آفتاب
واکنش فرمانده ناجا به تصور غلط شهروندان

تهران بیشترین آمار معافیت را دارد

تهران بیشترین آمار معافیت را دارد

همشهری آنلاین: پیشنهاد به وزارت بهداشت درباره اعزام به سربازی، نامه‌نگاری برخی از مسئولان و نمایندگان مجلس برای حل مشکلات سربازی با فرمانده ناجا، ارزش و جایگاه بسیج، ارتباط بین اعزام‌ها و معافیت‌ها در تهران و سایر شهرها، ضرورت اصلاح خلاء‌های قانونی در سیستم سربازی از مهمترین مواردی است که سردار اسماعیل احمدی مقدم در همایش «فرماندهان و معاونان وظیفه عمومی سراسر کشور» به آن اشاره کرد.

پلیس > خدمات- همشهری آنلاین:
پیشنهاد به وزارت بهداشت درباره اعزام به سربازی، نامه‌نگاری برخی از مسئولان و نمایندگان مجلس برای حل مشکلات سربازی با فرمانده ناجا، ارزش و جایگاه بسیج، ارتباط بین اعزام‌ها و معافیت‌ها در تهران و سایر شهرها، ضرورت اصلاح خلاء‌های قانونی در سیستم سربازی از مهمترین مواردی است که سردار اسماعیل احمدی مقدم در همایش «فرماندهان و معاونان وظیفه عمومی سراسر کشور» به آن اشاره کرد.

به گزارش خبرنگار «انتظامی» خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، سردار اسماعیل احمدی مقدم اقدامات وظیفه عمومی ناجا در حال حاضر را افتخار آفرین دانست و با اشاره به وضعیتی که 15 سال قبل در این حوزه وجود داشت، گفت: در آن زمان به خاطر دارم که صف‌های طولانی در سازمان شکل می‌گرفت و بعضا از میدان سپاه تا پیچ شمیران نیز کشیده می‌شد و مشمولان برای تعیین تکلیف وضعیت خود حتی شب را در کنار خیابان جا می‌گرفتند و بعد به خاطر نبود یک قطعه عکس بازگشت داده می‌شدند و این وضعیت در روز بعد نیز تکرار می‌شد.

وی سرعت تحول در وظیفه عمومی را بسیار زیاد دانست و گفت: گام‌های بسیار خوبی در نوسازی انجام شده اما باید توجه داشت که گام اول نوسازی، نوسازی نیروی انسانی و تفکر است که باید در بعد فرهنگی به آن توجه شود.

وی استفاده از فناوری‌های نوین در سازمان‌ها را بسیار مهم ارزیابی کرد و گفت: در دوره سه ساله ریاست سردار صدر السادات بر سازمان وظیفه عمومی تعداد نیروهای این سازمان کاهش 20 درصدی داشته و در عین حال نحوه ارائه خدمات افزایش چشمگیر داشته است.

فرمانده نیروی انتظامی با اشاره به باوری که مبنی بر اراده پلیس بر دستگیری برخی از متهمان وجود دارد را مورد اشاره قرار داد و تصریح کرد: متاسفانه باوری به وجود آمده که عده‌ای گمان می‌کنند که پلیس هر کسی را که بخواهد دستگیر می‌کند و اگر کسی دستگیر نمی‌شود، پلیس نخواسته او را بگیرد، در حالی که این امر درست نیست. اما به هر حال واقعیت این است که در برخی از موارد با سرعت بیشتری به پرونده‌ها رسیدگی می شود.

وی عقبه رسیدگی به پرونده‌ها در پلیس را دارای یک عقبه علمی و تحقیقاتی دانست و گفت: این در حالی است که تنها خروجی این موارد به مردم اطلاع داده می‌شود.

رییس پلیس کشور با تاکید بر ضرورت مدیریت کیفیت در وظیفه عمومی اظهار کرد: این طرح را که به "مکنا" معروف است از کلانتری‌ها شروع کردیم و اولویت آن با مکان‌هایی است که به شهروندان خدمات ارائه می‌کنند که سازمان وظیفه عمومی نیز پتانسیل این موضوع را دارد.

به گفته وی در صورتی که بقیه سازمان‌ها نیز قصد اجرای این طرح را داشته باشند مشکلی وجود ندارد.

سهولت در خدمات از نوسازی ناشی می‌شود

فرمانده ناجا سهولت در ارائه خدمات را امری دانست که از نوسازی ناشی می‌شود و افزود: سهولت یعنی اینکه مردم تکلیف خود را بدانند و اینکه سرباز در جغرافیای محل سکونت و با دانش و تخصصی که دارد به کار گرفته شود.

