواره وی را با فریادها و سوت های خود تشویق می کردند و ظریف ادامه داد راه دشواری در پیش است و نیازمند فداکاری است به خاطر اینکه آینده بهتری بسازیم باید راه را با هم طی کنیم در این مسیر بیش از هر چیز به همدلی نیاز داریم.

وزیرامورخارجه کشورمان خاطرنشان کرد: از مقام معظم رهبری تشکر می کنم قبل از اینکه اجازه داده شود برخی بتوانند موجبات اختلاف را ایجاد کنند اجازه دادند مسیر کار طی شود ما نیاز داریم مسیر را ادامه دهیم و جلوتر از رهبری حرکت نکنیم. اگر ادعای ولایتمداری داریم باید پشت رهبری حرکت کنیم.

وی تاکید کرد: در پس همه این تلاشها، رفت و آمدها و گفتگو یک قدرت لایزال لایتناهی که تنها قدر قدرت در عامل است حامی و نگهدار ما است.

به گزارش خبرنگار مهر

در ادامه این مراسم مجری برنامه اعلام کرد که چهار تشکل دانشجویی از وزیر امور خارجه سوال می پرسند اولین تشکل دبیر انجمن اسلامی دانشجویان مسلمان بود که با ذکر نام وی از سوی مجری دانشجویان حاضر در سالن شروع به اعتراض و هو کردن فرد مزبور کردند و ظریف در واکنش به این رفتار گفت: نه دیگر قرار نبود به یکدیگر توهین کنید.

دبیر انجمن اسلامی دانشجویان مستقل مطلب خود را اینگونه آغاز کرد که تشبیه ظریف به مصدق بجا نبود. همین جمله باعث اعتراض بیش از اندازه بخشی از دانشجویان شد به طوریکه ادامه صحبت های وی اصلا واضح نبود و دانشجویان معترض تا چند دقیقه ای مشغول فریاد زدن و هو کردن بودند.

وی پس از سکوت نسبی جمع ادامه داد: عرض خیر مقدم به ریاست محترم دستگاه دیپلماسی جناب دکتر ظریف از طرف اعضای انجمن اسلامی دانشجویان شما را سرافراز و فرزند این انقلاب می‌دانیم.

وی با بیان اینکه وظیفه خود می‌داند بخشی از سوالات دانشجویان را مطرح کند، گفت: چرا جزئیات توافق برای مردم مطرح نمی‌شود؟ همین جمله نیز مجددا باعث فریادهای بخشی از دانشجویان شد که ظریف به ناچار در میان صحبت گفت دوستان اجازه بدهند که ایشان سوالشان را مطرح کنند و من جواب دهم که همین جمله ظریف نیز باعث تشویق دوباره دانشجویان حامی ظریف شد.

دبیر انجمن اسلامی دانشجویان مستقل ادامه داد: مگر نه اینکه ملت ما همه زحمات را متحمل شده و شهدای هسته ای داشته‌ایم چرا شما تلاش نکرده اید که واژه غنی سازی بر توافق نامه گنجانده شود و همچنین درباره پروتکل الحاقی چیزی عنوان نشده که جای تعجب دارد. طرف آمریکایی نظری جز نظر شما دارد و چه تضمینی وجود دارد که پس از این شش ماه مجددا به نقطه شروع باز نگردیم. آیا این توهین به ملت ما نیست؟ ما نام این دیپلماسی را دیپلماسی صدقه ای می‌گذاریم و این شایسته ملت ایرانی نیست. کل مبلغ دریافتی از این توافقنامه 11.2 میلیارد دلار است که معادل چهار ماه یارانه کشور است، آیا معنی نرمش قهرمانانه بازپس گیری پول های خودمان با دادن امتیازهای بزرگ بود؟

در اینجا دانشجویان حامی ظریف دوباره شروع به اعتراض به فرد سوال کننده کردند که باز هم ظریف واکنش نشان داده و گفت: متاسفانه این دوستان چنین سوالاتی را در اذهان عمومی مطرح کردند، اجازه دهید مطرح کنند من پاسخ می دهم.

