آفتاب

ایرانی‌ها "گنج امان" را به سوی امارات بدرقه کردند

ایرانی‌ها "گنج امان" را به سوی امارات بدرقه کردند

"گنج امان" تابلویی مزین به آيت‌الکرسی که توسط هنرمندان ایرانی خلق شده و قرار است طی چند روز آینده به امارات برده شود، در برج میلاد رونمایی شد.

به گزارش خبرنگار مهر، شب گذشته دوشنبه 4 آذر ماه برج میلاد میزبان هنرمندان و البته فعالان عرصه طلا و جواهر بود که برای رونمایی و البته خداحافظی با تابلوی "گنج امان" به طبقه 270 یا همان گنبد آسمان برج میلاد آمده بودند.

در ابتدای این مراسم مهران رهبران هنرمندی که این اثر را خلق کرده است، گفت: من به تنهایی خالق "گنج امان" نیستم بلکه این اثر در اصل نمونه‌ای است از آفرینش جمعی ما به عنوان یک تیم هنری که اندیشه ذهنی خود را در قالب یک تابلو به نام "گنج امان" به شکل تجسمی در آورده است.

وی با ذکر این جمله که تمام نمادها و نقوش به کار رفته در تابلو ایرانی است، افزود: اندیشه ایرانی – اسلامی بر تابلو حاکم است و ما در این اثر هنر ایرانی را با اسلامی آمیخته و به شکل یک تابلو درآورده‌ایم.

این هنرمند افراد حاضر در مراسم رونمایی تابلوی "گنج امان" را میزبانان این تابلو دانست و گفت: ما میزبان یک اثر هنری هستیم که به دست توانای هنرمندان اصفهانی خلق شده است و قرار است طی چند روز آینده از ایران برود. در طی سال تعداد زیادی اثر خوب در کشور خلق می‌شود و بعد از ایران می رود و این امکان وجود دارد که به نام هنرمندان آن کشورها ثبت شود و باید درباره این مساله حساس بود.

 سخنران بعدی این مراسم جعفری، مدیر روابط عمومی برج میلاد بود که در مورد رسالت یک اثر هنری سخن گفت.

احمد محیط طباطبایی، رئیس شورای بین المللی موزه‌ها (ایکوم) دیگر سخنران این مراسم گفت: امروز در گنبد آسمان برج میلاد گرد هم آمدیم که این گنبد نماد آشیانه سیمرغ است ما امروز در آشیانه سیمرغ جمع شدیم تا مظهر خرد ایرانی را ببینیم.

وی یکی از رسالت‌های اصلی برج میلاد در زمان ساخته شدنش را انجام کارهای فرهنگی و هنری قلمداد کرد و افزود: امروز برای مشایعت یک اثر هنری که قرار است به امارات برود دور هم جمع شده‌ایم تا آخرین وداع این اثر در میان مردم و صاحبان اثر در برج میلاد صورت گیرد.

طباطبایی یکی از رسالت‌های اثر هنری را انتقال مفاهیم فرهنگی دانست و بیان کرد: ما ایرانی‌ها در هر هنری که ایجاد می‌کنیم یک سری از المان‌های هویت‌های خودمان را قرار می‌دهیم به عنوان مثال در تابلوی "گنج امان" نگاه شاعرانه خالقان اثر به وضوح دیده می‌شود.

وی یکی دیگر از بارزترین خصوصیات ایرانی‌ها را رندی قلمداد کرد و گفت: در "گنج امان" این مسئله نیز دیده می‌شود.

رئیس شورای بین المللی موزه‌ها (ایکوم) عمق‌دار بودن "گنج امان" را یکی دیگر از ویژگی‌های خاص این اثر هنری دانست و بیان کرد: گرچه این هنرمندان اثری تجسمی که به واقع سطح و عمدیت دارد خلق کرده‌اند ولی از دل این اثر عمق نیز برمی‌آید و کسی که به دقت به آن نگاه کند درک معانی را که به صورت امروزی بنا شده است درخواهد یافت.

طباطبایی در پایان سخنان خود به  متریال‌های به کار رفته در "گنج امان" اشاره کرد و گفت: "گنج امان" با هنر ملی ما وابسته است و امروز کسانی در دهکده جهانی می‌توانند حرف بزنند که کار شناسنامه‌دار بکنند.

در پایان این مراسم "گنج امان" توسط محیط طباطبایی، پدر مهران رهبران و نیز محمد کشتی‌ارای رییس اتحادیه طلا و جواهر رونمایی شد.

ابعاد این اثر 107 × 75 سانتیمتر است و وزن آن به 20 کیلوگرم رسیده و در آن از 87/7142 گرم نقره، چهار گرم طلا، 4000 گرم عقیق و 7/18 قیراط زمرد استفاده شده است.

کد N90

وبگردی