سرباز را نمی‌شود در هر جایی به کار گرفت

رییس پلیس کشور با اشاره به فلسفه بکارگیری سرباز در نیروهای مسلح آنرا دارای رویه‌ای مشخص دانست و افزود: با توجه به طول کوتاه مدت خدمت یک سرباز در نیروهای مسلح، نمی‌شود سرباز را در هر جایی به کار گرفت. چرا که برای سرباز وظایف مشخصی تعریف شده است.

فرمانده ناجا ابراز امیدواری کرد: سهولت در ارائه خدمات سربازی بیش از پیش انجام شود.

سربازی گلوگاه تکمیل فرایند مردانگی است

احمدی‌مقدم سربازی را گلوگاه و تونلی اجباری برای تکمیل فرایند مردانگی برای تمام مردان کشور توصیف کرد و افزود: سربازی در بسیاری از کشورهای دیگر نیز رواج دارد. به عنوان مثال در کشوری مانند سوئیس که با هیچ کشوری جنگ ندارد نیز سربازی وجود دارد اما با مدلی متفاوت انجام می‌شود که بر اساس آن شهروندان بیست سال سرباز بوده و تنها سالی یک ماه به خدمت سربازی می‌روند.

وی با اشاره به بروز پدیده فرزندان تک والدی در کشورهای غربی و رواج نسبی آن در کشور ما افزود: فرزندان تک والدی که با مادر بزرگ می‌شوند دارای روحیات زنانه هستند که باید این افراد با اعزام به سربازی فرایند اجتماعی شدن را سپری کنند.

وی همچنین با اشاره به سربازان معتاد خاطرنشان کرد: نمی‌توان به یک سرباز معتاد گفت که به سربازی نیاید تا دیگران معتاد نشوند بلکه باید در محیط سربازی شرایطی را فراهم کرد که وی اعتیادش را ترک کند و درمان شود.

پیشنهاد احمدی‌مقدم به وزارت بهداشت درباره سربازان

وی در بخش دیگری از سخنانش با اشاره به مشکلات و بیماری‌هایی که مشمولان برای دریافت معافیت از سربازی برای آن اقدام می‌کنند نیز گفت: آیا واقعا در کشور ما این تعداد بیمار وجود دارد؟ و در این صورت وزارت بهداشت می‌تواند سربازی را به عنوان یک گلوگاه سلامت تبدیل کرده و با حضور در این بخش‌ها نسبت به درمان بیماران اقدام کند.

احمدی‌مقدم با تاکید بر اینکه سربازی باید غنی شود خاطرنشان کرد: فلسفه سربازی تنها نیازهای دفاعی نیست و بسیاری از استعدادها را می‌توان در دوران سربازی پرورش داد و بارور کرد.

به گزارش ایسنا، احمدی مقدم افزود: وظیفه عمومی باید به عنوان سازمانی محوری در امر سربازی فعال باشد.

متولی سربازان باید وظیفه عمومی باشد

به گزارش ایسنا، احمدی مقدم با تاکید بر اینکه متولی امور سربازان در کشور باید سازمان وظیفه عمومی ناجا باشد، خاطرنشان کرد: البته نهاد سیاست گذاری در این زمینه نهاد بالاتری است.

بیشترین آمار معافیت متعلق به تهران است

رییس پلیس کشور در بخش دیگری از سخنانش با تاکید بر ضرورت اجرای عدالت در حوزه سربازی افزود: در بررسی‌هایی که انجام شد مشخص شد که 41 درصد از مشمولان تهرانی اعزام شده‌اند و مابقی دیگر معاف شده‌اند که باید پرسید آیا تهران شهری بیماریزاست که این همه معاف شده‌اند؟

فرمانده ناجا اضافه کرد: این در حالی است که به نظر می‌رسد فردی که در پایتخت حضور دارد با پیگیری‌های فراوان و دسترسی به برخی از مسئولان می‌تواند به سربازی نرود اما یک روستایی باید به سربازی برود.

اجازه ندهیم با راه‌های قانونی و غیرقانونی عده‌ای از خدمت فرار کنند

احمدی مقدم با بیان اینکه نباید اجازه دهیم که با راه‌های قانونی و غیرقانونی عده‌ای از خدمت سربازی فرار کرده یا محل خدمت را خودشان دلبخواهی انتخاب کنند، افزود: عدالت فقط این نیست که ما در نیت نخواهیم که تبعیض انجام شود.

وی اضافه کرد: وقتی با دقت به موضوع نگاه می‌کنیم دیده می‌شود که هرچه از مرکز کشور به نواحی مرزی می‌رویم سربازان متعلق به خانواده‌های فقیرتر و محروم‌ترند.