این دانشجو مجددا ادامه داد: سوال اساسی این است که چند وقت طول می کشد که اورانیوم 20 درصد را مجددا تولید کنیم. آقای ظریف ما و شما به خوبی می دانیم با این توافق درز اطلاعات از توانمندی های ایران بوسیله بازرسی ها بیشتر است و آیا این خلاف امنیت ملی نیست؟ انتقاد اصلی ما به دولت این است که چرا بجای نگاه به درون عمده نگاه خود را معطوف به خارج می کند امروز همه پیشرفت ها با تخصص داخلی بوده است.

این دانشجو ادامه داد: رهبر معظم انقلاب بارها اعلام کردند که به خارجی ها بی اعتماد هستند. نگاه رهبری در عدم صداقت با آمریکایی ها درست بوده و ما در این مذاکرات هر کاری که توانستیم برای رضایت غرب انجام دادیم.

 

ظریف در طول سئوال این دانشجو همواره با اشاره دست از دانشجویان می خواست که ساکت باشند و دانشجویان هوادار ظریف نیز با هو کردن دانشجوی مذکور اعتراض خود را نشان می دادند.

ظریف در پایان سئوال خطاب به دانشجویان گفت: بچه ها از شما تقاضا می کنم، دوست ما یک نکاتی را مطرح کردند و فرصتی شد که جواب دهیم امیدوارم دوستان با دقت گوش کنند من هم جواب می دهم. این حرفها خوب است که زده شود.

وزیر امورخارجه افزود: غربی ها از 4 تا تانک و موشک ما نمی ترسند از مردم ایران می ترسند این جمله همراه با فریاد و سوت دانشجویان بود.

ظریف ادامه داد: آیا فکر کردید آمریکا که می تواند با یک بمب تمام سیستم دفاعی ما را از کار بیاندازد از سیستم دفاعی ما می ترسد؟ آیا واقعا به خاطر قدرت نظامی، آمریکا جلو نمی آید؟ بر اساس کدام سند فکر می کنید آمریکا می تواند به اطلاعات نظامی ما دست پیدا کند؟ در اینجا دانشجویان حامی ظریف شروع به شعار دادن و دست زدن کردند و در شعارهای خود از دیپلمات هسته ای دفاع می کردند.

وزیرامورخارجه در بین این تشویق ها گفت: جان کری به من می گوید که در عمر کاری ام کسی اینقدر تلخ با من صحبت نکرده بود چرا شما به خودتان اجازه می دهید نمایندگان این ملت بزرگ را در مقابل خارجی ها تحقیر کنید؟

ظریف تاکید کرد: ما در مقابل خارجی ها می گوییم که باید اعتماد مردم را جلب کنند چرا شما از طرف خارجی ها حرف می زنید؟ این جملات ظریف تشویق و فریاد دانشجویان را همراه داشت.

رئیس دستگاه دیپلماسی ادامه داد: ما داریم پولی را که دولت مورد حمایت شما در اختیار غربی ها گذاشت پس می گیریم. این پول به دلیل ندانم کاری در اختیار غربی ها قرار گرفت و ما آن را پس می گیریم. آیا این توهین به ملت ایران نبود که نتوانیم پول نفت ایران را به کشور بیاوریم؟ و برای هر یک دلار 8 تا 30 سنت به واسطه ها بدهیم تا پول خود را بگیریم؟

ظریف ادامه داد برای من دردناک است که این حرفها را بزنم. وقتی از ژنو برگشتم از همه دولت های گذشته و مذاکره کنندگان تشکر کردم. بنا ندارم بعد از این گروهی حیثیت خود را برای احقاق حقوق ملت گذاشتند مطالبه کنیم. پولی را که در گذشته مانده بود اقلا ما قسطی برمی گردانیم. دانشجویان مجددا فریاد می زدند و شعار ما اهل کوفه نیستیم ظریف تنها بماند را سر دادند که این شعار واکنش ظریف را برای دعوت دانشجویان به سکوت همراه داشت و با حرکات چشم، دست و گاز گرفتن لبهای خود از دانشجویان می خواست که سکوت کنند.

