زاهدی در گفتگو با مهر:

وعده رئیس جمهور برای کاهش تورم نقطه مثبت گزارش بود/ انتقاد از نگاه بیش از حد به گذشته در گزارش روحانی 

مجلس

رئیس کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس با اشاره به گزارش 100 روزه رئیس جمهور گفت: در گزارش شب گذشته آقای روحانی شاهد بودیم که بیشتر از هر چیز آقای رئیس جمهور نگاه به گذشته و دولت قبلی داشت.

محمد مهدی زاهدی نماینده مردم کرمان در  گفتگو با خبرنگار پارلمانی مهر، ضمن ارزیابی سخنان شب گذشته رئیس جمهور و ارائه گزارش عملکرد صد روزه گفت: اینکه هر صد روز یک گزارش به مردم و افکار عمومی ارائه شود، سنت خوبی است و باید از این بابت از رئیس جمهور و دولت محترم تشکر کرد.

وی با اشاره به اینکه محتوای گزارش بیشتر به عقب و دوره گذشته نگاه می کرد، افزود: باید همیشه نگاه به آینده در مدیریت را مدنظر قرار دهیم، البته این بدان معنی نیست که گذشته را نادیده بگیریم، اما بخصوص در رده بالا اینکه همیشه گذشته را مورد انتقاد قرار دهیم باید یقین داشته باشیم که پس از اتمام دوره آقای روحانی، دولت بعدی هم حتما به ضعف های این دولت که قطعا ناشی از برخی تنگناها است، خواهد پرداخت.

رئیس کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس با بیان اینکه ما هم به تدبیر کردن در امور که مورد اشاره آقای رئیس جمهور است، تاکید داریم، اما باید دانست که نباید فقط در گذشته بمانیم و استدلال‌هایمان بر اساس گذشته شکل بگیرد.

این نماینده مجلس گفت: نگاه به آینده بسیار مهم است و امید داریم در گزارشات بعدی دولت بیشتر مورد توجه قرار گیرد در 100 روز آینده دولت 200 روز را پشت سر گذاشته و باید در گزارش خود نشانه‌های امید را بیشتر نمایان کند؛ زیرا مردمی که به رئیس جمهور اعتماد کردند، انتظار دارند تنگناهایی که آقای روحانی در زمان تبلیغات انتخاباتی در صدا و سیما به آنها اشاره داشت را حل کند، اگرچه برخی از این وعده ها نیازمند زمان بیشتری باشد.

وی با اشاره به تاکید رئیس جمهور بر کاهش تورم به 35 درصد در گفتگوی شب گذشته خود افزود: این نقطه مثبتی است و امیدواریم تا پایان سال تورم کشور به نقطه مورد نظر رئیس جمهور برسد.

زاهدی درباره اظهارات رئیس جمهور مبنی بر مسکن مهر و معضلاتی که برای جامعه از این منظر بوجود آمده است، ادامه داد: قشر کم درآمد و مستضعف به این مساله امید بسته است، بنابراین امیدواریم که رئیس جمهور بتواند مشکلات این بخش را برطرف کند تا اقشار مستضعف هرچه سریعتر صاحب مسکن شوند، عمده این افراد جوانان بدنبال خانه و مسکن هستند.

وی گفت: درست است که مسکن مهر مشکلاتی را به همراه داشته است، اما چشم امید بسیاری از جوان‌ها به همین مساله است بنابراین باید این قشر جامعه برای رسیدن به یک سرپناه به این شیوه امیدوار باشند.

نماینده مردم کرمان درباره مساله مذاکرات با کشورهای 1+5 که بخشی از سخنان شب گذشته رئیس جمهور را شامل می شد، گفت: این روند جای قدردانی دارد و امیدواریم ضمن تداوم این ارتباطات اقتدار نظام جمهوری اسلامی ایران حفظ و پررنگ تر شود تا عزتمندی ما بیش از پیش به رخ کشورهای غربی کشیده شود.

این نماینده مجلس با اشاره به موضوع هسته ای کشورمان گفت: انتظارمان این است که در طول مذاکرات شش ماه آینده بتوانیم حقوق واقعی خود را بدست آوریم؛ تحریم ها علیه ملت ظالمانه و غیرقانونی بوده است بنابراین در این زمینه به هیچ وجه نباید کوتاه بیاییم.

زاهدی ادامه داد: باید مساله تبادلات مالی و ارزی بین ایران و کشورهای دیگر به خوبی انجام شود و روندی در پیش رو قرار گیرد تا حقوق مسلم ملت ایران به رسمیت شناخته شود.

وی با اشاره به نامه ای که رئیس جمهور در پایان مذاکرات و انجام توافقات به مقام معظم رهبری نوشت، گفت: آقای روحانی اشاره کردند که ما در این توافق تمام دستاوردهای هسته ای کشور را حفظ کرده ایم؛ بدون شک ما توانستیم دستاوردهای بسیاری را کسب کنیم و امیدواریم در ادامه این مسیر حتما مساله تحقیقات هسته ای کشورمان مورد تاکید قرار گیرد تا بتوانیم این تکنولوژی را به طور صنعتی تولید و تحت نظارت آژانس بین المللی انرژی اتمی به کشورهای دیگر صادر کنیم؛ چگونه است که کشوری مانند آرژانتین و آمریکا می توانند این تکنولوژی را صادر کرده و سانتریفیوژ در اختیار کشورهای دیگر قرار دهند، اما ما نتوانیم، صدها هزار میلیارد دلار برای این تکنولوژی هزینه کرده ایم که باید از آن حداکثر استفاده را ببریم.

نماینده مردم کرمان خاطر نشان کرد: انتظار همه از دولت در ارائه گزارش صد روزه دوم در نظر گرفتن تمام این موارد است.

رئیس کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس درباره اینکه آیا گزارش رئیس جمهور انتظارات ملت و نمایندگان را برآورده کرد یا نه؟ پاسخ داد: شاید هنوز زود باشد که مردم بخواهند قضاوت جدی داشته باشند چون ظرف صد روز نمی توان کارهای بزرگ انجام داد بنابراین نیازمند گذر زمان است، مطمئنا با قول هایی که آقای رئیس جمهور داد و نیز با چشم اندازی که برای آینده ترسیم کرد امیدواریم در صد روز آینده بیش از امروز مردم را راضی کند.