عضو کمیسیون برنامه و بودجه مجلس:

مجلس قوانین مالیات و اوراق مشارکت را اصلاح کند/ 13 الزام دولت در بودجه نویسی برای سال 93 

مجلس

عضو کمیسیون برنامه و بودجه مجلس با اشاره به اینکه در بودجه نباید قانونگذاری شود، گفت: در برخی زمینه ها همچون مالیات و اوراق مشارکت برای برطرف شدن ایرادات قانونی نیازمند قانونگذاری و انجام اصلاحات قانونی هستیم.

جعفر قادری، عضو کمیسیون برنامه، بودجه و محاسبات مجلس شورای اسلامی در گفتگو با خبرنگار پارلمانی مهر، با اشاره به اینکه طبق قانون دولت موظف است تا 15 آذر بودجه سال 93 را تقدیم مجلس کند، گفت: در شرایط فعلی، کشور در رکود تورمی قرار دارد بنابراین بودجه پیشنهادی از سوی دولت باید طوری تنظیم شده باشد که به سمت کاهش تورم حرکت کنیم.

وی با اشاره به حجم قابل توجه طرح های نیمه‌تمام موجود در کشور افزود: باید در بودجه سال آینده منابعی از محل های واگذاری و یا درآمدهای مالیاتی و منابع دیگری برای اتمام این طرح ها تامین یا در غیر اینصورت راهکار واگذاری طرح های نیمه‌تمام در بودجه 93 ارائه شود.

قادری ادامه داد: کشور تحت فشار تحریم های اقتصادی غرب است، بنابراین باید در بودجه سال آینده تدبیری اندیشیده شود که نیازمان را به خارج از کشور کم کرده و زمینه را برای اشتغال بیشتر فراهم کند.

نماینده مردم شیراز گفت: بودجه سال آینده باید به سمت فعال کردن ظرفیت های کشور در بخش‎های مختلف بخصوص در بخش هایی که وابستگی کمتری به واردات دارد، حرکت کند؛ سیاست های اصل چهل و چهار و کمک به بهبود فضای کسب و کار از اولویت هایی است که باید در بودجه 93 مورد تاکید قرار گیرد.

این نماینده مردم اولویت بخشی به طرح های عمرانی در مقابل هزینه های جاری، قانون مدیریت خدمات کشوری، عادلانه کردن پرداخت ها و نیز توجه به قشرهای آسیب‌پذیر جامعه در پرداخت یارانه نقدی را از دیگر الزامات مورد توجه در بودجه سال آینده دانست.

وی همچنین با اشاره به دیونی که دولت به بخش خصوصی دارد، گفت: بودجه سال 93 باید به گونه‌ای طراحی شود که درباره دیونی که دولت به بخش خصوصی دارد، تعیین تکلیف صورت گیرد.

قادری با تاکید بر اینکه خدمات واحدهای مسکن مهر باید مدنظر قرار گرفته و واحدهای باقیمانده هر چه زودتر به بهره برداری برسد، گفت: شاید در بعضی از حوزه ها نیازمند قانونگذاری باشیم تا تعیین تکلیف هر چه زودتر آنها صورت گیرد.

نماینده مردم شیراز در مجلس با اشاره به اینکه در بودجه نباید قانونگذاری صورت گیرد، ادامه داد: در بعضی زمینه ها نیازمند برطرف شدن ایرادات قانونی موجود هستیم به طور مثال در بحث مالیات و اوراق مشارکت باید اصلاحاتی صورت گیرد تا قبل از اینکه بودجه به مجلس ارائه و مراحل بررسی آن آغاز شود، تعیین تکلیف قانونی در این زمینه ها صورت گرفته و بتوان از این موارد در بودجه به بهترین شکل ممکن استفاده کرد.

عضو کمیسیون برنامه، بودجه و محاسبات مجلس در پایان خاطر نشان کرد: دولت در بودجه 93 تدبیری بیاندیشد که نقدینگی به سمت طرح های نیمه‌تمام خصوصی و دولتی حرکت کند، زیرا در کشور علی رغم استفاده ارزی زیاد با مشکل شدید نقدینگی مواجه هستیم.