مردی که روحانی ، او را سرهنگ خطاب کرد، کیست؟

حسن روحانی,مذاکرات هسته ایران با 5 بعلاوه 1

به اعتقاد حسن روحانی، آنهایی که توافق ژنو را زیر سوال می برند، حقوقدان نیستند و سرهنگ اند.

دکتر حسن روحانی در مصاحبۀ تلویزیونی خود با موضوع ارائۀ گزارش 100 روزه در پاسخ به سوالی پیرامون اظهارات برخی غربیها در باره مذاکرات هسته ای ژنو گفت: "آنهایی که این حرفها را می زنند، حقوقدان نیستند و سرهنگ اند".
از آنجا که پس از مذاکرات ، طرف آمریکایی و به خصوص وزیر خارجۀ آمریکا بر این مسئله تأکید کرده بود که حق غنی سازی ایران در مذاکرات ژنو برای ایران تثبیت نشده، ظاهراً خطاب آقای روحانی به جان کری بوده است؛ چرا که ایران همچنان طبق توافقنامۀ ژنو می تواند در خاک خود غنی سازی 5% داشته باشد.
سوابق نشان می دهد جان کری در جوانی یکی از افسران نیروی دریایی آمریکا بود که دفاع آتشین وی از عقب نشینی آمریکا از ویتنام در سال 1971 در مقابل کمیتۀ روابط خارجی سنای آمریکا بسیار مشهور است. در آن روز کری خطاب به نمایندگان گفت: "چگونه می خواهید یک اشتباه را برای مردی توجیه کنید که قرار است آخرین نفر باشد که در این جنگ کشته می شود؟ "
جان فوربز کری، متولد 11 دسامبر 1943 در یکی از شهرهای ایالت کلرادو است. او تحصیلات خود را در دانشگاه معروف ییل در رشتۀ علوم سیاسی پشت سر گذاشته از سال 1985 تا 2013 نمایندۀ ایالت ماساچوست آمریکا و رییس کمیتۀ روابط خارجی آمریکا بوده است. جان کری در سالهای 1966 تا 1978 در نیروی دریایی آمریکا و در جنگ ویتنام خدمت کرده و سه مدال نظامی(برنز و نقره) نیز دریافت کرده است.
وی در سال ۲۰۰۴ رسماً به عنوان نامزد حزب دموکرات در انتخابات ریاست جمهوری معرفی شد که از جورج بوش شکست خورد.

5252

کد N2131