وزیرامورخارجه گفت: که من یک سرباز کوچک شما هستم همه چیز ما فدای این کشور، نظام و رهبری است اگر حمایت رهبری نبود نمی توانستیم هیچ اقدامی را انجام دهیم.

ظریف ادامه داد: این دانشجویان محترم نکاتی را مطرح کردند اگر مبنای شما «فکت شیت» کاخ سفید است به همان مراجعه کنید بدانید که ما هم بلدیم مغلطه کنیم و اگر نگرانیم به خاطر این است که از گفتمان صحیح استفاده کنیم. دو جای سند به غنی سازی اشاره شده است اگر شما می خواهید به آمریکایی ها یاد دهید نگویید که از حقوق ملت ایران دفاع می‌کنیم. دانشجویان دوباره شروع به فریاد و شعار دادن کردند که زیاد جمعیت آنقدر زیاد بود و به دلیل اینکه خبرنگار مهر امکان حضور در داخل سالن را نیافته بود شعارها کاملا واضح نبود اما شعارهای دانشجویان باعث شد که ظریف مجددا بگوید دوستان من اجازه ندهید تندروی ما را هم به تندروی بکشاند.

وی تصریح کرد: مذاکره در اتاق مذاکره صورت می گیرد نتیجه مذاکره را من بیرون دادم، آمریکایی ها "فکت شیت" دادند ما با این اعتقاد که خدا مذاکرات را ضبط می کند پشت میز مذاکره نشسته ایم و امیدواریم این مذاکرات روزی منتشر شود. مذاکره برای گرفتن منافع کشور است برای منافع شخصی من نیست. اگر محتوای مذاکرات را پخش می کردم مطمئن باشیم که از این بیشتر سوت و کف می گرفتم.

وزیرامورخارجه افزود: شما مذاکره می کنید که به نتیجه برسید. ذره ای از عزت این مردم بزرگ را نداده ایم مذاکره را به قیمت همه چیز محرمانه نگه می داریم. مذاکره ای که برای رادیو و تلویزیون و هورا و کف باشد منافع ملی را تامین نمی کند.

رئیس دستگاه دیپلماسی با اشاره به اینکه دوستمان درباره داده ها و ستاده ها صحبت کردند من جدولی از داده ها و ستاده ها دارم. آنچه گرفتیم حقمان بوده بنده هیچ نقشی در شرایطی که آنها بتوانند این جور با ما حرف بزنند نداشتم. بنده تلاش می کنم آن شرایط را عوض کنم.

وی افزود: از شما تقاضا می کنم منافع ملی را اصل بگیریم. منافع ملی در این است که بدانیم مذاکره سخت و دشوار است. داد و ستد است و باید تلاش کرد که در این داد و ستد با استفاده از هر توان کشور بیشترین دستاورد را داشته باشیم.

ظریف اظهار داشت: اینکه دلتان برای کشور می سوزد و نقد می کنید سپاسگزارم، حواستان باشد که انتقاد و نقد به نفع کسی است من هم حقوقدان هستم و ایرادات متن را می بینم، اما متن مذاکره است و بیانیه نیست. تلاش نکنیم استدلال های حقوقی طرف مقابل را تقویت کنیم. ما آنقدر خیالمان راحت بود که در شرایط نامناسب مذاکره کردیم و سهم گرفتیم و آن را منتشر کردیم. واشنگتن پست اعلام کرده که سند منتشر شده از آمریکا به مردم این کشور دروغ گفته است چون حق غنی سازی را منتشر نکرده است من به شما قول می دهم تا پایان کار به شما دروغ نخواهم گفت.

