آیت الله هاشمی رفسنجانی:

امروز همه می‌خواهند با ایران روابط سیاسی و اقتصادی داشته باشند

سیاست داخلی

در تاریخ شیعه و پس از ائمه (ع) انسان مجددی چون امام نداریم كه فقه و حكومت را به هم پیوند داده باشد/ امروز را با شش ماه پیش مقایسه كنید كه خطر جنگ و تشدید تحریم‌ها ایران را تهدید می‌كرد.

رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام گفت: امروز را با شش ماه پیش مقایسه كنید كه خطر جنگ و تشدید تحریم‌ها ایران را تهدید می‌كرد ولی الان همه می‌خواهند با ایران روابط سیاسی و اقتصادی داشته باشند.

به گزارش ایلنا، آیت الله هاشمی رفسنجانی صبح امروز با سه گروه از قشرهای گوناگون مردم از استان‌های مختلف كشور دیدار و گفت و گو داشت.

در دیدار اوّل كه فعالان علمی، سیاسی و فرهنگی استان مركزی حضور داشتند، رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام بر اهمیت این استان در تاریخ معاصر اشاره كرد و گفت: آیت الله العظمی بروجردی و امام خمینی (ره) دو خورشیدی هستند كه از استان مركزی برخاستند و تمام عالم تشیّع، و جهان اسلام را درخشان كردند.

آیت الله هاشمی رفسنجانی با تاكید بر شخصیت جامع الاطراف امام (ره) در عصر حاضر گفت: در تاریخ شیعه و پس از ائمه (ع) انسان مجددی چون امام نداریم كه فقه و حكومت را به هم پیوند داده باشد.

ایشان در پاسخ به چگونگی شرایط سیاسی داخلی و بین المللی كشور گفت: امروز را با شش ماه پیش مقایسه كنید كه خطر جنگ و تشدید تحریم‌ها ایران را تهدید می‌كرد ولی الان همه می‌خواهند با ایران روابط سیاسی و اقتصادی داشته باشند.

دوّمین دیدار مربوط به اعضای شورای مركزی برگزاری ششمین سمینار دوسالانه زن در جهان اسلام درصد سال اخیر بود كه رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام با اقتباس از آیات مكرر قرآن گفت: اگرچه تفكر تبعیض زن و مرد در تاریخ بشریت نهادینه شده، امّا دین اسلام ارزش زن را احیا و در جامعه جاهلی عرب چنان عزیز كرد كه حضرت فاطمه (س) گل سرسبد آنهاست.

ایشان با تاكید بر این نكته كه «تاریخ در نگارش نقش زنان در مقاطع مختلف كوتاهی كرده است» گفت: تشكیل انجمن زنان پژوهشگر تاریخ و برگزاری همایش زن در جهان اسلام كار خوبی است كه می‌تواند استعداد زن ایرانی را به جهانیان نشان دهد، مخصوصاً در دوره انقلاب اسلامی كه زنان با سواد شدند.

رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام در سوّمین دیدار قبل از ظهر امروز، كه در آن خیرّین استان اصفهان حضور داشتند، دستگیری از بندگان را امری پسندیده در همه فرهنگ‌ها خواند و گفت: كسانی كه در میدان انفاق كار می‌كنند، پیش خداوند مقام والایی دارند.

عضو مجلس خبرگان رهبری، با بیان خاطره‌ای از یك سخنرانی كه در سالهای قبل از انقلاب در جمع فرش فروشان بازار تهران ایراد كرده بود گفت: آن سخنرانی و انفاق یكی از خیّرین منجر به تأسیس و تشكیل مدرسه رفاه شد كه دغدغه خانواده‌های مذهبی برای تحصیل دختران را برطرف كرد.

ایشان وسعت كار برای ورود خیرین را امتیازی برای آنان دانست و گفت: باید در مسایل مختلف به نیازمندان جامعه كمك كرد كه الحمدلله خیرین اصفهان در درمان و تأمین مسكن نیازمندان، خوش درخشیده‌اند.

در آغاز هر یك از این دیدارها چندتن از حاضران پس از ارائه گزارش به بیان دیدگاههای خویش درخصوص مسایل مختلف پرداختند.

کد N5981