لاریجانی: اتمام پروژه‌های دولت گذشته 50 سال طول می‌کشد

مهر نوشت:

علی لاریجانی رئیس مجلس شورای اسلامی در مراسم افتتاح بزرگراه طبقاتی صدر با بیان این که اگر این همت ها نبود ترافیک تهران معضل بزرگی بود اظهار داشت: با این تلاش ها مشکلات حل شد و این روحیه جهادی و تلاش های شبانه روزی برای کشور سرمایه است.

اهم سخنان رئیس مجلس در ادامه می آید:

* در کشور ما پروژه های عمرانی زیادی کلنگ زده شده که یکی از آفت های این پروژه ها زمان طولانی افتتاح آن است که این امر هزینه های زیادی را به کشور تحمیل می کند، در آخر نیز پروژه نیز به صورت کلنگی تحویل می شود.

* در گزارش اخیر رئیس جمهور بیان شد که 400 هزار میلیارد تومان پروژه عمرانی در کشور آغاز شده است، مگر ما در کشور در سال چقدر بودجه عمرانی داریم، آن هم با این وضعیت که این همه پروژه کلنگ زنی می شود.

* اگر با تورم سالانه حساب کنیم 40 تا 50 سال طول می کشد تا این پروژه ها اجرا شود ، بنا بر این باید از ظرفیت مردم استفاده کرد. یکی از کارهایی که باید در بودجه سال آینده انجام شود این است که برای این سفره و خان بزرگ پروژه های عمرانی فکری شود و روش های منطقی برای حضور مردم در این پروژه ها فراهم شود.

* راه حل برون رفت اقتصادی ما در همین نکته نهفته است، اگر به نیروهای داخلی اتکا کنیم فضای رونق داخل بوجود می آید، شاید این تحریم ها کمک کند برای نیروهای نسل جدید ما اشتغال ایجاد شود، آن وقت تحریم ها به فرصت تبدیل شده اند. من نگران هستم وقتی گشایشی در کشور ایجاد می شود مسئولان بروند به سمت خرید های بزرگ خارجی و از نیروهای داخلی غافل شوند. سال ها ما ثروت زیادی داشتیم و حالا دچار مشکل شده ایم، باید از این تجربه استفاده کنیم و از ظرفیت های داخلی کمال بهره برداری را داشته باشیم.

* کار مفید دولتی در کشور ما 22 دقیقه یا نیم ساعت در روز است، برای من که سال ها کار اجرایی کردم پذیرش این آمار سخت است، حال اگر بگوییم به طور متوسط کار مفید روزانه در ادارات یک ساعت است در صنعت نیز روزانه 2.5 ساعت کار مفید وجود دارد که در سال 800 ساعت است، این وضعیت ما را در خاورمیانه در میان سه کشور آخر قرار داده است. این شاخص برای ژاپن سالانه 2400 ساعت و برای ترکیه، چین و آمریکا سالانه 1400 ساعت است.

* مشکل کشور ما مشکل مدیریت است، این وضعیت ها نشان می دهد مشکل اصلی ما در بخش اجراست.

29295

کد N4030