یکی از حاشیه های جالب این نشست "بعدی" گفتن های ظریف بود. ظریف در پایان هر سئوال انگار که بدنبال حریف جدید باشد می گفت "بعدی" که این جمله باعث هیجان دانشجویان می شد و آنها با سوت و فریاد وزیر امورخارجه را تشویق می کردند.

در ادامه نشست سخنگوی انجمن اسلامی دانشجویان دانشگاه تهران پشت تریبون آمد و ضمن تشکر از ظریف بابت دفاع از حقوق هسته ای کشور گفت: آقای ظریف کشور ما در سالهای گذشته به دلیل عدم توافق در آلماتی و استانبول دچار افزایش تحریمها شده از شما می خواهم بپرسم مذاکرات این دوره چه تفاوتی با دوره های گذشته دارد که در 8 سال گذشته هیچ دستاوردی نداشتیم؟

وی همچنین گفت: نظر شما در مورد حصرها و زندانیان سیاسی چیست و آیا این موارد و این مسائل قدرت شما را در مذاکرات کم نکرده است؟ این دانشجوی دانشگاه تهران در ادامه به طرفداران عدم توافق اشاره کرد و گفت: چه نسبتی بین تندروهای داخل و خارج وجود دارد که تمایلی به توافق ندارند.

ظریف در پاسخ به این دانشجو گفت: از شما تشکر می کنم من واقعا در پی این نیستم در مورد دیگران قضاوت کنم آنچه به دست آوردیم نتیجه مقاومت مردم ایران بود ما مردم یک مرز و بوم هستیم و خط کشی سیاسی نباید ما را از هم جدا کند.

ما در نبرد دیپلماتیک با هم هستیم من اگر اشاره کردم به گذشته ها به خاطر این بود که در گذشته مشکلاتی ایجاد شده و در فکر حل این مشکلات هستیم.

وزیر امور خارجه با بیان اینکه دنیا غنی سازی ما را پذیرفته است افزود: پذیرفته شدن حق غنی سازی نتیجه مقاومت مردم است این مقاومت را ارج می نهیم و کاری هم به افراد نداریم ما همه یا با هم پیروز می شویم یا باهم می بازیم. و بر اساس این منطق با همدلی پیش می رویم و دل در گروه این آب و خاک داریم همچنین برای آینده بهتر ایران تلاش می کنیم.

ظریف در ادامه در پاسخ به سوال دیگر یک دانشجو در مورد تندروها نیز گفت: من فکر می کنم تندروها بدون اینکه بخواهند یک صدا هستند نه اینکه بخواهند، نه اینکه من متهم بکنم. رهبر انقلاب فرمودند: مذاکره کنندگان فرزندان انقلاب هستند بعضی وقتها این طور می شود که گروهی از این طرف فکر می کنند منافع از بین رفته و گروه دیگر از خارج فکر می کنند منافع آنها نیز از بین رفته لذا واقعا هم صدا می شوند.

وزیر امورخارجه با بیان اینکه ما باید حواسمان به حرفهای کسانی که بدخواه ملت و مردم ایران هستند باشد افزود: به آنها اجازه ندهیم قدرت بگیرند امروز تندروها، جنگ طلبها و کسانی که حقوق مردم فلسطین را پایمال می کنند آرامش و راحتی ندارند

وی در بخش دیگری از سخنان خود به انتخابات ریاست جمهوری 92 اشاره کرد و گفت: انتخابات اخیر سرمایه ملی را بازسازی کرد این سرمایه بزرگترین پشتوانه ماست امیدواریم با درایت و نظر مقام معظم رهبری زمینه برای تقویت ملی و سرمایه اجتماعی بیش از پیش فراهم شود.

