سرلشکر صفوی:

هر ملتی با هویت ملی،ارزش‌ها و توانمندی‌های خود باقی می ماند

سیاست داخلی

مشکل اصلی دشمنان، عدم درک قدرت فرهنگی و توانمندی علمی و سابقه تمدن ایران اسلامی است.

دستیار و مشاور عالی فرماندهی معظم کل قوا مشکل اصلی دشمنان را عدم درک قدرت فرهنگی و توانمندی علمی جوانان ایران اسلامی برشمرد.

به گزارش ایلنا، سردار سرلشکر پاسدار دکتر سید یحیی صفوی در آئین افتتاحیه کارشناسی ارشد رشته جغرافیا و دفاع مقدس دانشگاه خوارزمی که به همت این دانشگاه برگزار شد، به تبیین اهمیت تدریس علوم و معارف دفاع مقدس، به عنوان رویکرد علمی و معرفتی و فرهنگی در دانشگاه های سراسر کشور پرداخت و ضمن گرامیداشت هفته بسیج گفت: هر ملتی با هویت ملی،ارزش‌ها، توانمندی‌ها، فرهنگ و تمدن خود باقی می ماند و اگر ارزش‌ها و تمدن و سایر مولفه های یک ملت را از آن بگیرند، تبدیل به موجودی بی هویت و آسیب پذیر می گردد.

وی افزود:دشمنان فرامنطقه‌ای و منطقه‌ای ملت بزرگ ایران می خواستند با تحمیل جنگ به ملت و انقلاب اسلامی، ایران را نه تنها تحقیر کنند، بلکه به زانو در آورند و سرزمین ایران را تجزیه کنند. دشمنان ما می خواستند با تضعیف رهبری و مدیریت انقلاب اسلامی، با از بین بردن منابع انسانی و اقتصادی ملت ایران مانع رفاه و آسایش و پیشرفت ملت ایران شوند و با این کار در حقیقت مانع صدور فرهنگ انقلاب اسلامی که همان استقلال طلبی و مبارزه با ظلم و استکبار است، شوند و نگذارند دولت جمهوری اسلامی یک الگوی الهام بخش حکومت مردم سالاری دینی برای سایر ملتها و کشورهای اسلامی شود.

وی اضافه کرد: مشکل اصلی دشمنان، عدم درک قدرت فرهنگی و توانمندی علمی و سابقه تمدن ایران اسلامی است و بدون تردید پیروزی هشت سال دفاع مقدس ملت بزرگ ایران به رهبری حضرت امام (ره) و دفاع جانانه و غیرتمندانه جوانان این مرز و بوم به واسطه قدرت فکری و علمی و شجاعت فرماندهان انقلابی جوان سپاه و بسیج در سازماندهی یگان‌های رزمی و آموزش جوانان و تجهیز آنها و توسعه یگان‌های رزم در حین جنگ و از همه مهمتر بکارگیری علوم در هشت سال دفاع مقدس از جمله علوم جغرافیائی، فنی و مهندسی، علوم پزشکی و سایر علوم برای غلبه بر دشمن کاری بسیار عظیم و بزرگ بود.

رئیس انجمن ژئوپلیتیک ایران در ادامه با اشاره به فلسفه راه اندازی رشته های علمی مرتبط با دفاع مقدس در دانشگا ه‌ها، گفت:بی شک در این عرصه در خصوص نگاه علمی دانشمندان و اساتید علوم مختلف دانشگاهی و پژوهشگران دانشجو برای راه اندازی دروس عمومی و تخصصی مرتبط با دفاع مقدس می تواند یک جهاد علمی و فرهنگی برای انتقال علوم و معارف دفاع مقدس به جوانان عزیز دانشجو باشد.

صفوی در خصوص ارائه درس آشنائی با دفاع مقدس در دانشگاه های سراسر کشور، گفت:بیش از 823 هزار دانشجو از سال 89 تا کنون 2 واحد درسی دفاع مقدس را در سراسر دانشگاه های کشور به صورت اختیاری در 35 واحد دانشگاه آزاد اسلامی و دانشگاه دولتی گذرانده اند.

وی در خصوص روند راه اندازی درس آشنائی با دفاع مقدس، افزود: برای راه اندازی این درس به دو مشکل اساسی بر خوردیم. نخست اساتید واجد شرایط برای تدریس این درس بودند و مشکل دیگر تدوین سرفصل های علمی این درس بود که از سال 89 تاکنون با محوریت پژوهشگاه علوم و معارف دفاع مقدس و تلاش معاونت آموزش وزارت علوم و تحقیقات و فناوری و کمیته برنامه ریزی علوم و معارف دفاع مقدس این مشکل حل شد و هم سرفصل های درس و هم تدریس آن به عنوان 2 واحد درسی به تصویب رسید.

وی افزود:همچنین هشت رشته کارشناسی ارشد در تخصص های ادبیات دفاع مقدس،جغرافیا و دفاع مقدس، هنر و دفاع مقدس ودیگر تخصص ها به تصویب وزارت علوم رسید و هم اکنون دانشگاه خوارزمی اولین دانشگاه می باشد که در مقطع کارشناسی ارشد رشته جغرافیا و دفاع مقدس با ظرفیت 15 دانشجو، این رشته را آغاز کرده است.

کد N488