با هشدار درباره عواقب شکست توافق ژنو؛

پیام جان کری و کاخ سفید به کنگره/از اعمال تحریم های جدید علیه ایران اجتناب کنید

ایران در جهان

وزیر امور خارجه آمریکا در پیامی ویدیویی بار دیگر به کنگره این کشور هشدار داد که از اعمال تحریم های جدید علیه ایران و به شکست کشاندن توافق به دست آمده در ژنو خودداری کنند.

به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از الجزیره، "جان کری" در این پیام ويدئویی از اعضای کنگره خواسته در حالیکه آمریکا و دیگر کشورهای 1+5 قصد لغو برخی از تحریم های ایران را دارند، اقدام به اعمال فشارهای جدید بر تهران نکنند.

وزیر خارجه آمریکا در این پیام تاکید کرده که اکنون زمان کار برای رسیدن به توافق نهایی است تا هر گونه نگرانی را در مورد برنامه هسته ای ایران از بین ببرد.

کری در این پیام گفت : همه می دانیم که در صورت شکست توافق، ایران به سرعت با تحریم های سنگینی مواجه می شود. توافقنامه با ایران اساس تحریم ها علیه تهران را تغییر نداده و تحریم های ما علیه فعالیت بانکی و نفت همچنان پابرجاست.

جان کری در پیام ویدئویی خود می‌گوید: همه دنیا از اینکه مطمئن شوند برنامه هسته ای ایران صلح آمیز است، سود می برند.

علاوه بر کری، کاخ سفید نیز در رابطه با اعمال تحریم های جدید علیه ایران هشدار داد.

"جاش ارنست" سخنگوی کاخ سفید، اعلام کرد : تصویب تحریم های جدید، پیش از آنکه موجب بسته شدن پنجره دیپلماسی شود، اعتبار آمریکا را در این مورد که هدف اصلی ما از تحریم ها چیست، کاهش می دهد. ما تحریم نمی کنیم تا فقط تحریم کرده باشیم . ما این تحریم ها را برقرار کرده ایم تا به ایران فشار آورده و راهی دیپلماتیک برای حل موضوع بیابیم.

در همین رابطه نظرسنجی جدید رویترز و موسسه آی پی اس او اس نشان می دهد که 44 درصد از مردم آمریکا از توافق سوم آذر میان ایران و کشورهای 1+5 حمایت کرده و مخالف اعمال تحریم های جدید علیه تهران هستند.

اما در میان این پیام ها و نظر مردم آمریکا، سناتور "باب منندز" از حزب دموکرات همراه با سناتور "مارک کرک" از حزب جمهوریخواه، به دنبال تهیه طرحی هستند که به موجب آن در صورت شکست توافق ژنو، تحریم های همه جانبه ای را علیه ایران به تصویب برسانند.

سناتور کرک با فرافکنی در مورد اقدامات خود گفت : مردم آمریکا نیاز به ضمانتی دارند تا از تکرار مورد کره شمالی جلوگیری کنند.

به نوشته الجزیره، آیپک (کمیته روبط عمومی آمریکا-اسرائیل) نیز از این اقدام سناتورها حمایت کرده است.