انشاءالله این مورد تحقق پیدا خواهد کرد و زمینه خوشحالی مردم خواهد شد.

ظریف سپس با بیان کلمه بعدی خواستار آن شد که دانشجوی بعدی به پشت تریبون بیاید و سوال خود را بیان کند. دانشجوی بعدی که پشت تریبون آمد نماینده بسیج دانشجویی بود که ضمن تشکر از دکتر ظریف گفت جای تاسف دارد که به نمایندگان تشکل های دانشجویی 2 دقیقه وقت داده شده است و سپس سوالهای خود را مطرح کرد و افزود: با توجه با سابقه مذاکره با کشورهای غربی و تعلیق غنی سازی با هدف اعتماد سازی آیا با پایان دوره 6 ماهه اعتماد نسبت به آنها حاصل خواهد شد.

این دانشجو سپس در مورد تفسیرهای متن توافق نامه پرسید و گفت: در مورد تفسیرهای متفاوت چه خواهید کرد و اینکه تعطیلی غنی سازی 20درصد در این بیانیه به شکلی است که حق بازگشت وجود ندارد و نظر شما در این مورد چیست؟  این دانشجو در ادامه به ظریف توصیه کرد و گفت: به عنوان یک دانشجو شما را به صبر و تحمل مخالفان دعوت می کنم ما به دولت روحانی علاقمندیم و این برخورد شما در شان یک وزیر نیست.

ظریف در پاسخ این دانشجو گفت: تشکر می کنم از دوست عزیز تلاش بنده همواره در این بوده و هست و خواهد بود که زمینه را برای انسجام تقویت کنم اما یک دست صدا ندارد حتما نیاز است هر دو طرف برای تقویت انسجام تلاش کنند.

وزیر امور خارجه افزود: من 8 سال همه گونه توهین، اتهام و دروغ را قبول کردم یک کلمه صحبت نکردم توقع داشتم دوستان 8 هفته به من فرصت می دادند از نصیحت شما سپاس گذارم اما واقعیت امر این است که ما به مذاکره نرفته بعضی دوستان اعلام شکست مذاکره کرده‌اند. اگر ما صبر کردیم صحبت نکردیم پیامهایی که از تهران به خبرنگاران آمد را اعلام کردیم به دلیل نجابت ما بود به این دلیل نگویید که نمی دانیم بلکه می دانیم.

وی با بیان اینکه پیروزی در مذاکرات هسته ای پیروزی همه ما است ادامه داد: دوستان سعی نکنند طعم شیرین مقاومت را در ذائقه ملت تلخ کنند.

وزیر امور خارجه به سابقه مذاکرات اشاره کرد و گفت: مذاکره در شرایطی بود که رهبری نظرشان را مطرح کردند ما هم پیرو نظر رهبری بودیم امروز هم در شرایط متفاوتی مذاکره می کنیم. و حاصل8 سال مقاومت مردم و سختی هایی که مردم تحمل کردند را به عنوان پشتوانه خود داریم انشاءالله که به نتیجه می رسیم.

وزیر امور خارجه در ادامه در مورد سوال این دانشجو درباره تفسیرهای متفاوت گفت: غنی سازی در متن بیانیه توافق هست ولی در متن بیانیه کاخ سفید نیست یک بار هم که شده باور کنید طرف شما راست می گوید اما در تفسیرهای متفاوت بروید از کاخ سفید بپرسید که واشنگتن گفته آنها به مردم آمریکا دروغ گفته اند.

وزیر امور خارجه با بیان اینکه ساخت و سازها در اراک ادامه پیدا می کند تصریح کرد: اگر آنها می گویند ساخت و سازها در اراک ادامه پیدا نمی کند خلاف می گویند ما غنی سازی 5 درصدی را ادامه می دهیم.

