تحولات آسیا/

تصمیم سئول برای مذاکره راهبردی با چین، آمریکا و ژاپن/ وقوع زمین لرزه 6.2 ریشتری در اندونزی

آسیا اقیانوسیه

خبرگزاری مهر-گروه بین الملل: تصمیم سئول برای انجام مذاکرات راهبردی با آمریکا، چین و ژاپن، پیش شرط اتحادیه اروپا برای اعزام ناظران انتخاباتی به بنگلادش و وقوع زمین لرزه 6.2 ریشتری در اندونزی از جمله خبرهای مربوط به قاره آسیا به شمار می رود.

کره جنوبی

همزمان با بالا گرفتن اختلافات میان پکن و توکیو بر سر ایجاد یک منطقه دفاع هوایی در دریای چین شرقی، یونهاپ در مطلبی از تصمیم سئول برای انجام مذاکرات راهبردی با آمریکا، چین و ژاپن با هدف مقابله با چالش های امنیتی در شمال شرق آسیا در ماه آینده خبر داد.

بنگلادش

خبرگزاری فرانسه نیز در گزارشی به اظهارات کاترین اشتون مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا درباره ناآرامی های بنگلادش پیش از برگزاری انتخابات پنجم ژانویه پرداخت و نوشت: اتحادیه اروپا ضمن ابراز نگرانی درباره ناآرامی های بنگلادش خواستار توقف خشونت ها در این کشور شده و اعزام ناظران انتخاباتی را منوط به وضعیت سیاسی و امنیتی این کشور خوانده است.

در همین حال در جریان ناآرامی ها در بنگلادش از ابتدای اکتبر تاکنون 50 نفر کشته شدند و پلیس برای سرکوب تظاهرات از مهمات جنگی، گلوله های پلاستیکی و گاز اشک‌ آور استفاده کرده و در جریان ناآرامی های روز گذشته یک نفر نیز کشته شد.

در پی بازداشت شش نفر از شخصیت های با نفوذ اپوزیسیون در بنگلادش، رسانه های خبری گزارش دادند تظاهرات معترضان و پلیس در داکا پایتخت این کشور به خشونت کشیده شد.

بازداشت شخصیت های بانفوذ مخالفان پس از آن صورت گرفت که مخالفان از آغاز اعتصاب 72 ساعته با هدف تحت فشار قرار دادن نخست وزیر به منظور استعفا و برگزاری انتخابات تحت نظارت دولت موقت در ژانویه خبر دادند، این درحالی است که شیخ حسینه پیشنهاد تشکیل دولت موقت از تمام احزاب سیاسی به رهبری خود را مطرح کرده است.

در همین حال یکی از مقامات رسمی حزب ملی‌ گرای بنگلادش از بازداشت شماری از اعضای حزب ملی‌ گرای بنگلادش خبر داد و گفت: بازداشت ها و حمله به خانه های مخالفان در راستای سرکوب اقدامات حزب مخالف دولت بوده است.

اندونزی

مرکز ژئوپلتیک آمریکا نیز از وقوع زمین لرزه 6.2 ریشتری در جزیره سوماترای اندونزی در اقیانوس آرام خبر داد اما به تلفات و خسارات ناشی از این زمین لرزه اشاره نکرد.