آفتاب
گزارش خبری؛| 123952

ادامه تجمع کارگران پلی‌اکریل به قصد دفاع از «خودجوش» بودن اعتراضات

ادامه تجمع کارگران پلی‌اکریل به قصد دفاع از «خودجوش» بودن اعتراضات

چکیده: «چون این احتمال وجود دارد که با توقف حرکت‌های اعتراضی کارگران بازداشت شده در مظان اتهام ساماندهی اعتراضات کارگری قرار بگیرند، تصمیم گرفتیم برای دفاع از «خودجوش» بودن اعتراضات‌مان، تا آزادی همکارانمان به اعتراض‌های آرام صنفی خود ادامه دهیم./ با افتخار اعلام می کنیم که در جریان اعتراضات سه هفته اخیر نه تنها روند تولید متوقف نشده است بلکه حتی یک گل از فضای سبز کارخانه نیز در جریان این اعتراضان لگدمال نشده است.»

در ششمین روز از بازداشت چهار کارگر کارخانه پلی اکریل اصفهان، کارگران این کارخانه صبح امروز (سه‌شنبه) به منظور آنچه «نشان دادن حسن نیست کارگران به مسئولان» عنوان شده است، تجمع اعتراضی خود را به داخل مسجد کارخانه بردند و در فضایی سر بسته و اجتماعی محدود‌تر نسبت به روزهای گذشته، خواستار  آزادی همکاران بازداشتی‌شان شدند.

یکی از کارگران کارخانه پلی اکریل اصفهان با اعلام این خبر به ایلنا گفت: انتقال تجمع آرام کارگران به درون مسجد کارخانه پس از آن صورت گرفت که به ما (کارگران) گفته شد قرار است تا ظهر امروز هر چهار کارگر بازداشت شده کارخانه پلی اکریل آزاد شوند.

به گفته این کارگر، خبر احتمال آزادی بازداشت شدگان تا ظهر سه شنبه، طی پیام شفاهی و از طریق یکی از اعضای سابق شورای اسلامی کار کارخانه پلی اکریل به کارگران معترض داده شد است.

وی با بیان اینکه در این پیام از تجمع کنندگان خواسته شده است تا با این شرایط جدید به اجتماعات اعتراضی صنفی خود پایان دهند، افزود: به همین دلیل صبح امروز تصمیم گرفتیم بخش اعظم کارگران معترض برای جلوگیری از توقف خطوط تولید به داخل کارگاه‌ها رفته و کار را ادامه دهند اما برای ادامه اعتراض، خود نیز به همراه جمعی ۱۰۰ نفره از کارگران به داخل مسجد کارخانه رفتیم.

این کارگر کارخانه پلی اکریل ادامه داد: بر اساس تصمیم جدید، کارگران معترض برخلاف اجتماع نیم ساعته روزهای گذشته، تا ظهر امروز داخل مسجد کارخانه منتظر تماس تلفنی همکاران آزاد شده خود خواهند بود.

وی بابیان اینکه چنانچه این چهار نفر طبق وعده داده شده آزاد شوند، کارگران معترض از داخل مسجد خارج شده و به فعالیت روزانه خود بازخواهند گشت.

وی در عین حال با تاکید براینکه آزادی کارگران بازداشت شده به معنی چشم پوشی معترضان از پیگیری خواسته‌های صنفی‌شان نیست، خاطرنشان کرد: با آزادی این چهار نفر، نحوه اعتراض‌های صنفی در کارخانه پلی اکریل به حالت سابق، یعنی برگزاری اجتماع آرام در محوطه کارخانه و در هنگام تغییر شیفت کاری بدود ایجاد خلل در روند تولید، باز خواهد گشت.

گفتنی است، «جواد لطفی»، «عباس حقیقی»، «کیومرث رحیمی» و «احمد صابری» چهار کارگر کارخانه پلی اکریل هستند که از بامداد پنج شنبه هفته گذشته (۳۰ آبان ماه) تا کنون در بازداشت نهادهای نظارتی به سر می‌برند.

دفاع از «خودجوش» بودن اعتراضات‌

بازداشت کارگران کارخانه پلی اکریل اصفهان در حالی وارد ششمین روز خود شده است خانواده‌های این کارگران بازداشتی روزگذشته به نقل از مسئولان دادستانی به ایلنا اعلام کرده‌ بودند که برای این چهار کارگر قرار بازداشت دو ماهه صادر شده است.

به گفته یکی از کارگران پلی اکریل اصفهان، چون این احتمال وجود دارد که با توقف حرکت‌های اعتراضی کارگران بازداشت شده در مظان اتهام ساماندهی اعتراضات کارگری قرار بگیرند، تصمیم گرفتیم برای دفاع از «خودجوش» بودن اعتراضات‌مان، تا آزادی همکارانمان به اعتراض‌های آرام صنفی خود ادامه دهیم.

وی بایادآوری اینکه از زمان بازداشت کارگران چند بار بصورت غیر رسمی به تجمع کنندگان اعلام شده است امکان آزادی کارگران زندانی تا اتمام تجمعات اعتراضی وجود ندارد، تاکید کرد: همکاران بازداشت شده هیچ نقشی بیشتر از سایر کارگران در ساماندهی اعتراضات نداشته‌اند و تنها جرمشان انتخاب شدن از جانب کارگران برای مذاکره و پی‌گیری مطالبات صنفی‌ کارگران بوده است.

وی بابیان اینکه توجه و اهمیت سرنوشت این چهار کارگر به معنی چشم پوشی از پیگیری خواسته‌های صنفی نیست، گفت: برخلاف ادعاهایی که از سوی مدیریت کنونی کارخانه مطرح می‌شود تمامی کارگران پلی اکریل تا کنون بصورت منطقی و آرام خواسته‌های صنفی خود را دنبال کرده‌اند.

وی افزود: با افتخار اعلام می کنیم که در جریان اعتراضات سه هفته اخیر نه تنها روند تولید متوقف نشده است بلکه حتی یک گل از فضای سبز کارخانه نیز در جریان این اعتراضان لگدمال نشده است.

گفتنی است، کارگران پلی‌اکریل پیش‌تر طی دور اول اعتراضات در روزهای ۸، ۱۱، ۱۲ و ۱۴ آبان‌ماه با برگزاری تجمعاتی خواستار رسیدگی مسئولان استانی به مطالبات صنفیشان شده بودند و سپس با تعطیلی ده روزه اعتراضات طبق مذاکرات قبلی، در فاصله روزهای ۱۵ تا ۲۵ آبان به ادامه کار پرداختند.

این کارگران دور دوم اعتراضات را از ۲۵ آبان‌ماه، پس از پایان مهلت ده روزهٔ رسیدگی به مطالبات صنفی شان شروع کرده‌اند و در روزهای ۲۶، ۲۷، ۲۸ و ۲۹ آبان و ۲ تا ۴ آذر ماه در محوطه کارخانه تجمع کردند.

کد N186

وبگردی