وی سپس به پیشنهادهای ارائه شده در آلماتی اشاره کرد و گفت: غربی ها در پیشنهاد آلماتی گفتند که لوله کشی فردو را عوض کنید که اگر این کار را می کردیم 9 ماه طول می کشید برای غنی سازی 20 درصدی اما توافق ژنو به نحوی تنظیم شده که اگر امروز یک شیر را باز کنید ظرف 24 ساعت می توانید آن غنی سازی را انجام دهید.

وی سپس گفت: این چه حرفی است که می گویید "نوکاور جنرال" یعنی اینکه میله سوختی کارخانه نطنز را نمی توانیم به اورانیوم 20 درصدی برگردانیم این چه منطقی است؟

وزیر امور خارجه با بیان اینکه من حاضرم فشار داخلی را تحمل کنم اما موضع مذاکراتیم را از دست نمی دهم افزود: شما در تهران نگویید که غنی سازی داده نشده است غنی سازی را فردو و نطنز و اراک را در دنیا پذیرفته اند. چرا حرفی می زنید که پس فردا می شود از آن سوءاستفاده کرد. چرا حرفی علیه امنیت ملی می زنید؟ چرا آنها بتوانند به روزنامه ایرانی استناد کنند؟ آیا این در جهت امنیت ملی است؟

ظریف ادامه داد: کاخ سفید مجبور شده است تا بگویید چرا واقعیتهای را به مردم نگفته است.

وی سپس با کلمه "بعدی" خواستار حضور دانشجوی بعدی برای طرح پرسش شد.

دانشجوی بعدی که از ظریف سوال پرسید دبیر انجمن علمی دانشکده علوم سیاسی بود که به نمایندگی از انجمن های علمی سوال کرد اما در این میان دانشجویان حاضر نیز با فریادهای خود خواستار سوال از وزیرامور خارجه بودند که ظریف خطاب به آنها گفت: سوال پرسیدن دست من نیست اجازه بدهیم فعلا صحبت دوست من است. دانشجویی که برای پرسیدن سوال آمده بود خطاب به وزیر امورخارجه بیان کرد: مراتب تشکر و قدردانی خود را به عنوان عضو کوچک از ملت بزرگ ایران از تلاش وزارت امورخارجه از دستیابی از توافق مشترک ضمن رعایت اصول و خط قرمزها دارم و حضور جنابعالی در دانشگاه تهران و احساس مسئولیت در پاسخ گویی را مایه افتخار می دانیم.

وی با اشاره به اشکالاتی که در روند مذاکرات در گذشته وجود داشته و طرح این سوال که آیا مذاکرات می تواند زودتر به توافق برسد یا خیر گفت: امور دیگری در سیاست خارجه ایران مهمتر از مساله هسته ای وجود دارد که من در آن موارد سوال می پرسم اتباع ایرانی در خارج از کشور دچار مشکلات زیادی هستند مجازات های ناروا علیه اتباع ایرانی صورت می گیرد. رویکرد وزارت امورخارجه در این موارد چیست؟ از سوی دیگر مهاجرت سرمایه داران و نخبگان کشور به خارج مطرح است و همچنین اینکه آیا شاهد تغییر رویکرد وزارت امورخارجه نسبت به نهادهای حقوقی که علیه ایران فعالیت می کنند خواهیم بود و راهکار برای تبیین نقش ایران در سازمانهای بین المللی مانند سازمان ملل متحد و... چگونه خواهد بود و معیارهای اصلی در انتخاب سفرا و نمایندگی ها چیست؟ سیاست خارجی جمهوری اسلامی ایران در ارتباط با دولت آمریکا و گستره فتح دیپلماتیک آن دولت چگونه خواهد بود و آیا روند حاضر با آمریکا با حفظ عزت ملی ادامه خواهد یافت؟ این دانشجو در پایان صحبتهای خود از حاضران خواست که وی را با صلوات همراهی کنند و ظریف نیز در ادامه گفت: از اینکه دوستمان جلسه را با صلوات عطرآگین کرد تشکر می کنم و می خواهم یک صلوات دیگری بفرستید وزیر امور خارجه در پاسخ به این سوال با بیان اینکه از آخر شروع می کنم چون فکر می کنم دوست داشتید آخری را بشنوید گفت: هدف حل و فصل مذاکرات کنونی هسته ای است مردم ایران در انتخابات اخیر فرصت ویژه ای ایجاد کردند که دنیا و غرب و به ویژه آمریکا جبران مافات کند و بتواند اعتماد ملت بزرگ ایران را جلب کند.