فرمانده ناجا درعین حال اضافه کرد: البته ما در این باره دستوری نمی‌دهیم، اما شاید در مقررات ما مشکلی وجود دارد و باید دید که چه اتفاقی در سیستم رخ داده که روستایی‌ها و افراد محروم به مرزبانی می‌روند و بچه‌های تهران یا معاف می‌شوند یا در جایی راحت به سربازی مشغول می‌شوند.

باید راه‌های دررو را در سربازی بگیریم

فرمانده ناجا با تاکید بر اینکه باید راه‌های دررو در سربازی گرفته شود، افزود: یکی از مسئولان کشوری نامه‌ای به من داد که در آن از من خواسته بود تا یکی از سربازان به شهر خودشان بازگردد که من از وی دلیل را خواستم و این مسئول در پاسخ به من تنها مدعی شد که حالا ما از شما یک خواهش کردیم که من نیز با این درخواست موافقت نکردم.

به گفته احمدی مقدم حتی به هنگام درخواست نمایندگان مجلس و نامه‌های آنان نیز از آنان خواسته می‌شود تا با ذکر دلیل موضوع را شرح دهند که البته در این بین نیز باز پلیس تحقیق می‌کند.

فرمانده ناجا اضافه کرد: البته عمدتا کسی برای معافیت درخواستی از ما ندارد.

رییس پلیس کشور بار دیگر تاکید کرد که تنها اراده انجام اجرای عدالت کافی نیست و باید خلا‌ها را در این حوزه یافت و آن را پوشش داد.

وی با اشاره به شهدای مرزبانی در سراوان تصریح کرد: این شهدای عزیز عمدتا از خانواده‌های مستضعف و متدین بودند که البته همانند دوران دفاع مقدس اگر خدمت داوطلبانه بود نیز آنان به همین مناطق می‌رفتند.

نحوه بکارگیری سربازان در برخی استان‌های همجوار نیز باید اصلاح شود

فرمانده نیروی انتظامی با اشاره به بحث بکارگیری سربازان در استان محل سکونت یا استان همجوار نیز گفت: باید در این حوزه به دنبال این باشیم که مسافت‌ها را کاهش دهیم و وقتی می‌گوییم استان محل سکونت یا استان همجوار، یعنی شرایط حمل و نقل و مسافت حدود 200 کیلومتر باشد و چند ساعت وقت سرباز را بگیرد. اما به عنوان مثال استان خراسان رضوی و سیستان و بلوچستان همجوار هستند اما سرخس تا چابهار 2000 کیلومتر فاصله دارد که این رویه باید در این موارد اصلاح شود.

احمدی مقدم افزود: البته در ناجا سعی کردیم به این موضوع توجه کنیم تا در صورتی که فاصله محل زندگی سرباز تا محل خدمتش بیش از 600 کیلومتر بود وی تنها شش ماه در این محل خدمت کرده و سپس به محل زندگی‌اش بازگردد.

وی درباره برخی اظهارات که بکارگیری سربازان در استان محل سکونت خودشان را مورد انتقاد قرار داده بود نیز گفت: در پاسخ به این انتقادات که علت آن را پارتی‌بازی با سرباز در محل سکونتش اعلام می‌کردند باید گفت که پس در این صورت در کشورهایی که از برخی از شهرهای ما کوچکترند باید از خارج از کشور سرباز بیاورند!

به گفته احمدی مقدم اگر در حال حاضر به سربازان گفته شود که جابجایی آزاد است یک سوم از آنان جابجا خواهند شد.

فرمانده ناجا با بیان اینکه اعتبارات نیز در حوزه سربازی باید مدنظر قرار گیرد، خاطرنشان کرد: باید به گونه‌ای هدفگذاری شود تا کف مطلوب‌ها را در تمامی حوزه‌ها به شکل یکسان دریافت کنیم.

به گزارش ایسنا، احمدی مقدم در ابتدای سخنانش ضمن تبریک هفته بسیج و تسلیت ایام سوگواری اباعبدالله (ع) گفت: هر دوی این موارد در یک مسیرند و قرار است بسیج با روحیه کربلایی امتداد دهنده راه عاشورا باشد.

احمدی‌مقدم بسیج را واژه مقدسی دانست که افراد در آن بدون توقع و چشم داشت از جان و مال خود هزینه می‌کنند.

وی بسیج را معادل جان باختگی و سرباختگی برای حفظ عدالت، دفاع از آبرو، مجاهدت در راه خدا و ایثار جان دانست و گفت: اوج این نمونه را در قیام عاشورا شاهد بودیم.

کد N613

وبگردی