جان كری خبر داد‏‎؛

معافیت مجدد چین، هند و كره‌جنوبی از تحریم‌های نفتی آمریكا علیه ایران

سیاست خارجی

كری تاكید كرد كه این کشورها به دلیل کاهش خرید نفت خام خود از ایران بار دیگر صلاحیت لازم را برای مستثنی شدن از تحریم‌های بند ١۲۴۵ قانون جواز دفاع ملی سال مالی ۲۰١۲ میلادی، کسب کرده‌اند.

«جان كری» وزیر خارجه آمریكا طی بیانیه‌ای اعلام كرد كه معافیت هند، چین و كره‌جنوبی از تحریم‌های نفتی ایران برای مدت شش ماه دیگر تمدید شده و چند كشور دیگر نیز واجد شرایط این معافیت هستند.

به گزارش ایلنا به نقل از رویترز، كری تاكید كرد كه این کشورها به دلیل کاهش خرید نفت خام خود از ایران بار دیگر صلاحیت لازم را برای مستثنی شدن از تحریم‌های بند ١۲۴۵ قانون جواز دفاع ملی سال مالی ۲۰١۲ میلادی، کسب کرده‌اند.

وزارت خارجه آمریکا همچنین اعلام کرده است که ترکیه و تایوان واجد شرایط معافیت از تحریم‌های نفتی هستند و مالزی٬ آفریقای جنوبی٬ سنگاپور و سریلانکا نیز که دیگر هیچ نفتی از ایران نمی‌خرند٬ می‌توانند مشمول این معافیت شوند.

آمریکا بر اساس قانون داخلی خود، تحریم‌های بانکی علیه ایران وضع کرده که به موجب آن خریداران نفت ایران نمی‌توانند پول خرید نفت را به تهران پرداخت کنند. آمریکا با این حال شرط کرده اگر کشورهای خریدار نفت ایران، به طور تدریجی خرید نفت از این کشور را کاهش دهند، مشمول معافیت‌ خواهند شد.

کد N3623