مردم ما مردم خوبی هستند آنها ممکن است جنایت آمریکا را فراموش نکنند اما اجازه می دهند تلاش کنند اعتماد مردم ایران را جلب کنند.

وی با اشاره به اینکه ما با چشم باز و توجه به گذشته حرکت می کنیم بیان کرد: کارهایی که در چند ماه گذشته کرده اند و دوستان ما به آن استناد می کنند که توافق خوبی نداشتیم باعث می شود مردم به آنها بی اعتماد شوند آمریکاییها باید پیشرفت کنند باید یاد بگیرند با مردم باید با زبان تکریم صحبت کرد هر چه زودتر متوجه این امر شوند می توانند در مشکلی که برای خود ایجاد کردند رهایی پیدا کنند نیاز است توجه کنید آمریکا این توانایی را دارد که براساس منافع ملی خود حرکت کند.

وی خطاب به دانشجویان گفت: شما دانشجو هستید مطالعه می کنید و کتاب می خوانید منافع آمریکا فدای منافع لابی های صهیونیستی می شود یک گروهی در آمریکا اول را اسرائیل می دانند باید آمریکا بفهمد منافع اش در چیست؟ مذاکرات هسته ای یک فرصت است و من اجازه می خواهم یاد و خاطره شهدای هسته ای را زنده کنم و از شما میخواهم که برای شادی روحشان صلوات بفرستید.

وی در ادامه گفت: در مورد حقوق بشر اعتقاد دارم ما به عنوان یک وظیفه ملی و دینی موظف به رعایت حقوق مردم خود هستیم در این مسیر اگر حقوق مردم را رعایت کنیم مشکلات کمتر می شود. اما این به معنای آن نیست که حقوق بشر ما به کسی ربط ندارد حقوق بشر تابلوی جمهوری اسلامی است باید حقوق مردم را رعایت کنیم و به همین دلیل نیز منشور حقوق شهروندی از اولویتهای دولت آقای روحانی است خیلی از موضوعاتی که مطرح می شود مشکل حقوق بشر ندارد و آقایان اگر پیاده شوند با هم راه می رویم آنها سوار مرکبی شده اند که مناسب نیست.

وی افزود: کسی که از رژیم صهیونیستی حمایت می کند و قطعنامه های ضد حقوق بشر امضا می کند خیلی صلاحیت حمایت از حقوق بشر را ندارد کانادا اعلام کرد انتخابات ایران را به رسمیت نمی شناسد من چندان به این دولت اهمیت نمی دهم اما حقوق بشر باید به عنوان وظیفه ملی و شرعی ما باشد.

ظریف با بیان اینکه مشکل اتباع ایرانی مساله مهم ماست خاطر نشان کرد: مجازات اتباع ایرانی را غیرقانونی میدانیم آمریکاییها به اتباع ما در مالزی و تایلند فشار می آورند و باید این سیاستها را تغییر دهند.

وی ادامه داد: جوانان ما ارزشمند هستند و باید همیشه در ایران بمانند اما هر کسی که از ایران خارج شد ایران از دل او خارج نمی شود تک تک ایرانیها در خارج از کشور یک نماد افتخار برای ما هستند باید زمینه ای فراهم کنیم که اگر دوست داشتند به کشور باز گردند و در غیر این صورت سفیران ما در خارج باشند حقی که اتباع ایرانی در کشور دارند مثل همه ماست.

