دهقان با مهر مطرح کرد:

دستاوردها و غفلت‌های تفاهم نامه هسته‌ای/ چند روز بیشتر مقاومت می کردیم امتیاز بیشتر می گرفتیم

مجلس

عضو هیات رئیسه مجلس با بیان اینکه در این تفاهم نامه تلویحا حق غنی سازی ایران به رسمیت شناخته شده است، گفت: حتی اگر این موضوع به رسمیت شناخته نمی شد، طبق معاهده NPT ما حق غنی سازی اورانیوم را داشتیم و به کار خودمان ادامه می دادیم؛ چراکه فعالیت های ما منوط به قبول کردن طرف غربی نیست.

محمد دهقان، عضو هیات رئیسه مجلس شورای اسلامی در گفتگو با خبرنگار پارلمانی مهر، با اشاره به تفاهم نامه هسته ای میان ایران و 1+5 اظهار داشت: طبیعی است که در این یادداشت تفاهم همه خواسته های ما محقق نشده است، البته به قول وزیر امور خارجه کشورمان تیم مذاکره کننده ایران همه تلاش خود را با توجه به توانش انجام داد و ما نیز باید توقعاتمان متناسب با وضعیت موجود و توان تیم هسته ای کشورمان باشد. 

وی با اشاره به اینکه یکی از پیروزی های بدست آمده برای ایران در این تفاهم نامه به رسمیت شناختن حق غنی سازی تا 5 درصد، در داخل کشور از سوی 1+5 است، گفت: این پیروزی را نباید کوچک شمرد این دستاورد در حالی است که 10 سال پیش حتی به ما اجازه چرخش یک سانتریفیوژ برای کارهای علمی و تحقیقاتی را نمی دادند اما امروز در اثر این مقاومت 10 ساله توانستیم 19 هزار سانتریفیوژ نصب کنیم.

عضو هیات رئیسه مجلس در ادامه افزود: غفلتی که به نظر می رسد در این تفاهم نامه صورت گرفته این است که تیم مذاکره کننده ایران باید تلاش می کرد که این موضوع را تصریح کند یا اینکه یک تفاهم نامه با طرف مذاکره کننده امضا می کرد که بعد از این یادداشت تفاهم، دیگر غربی ها با حق ایران برای غنی سازی مخالفت نکنند.

وی افزود: متاسفانه شاهد بودیم بعد از مذاکرات و تفاهم نامه، آمریکایی ها 180 درجه تغییر موضع دادند، مواضعی که مغایر با تعهداتشان بود.

عضو هیات رئیسه مجلس با بیان اینکه در این تفاهم نامه تلویحا حق غنی سازی ایران به رسمیت شناخته شده است، گفت: حتی اگر این موضوع به رسمیت شناخته نمی شد، طبق معاهده NPT ما حق غنی سازی اورانیوم را داشتیم و به کار خودمان ادامه می دادیم؛ چراکه فعالیت های ما منوط به قبول کردن طرف غربی نیست.

دهقان همچنین وجود تحریم ها بعد از تفاهم نامه و به رسمیت شناختن حق غنی سازی ایران را ظالمانه‌تر از گذشته خواند، گفت: در حال حاضر که تفاهم نامه صورت گرفته و قرار شد ما غنی سازی بیشتر از پنج درصد نداشته باشیم هیچ وجاهتی ندارد که بپذیریم تحریم ها ادامه داشته باشد.

عضو هیات رئیسه مجلس با اشاره به اینکه عدم تشدید و شکسته شدن پایه برخی تحریم ها نقطه مثبت در این تفاهم نامه است، گفت: البته اشکالی نداشت اگر چند روز دیگر هم تیم مذاکره کننده ما در مقابل آمریکایی ها مقاومت می کرد تا امتیازات بیشتری را کسب کند.

وی با بیان اینکه نباید در خصوص این مذاکرات منفی‌بافی کرد، گفت: شیرینی که در کام ملت ایجاد شده را نباید تلخ کرد و این تفاهم نامه را به عنوان شکست تلقی کرد.

دهقان در ادامه با اشاره به اظهارات 1+5 مبنی بر اینکه ایران باید متناسب با نیازش غنی سازی اورانیوم انجام دهد، گفت: یکی از مهمترین نکاتی که باید در مذاکرات آتی به آن توجه داشته باشیم این است که ما چه مقدار غنی سازی نیاز داریم؛ چرا که اگر نیاز خودمان را کم در نظر بگیریم در آینده به ضررمان خواهد شد.

عضو هیات رئیسه مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه مجلس دولت را موظف کرده است تا 20 هزار مگاوات برق هسته ای تولید کند، گفت: این یک قانون است و دولت باید با توجه به نیاز داخلی، ظرفیت هسته ای کشورمان را طراحی کند.

دهقان تصریح کرد: دولت در فرصت 6 ماه یا یکسالی که زمینه ساز طرح جامع است باید غنی سازی را متناسب با نیاز های آینده کشور از نظر صنعتی، علمی و کشاورزی و غیره در ابعاد مختلف طراحی کند.

عضو هیئت رئیسه مجلس در پایان گفت: تیم مذاکره کننده ما باید به این موضوع دقت می کرد که پذیرش داوطلبانه برخی مفاد پروتکل الحاقی در زمینه نظارت ها بر سانتریفیوژها که به لحاظ قانونی اجرای آنها توسط مجلس ممنوع شده، در اختیار تیم مذاکره کننده نبوده است که در این مورد نیز باید در مذاکرات آینده دقت لازم به عمل آید.