رایزنی وزرای خارجه پاکستان ،جمهوری آذربایجان ، قرقیزستان و افغانستان با ظریف

سیاست خارجی

وزرای امورخارجه پاکستان ، جمهوری آذربایجان ، قرقیزستان و افغانستان سه شنبه شب به طور جداگانه در حاشیه بیست و یکمین اجلاس وزرای سازمان همکاریهای اقتصادی (اکو) با دکتر محمد جواد ظریف وزیر امورخارجه کشورمان دیدار و گفتگو کردند .

به گزارش خبرگزاری مهر، سرتاج عزیز مشاور امنیت ملی نخست وزیر و سرپرست وزارت امورخارجه پاکستان در دیدار با دکتر ظریف با ابراز تاسف از حادثه پیش آمده در سراوان اعلام نمود: پاکستان آمادگی دارد برای برقراری امنیت بیشتر در مرزهای دو کشور تبادل هیئت های امنیتی داشته باشد .

وی اظهار داشت که برای گسترش همکاریهای اقتصادی ضروری است هر چه سریعتر کمیسیون مشترک اقتصادی دو کشور تشکیل شود .

سرتاج عزیز همچنین آمادگی کشورش را برای اعزام هیئت نفتی به سرپرستی وزیر نفت پاکستان جهت مذاکرات نفت و گاز به ویژه خط لوله صلح اعلام کرد .

ظریف نیز در این دیدار با اشاره به اهمیت مسائل امنیتی بین دو کشور و لزوم کنترل افراط گرایی در منطقه خواستار استمرار مذاکرات مرزی و تدابیر امنیتی بین دو کشور گردید.

*****************************

ظریف در دیدار المار یار محمد اف وزیر امورخارجه جمهوری آذربایجان با اشاره به برگزاری انتخابات اخیر در آن کشور اظهار داشت : جمهوری اسلامی ایران و جمهوری آذربایجان باید بهترین روابط را داشته باشند و لازم است دو طرف با اهتمام مشترک ، هموار کردن زمینه ها و رفع موانع روابط روابط را بیش از پیش به جلو ببرند

وی با اشاره ه اینکه فضا و امکانات همکاری میان دو کشور همسایه بسیار زیاد است ، همکاریهای حقوقی و مرزی ، حمل و نقل ، انرژی و آب را از جمله این زمینه ها بر شمرد .

ظریف همچنین همکاری دو کشور در حوزه میراث مشترک فرهنگی و ادبی و دیگر مشترکات فرهنگی را مهم و در جهت تقویت بلقه های دو ملت دانست .

وزیر امورخارجه آذربایجان نیز در این دیدار روابط دو کشور را عالی توصیف کرد و علاقمندی باکو برای تعمیق بیشتر این مناسبات را مورد تاکید قرار داد .

وی با اشاره به همکاریهای دو کشور در حوزه های حمل و نقل ، انرژی ، آب و مبادلات فرهنگی ، آمادگی کشورش را برای برگزاری کمیسیون مشترک دو کشور تا پایان سال جاری اعلام داشت .

وزیر امورخارجه جمهوری آذربایجان همچنین ضمن بیان تبریک به مناسبت توافق جمهوری اسلامی ایران و 1+5 ، این امر را اولین گام مهم در جهت حل و فصل نهایی مسئله هسته ای ایران دانست .


*****************************

ظریف در دیدار جداگانه با همتای قرقیزی خود ضمن اشاره به سیاستهای مستقل جمهوری قرقیزستان ، سفر اخیر دکتر روحانی رئیس جمهوری اسلامی ایران به بیشکک به منظور شرکت در اجلاس شانگهای را سر فصل جدیدی از روابط تهران با بیشکک و منطقه توصیف کرد .

وی آمادگی کشورمان را برای همکاری با قرقیزستان در حوزه های مختلف اقتصادی از جمله کشاورزی ، شیلات ، فن آوری ، ساخت سد و تولید برق آبی را اعلام کرد .

ظریف تسریح کرد علاوه بر روابط دو جانبه ، زمینه های همکاری چند جانبه و منطقه ای میان دو کشور نیز فراوان است .

وزیر امورخارجه قرقیزستان نیز در این دیدار با اشاره به مذاکرات ژنو اظهار داشت : با توافق ایران و کشورهای 1+5 کار بزرگی انجام شد و مایلم این دستاورد بزرگ را از طرف رئیس جمهور و دولت قرقیزستان به دولت و ملت ایران تبریک بگویم .

وی با اشاره به اهمیت اولین سفر خارجی دکتر روحانی به قرقیزستان و ملاقات روسای جمهور دو کشور در حاشیه اجلاس شانگهای تسریح کرد : روابط سیاسی دو کشور در عالیترین سطح است و ما علاقمند به تعمیق و گسترش روابط تجاری و اقتصادی فی مابین هستیم .

وزیر امورخارجه قرقیزستان در عین حال تسریح کرد حجم مبادلات دو کشور پاسخگوی سطح بالای روابط دو کشور نیست و بیشکک علاقمند است امکانات افزایش حجم مبادلات دو طرف فراهم شود .

وی همچنین تاکید کرد که بیشکک برای همکاری با ایران در حوزه های حمل و نقل به ویژه همکاریهای ریلی و هوایی به صورت دوجانبه و چند جانبه اهمیت زیادی قائل است .

در این دیدار موضوع برقراری خط هوایی مستقیم میان پایتخت های دو کشور مورد بررسی و تبادل نظر قرار گرفت .

            بررسی تحولات منطقه ای به ویژه اوضاع افغانستان ، تاثیر این تحولات بر سایر کشورهای منطقه حضور نیروهای خارجی و مخاطرات تروریزم و افراط گرایی از محورهای مذاکرات دو وزیر بود و طرفین موضوع همکاری منطقه ای در این خصوص را مورد توجه قرار دادند .

********************************

 ظریف همچنین در دیدار جداگانه ای با وزیر امورخارجه افغانستان ضمن ابراز امیدواری به حل مشکلات افغانستان در پرتو تحولات سال 20014 در افغانستان ، خروج نیروهای خارجی را زمینه ساز برقراری آرامش و امنیت بیشتر ، از بین رفتن زمینه های افراط گرایی و پیشرفت و رفاه مردم افغانستان دانست .

وزیر امورخارجه کشورمان با اشاره به آمادگی جمهوری اسلامی ایران برای همکاری با افغانستان در حوزه های گوناگون ، انجام پروژه های مشترک همکاری را زمینه ساز مقابله با افراط گرایی ، جنگ ، ترور ، قاچاق مواد مخدر و نیز کمک به حل مسائل مرزی توصیف کرد .

وزیر امورخارجه افغانستان نیز در این دیدار با تاکید بر علاقمندی کابل برای توسعه همکاری با ایران تسریح کرد : ما پیشرفت و موفقیت ایران را پیشرفت و موفقیت خود می دانیم .

وی با تشریح آخرین تحولات جاری در افغانستان ، سال 2014 و خروج نیروهای خارجی از این کشور را سال در اختیار گرفتن کامل امور امنیتی کشورش خواند که باعث رفع حضور نیروهای خارجی و زمینه های افراط گرایی و مرتفع شدن نگرانی های کشورهای همسایه خواهد شد .

همکاریهای چند جانبه و منطقه ای از جمله در حوزه حمل و نقل و ترانزیت کالا ، ایجاد تسهیلات کنسولی و ساماندهی و قانونمند شدن امورمهاجرین افغانی و گسترش همکاریهای فرهنگی از دیگر محورهای مذاکرات وزرای امورخارجه جمهوری اسلامی ایران و افغانستان در این دیدار بود .