در ادامه این نشست در دانشگاه تهران با وجود آنکه سوالات 4 تشکل به پایان رسیده بود دانشجویان علاقمند به پرسیدن سوالهای بیشتر شدند و دستهایشان را با فریاد برای سوال بلند کردند.

ظریف خطاب به دانشجویان گفت: که احترام یکدیگر را رعایت کنید اما اگر بخواهم به یک نفر اجازه دهم که صحبت کند دیگرانی هم هستند به هر حال پس از فریادهای دانشجویان یکی از آنها برای پرسیدن سوال پای میکروفن آمد که خطاب به ظریف گفت خوشحالم که بعد از دهها سال در این مملکت اجازه داده شد یک نفر از وسط جمع سوال بپرسد. البته ظریف خطاب به وی با خنده گفت: حالا یک کار نکن که پشیمان شوم این دانشجو گفت: سوالی که انجمن دانشجویان با ایما و اشاره و کنایه به دنبال آن بود در مورد وضعیت بعضی از دانشجویان سیاسی بود که من از شما می خواهم به آن پاسخ دهید و ظریف تصریح کرد: من عرض کردم که انتخابات اخیر سرمایه اجتماعی جمهوری اسلامی ایران به پشتوانه مردمی است رهبر فرزانه انقلاب اسلامی در زمان انتخابات گفت: رای مردم حق الناس است دوستان این ارزشها را ارج بنهند در پایان صندوق رای می توان برای کشور تعیین تکلیف کرد امیدوارم با بازسازی همه مشکلات حل شود.

ظریف در پایان همراه با تشویق های دانشجویان گفت: که از همه دوستان ممنونم دوستانی که نقد کردند و تشویق کردند اگر عصبانی شدم عذر می خواهم و اگر کسی دلخور شد نیز عذر می خواهم کار دشواری به دوش ماست نیاز به حمایت تک تک مردم ایران داریم من در صحبتهایم گفتم که آمریکا از تسلیحات ما نمی ترسد اما نگفتم تسلیحات ما مهم نیست به شهدا و نیروهای بسیجی افتخار می کنیم و من امیدوارم و معتقدم که ضرورت راه همدلی و یک پارچه ملی است باید قدر هم را بدانیم پذیرش انتقاد و نظر مخالف و حمایت از نظر مخالف را قدر بدانیم و با هم به سوی فردای بهتر حرکت کنیم.

ادامه دارد...

به گزارش خبرنگار مهر، در پی دعوت دانشگاه تهران از رسانه ها که به امضای محمدصادق ضیائی مشاور رئیس دانشگاه و مدیرکل حوزه ریاست روابط عمومی دانشگاه تهران رسیده است خبرنگاران رسانه های مختلف امروز سه شنبه از دقایقی پیش از شروع مراسم در محل تالار علامه امینی دانشگاه تهران حضور یافتند تا مراسم سخنرانی محمدجواد ظریف وزیر امورخارجه را با موضوع مذاکرات هسته ای و سیاست خارجی جمهوری اسلامی ایران پوشش خبری بدهند که با ازدحام و درهای بسته سالن مواجه شدند. با گذشت حدود یک ساعت از مراسم و آغاز سخنرانی ظریف ، خبرنگاران رسانه های گروهی از جمله خبرنگاران خبرگزاری مهر به دلیل ناهماهنگی های مسئولان برگزار کننده مراسم موفق به حضور در سالن علامه امینی نشدند.

این در حالی است که هیچ یک از مسئولان اجرایی دانشگاه تهران نیز تاکنون به خبرنگاران حاضر در دانشگاه تهران پاسخ قانع کننده ای نداده اند.

سخنرانی ظریف از ساعت 15 آغاز شده است و خبرنگاران از طریق ویدیو کنفرانس در حال پوشش مراسم هستند.