دریادار سیاری:

تاکید سیاری بر حفاظت از منافع ایران در آب‌های بین المللی

رزمندگان ما در دوران جنگ تحمیلی با تأسی به فرهنگ عاشورا جنگیدند و جایگاه ایران را در دریا ارتقا داده و سیادت دریایی خود را ثابت کردند.

فرمانده نیروی دریایی ارتش جمهوری اسلامی ایران گفت: رشادت‌های دوران دفاع مقدس موجب شده است که امروز نیروی دریایی با اقتدار تمام ضمن حضور در آب‌های بین‌المللی، از منافع کشورمان از جمله کشتی‌های باری و نفتی حفاظت کند.
به گزارش ایلنا، امیردریادار حبیب الله سیاری در همایش تجلیل از حماسه‌آفرینان نیروی دریایی و خانواده‌های شهدای این نیرو با اشاره به وجود ۳۰۰۰ کیلومتر مرز دریایی ایران با کشورهای دیگر اظهار کرد: باید از منابع دریایی به نحو احسن استفاده کنیم اما به عنوان مثال در بخش منابع غذایی آن‌طور که باید نتوانسته‌ایم از این منابع استفاده کنیم. بزرگ‌ترین منابع در کف دریا وجود دارد که به میراث بشریت معروف است.
وی ادامه داد: بالای ۹۰ درصد واردات و صادرات کشور از دریا انجام می‌شود. همچنین دریا محل دیپلماسی، انتقال فرهنگ، گردشگری و... است و برای بهره‌برداری از این منابع، نیروی دریایی باید ممتاز باشد تا توسعه دریامحوری کاملا محقق شود.
وی با اشاره به وظایف مختلف نیروی دریایی ارتش گفت: دشمن در زمان جنگ تحمیلی می‌خواست ضمن آسیب‌رساندن به مناطقی همچون جزیره خارک، چاه‌های نفت، محاصره بندر امام خمینی (ره) و... ما را از نظر اقتصادی شکست بدهد و این‌جا بود که نیروی دریایی جوهره خود را نشان داد زیرا ۶۷ روز از آغاز جنگ تحمیلی گذشته بود که نیروی دریایی ارتش در روز هفتم آذرماه ۱۳۵۹ طی عملیات «مروارید» کمر نیروی دریایی عراق را شکست و آن را تا پایان جنگ تحمیلی ناکار کرد به صورتی که پای عراق از صحنه آب‌های شمال خلیج فارس قطع شد.
وی یادآور شد: چنین اقداماتی موجب شد قدرت نیروی دریایی و البته قدرت ایران اسلامی در منطقه و فرامنطقه به معرض نمایش گذاشته شود. رزمندگان ما در دوران جنگ تحمیلی با تأسی به فرهنگ عاشورا جنگیدند و جایگاه ایران را در دریا ارتقا داده و سیادت دریایی خود را ثابت کردند.
بنابراین گزارش در این مراسم از ۳ کتاب «اسکورت» اثر علیرضا اخلاقی، «گوهران دریایی» اثر اقدس کاظمی و «نیروی دریایی ارتش جمهوری اسلامی ایران از نگاه رسانه‌ها» رونمایی شد و از نویسندگان و گردآورندگان این کتا‌ب‌ها تقدیر شد.
همچنین در این مراسم از خانواده‌های چند تن از شهدای نیروی دریایی ارتش و ناخدا هوشنگ صمدی و ناوسروان اسماعیل بابایی که از پیشکسوتان و جانبازان این نیرو هستند با اهدای هدایایی تقدیرشد.

کد N3093