اردوغان:

توافق ژنو حقانیت موضع ترکیه در قبال ایران را به اثبات رساند

ایران در جهان

نخست وزیر ترکیه با اشاره به مخالفت کشورش با اعمال فشار به ایران، توافق هسته ای ژنو را نشانگر درست بودن مواضع آنکارا در این خصوص دانست.

به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از شبکه تلویزیونی TRT، "رجب طیب اردوغان" نخست وزیر ترکیه در مورد توافق هسته ای ایران و کشورهای 1+5 در ژنو گفت: این توافق تاریخی گام نخست برای حل اختلافات بود و امیدها برای به نتیجه رسیدن مسئله هسته ای ایران را دو چندان کرد. وی افزود: ما از ابتدا نیز بر این باور بودیم که به جای تهدید ایران باید مسئله با مذاکره و به شکل صلح آمیز حل و فصل شود. برای اثبات این موضوع نیز با صمیمیت حاضر به همکاری شدیم.

اردوغان یادآور شد: ما به همراه برزیل در بیانیه که در تهران صادر شد مخالفت خود را با هر گونه اقدام نظامی علیه ایران اعلام کردیم. این در حالی بود که مواضع ما بیش از آنکه در خارج از ترکیه با مخالفت مواجه شود، در داخل کشور مورد مخالفت قرار گرفت.

نخست وزیر ترکیه با انتقاد از مخالفت های داخلی به مواضع دولتش در پرونده هسته ای ایران تاکید کرد: اتهاماتی را وارد کردند و گفتند ترکیه به پایان راه رسید، ترکیه همه چیزش را از دست داد و در جناح ایران قرار گرفت. اما نتیجه ای که در ژنو به دست آمد نشان داد که مواضع ترکیه برحق بوده و تزی که از سوی آنکارا ارائه شد، واقعی بوده است.

وی در پایان گفت: ما در سیاست خارجی برای خوش آمد دیگران موضع گیری نمی کنیم بلکه بر اساس اصول موضع می گیریم و گذشت زمان حقانیت ما را نشان می دهد. همانطور که در مورد ایران این مسئله ثابت شد.