آفتاب

۲۱ واقعیت جالبی که چهره دیگری از تاریخ را نشان می دهندبا اینکه اطلاعات زیادی در رابطه با تاریخ وجود دارد، اما برخی از مسایل همچنان در هاله ای از ابهام هستند و کنکاش در عمق تاریخ هم نمی تواند گره از راز آن ها بشکافد. اما در میان همین ابهامات، برخی دانستنی های جالب توجه به چشم می خورند که شاید کمتر کسی از وجودشان مطلع باشد. در زیر به ذکر شماری از این موارد پرداخته ایم. همراهمان باشید.

با اینکه اطلاعات زیادی در رابطه با تاریخ وجود دارد، اما برخی از مسایل همچنان در هاله ای از ابهام هستند و کنکاش در عمق تاریخ هم نمی تواند گره از راز آن ها بشکافد.
اما در میان همین ابهامات، برخی دانستنی های جالب توجه به چشم می خورند که شاید کمتر کسی از وجودشان مطلع باشد.

در زیر به ذکر شماری از این موارد پرداخته ایم.
همراهمان باشید.

1- مهر روی در ورودی آرامگاه توت‌عنخ‌آمون به مدت ۳۲۵۵ سال است که دست نخورده و سالم باقی مانده است. آرامگاه توت‌عنخ‌آمون در تاریخ ۴ نوامبر ۱۹۲۲ در دره پادشاهان توسط هاوارد کارترکم و بیش دست‌نخورده یافت‌شد.

2- برخلاف تصور عام، در دوران پارینه‌سنگی شکار ماموت ها برای انسان ها امری عادی نبوده است. بلکه آن ها به دنبال یافتن ماموت های مرده بودند تا از گوشت، پوست و استخوان هایشان استفاده کنند.

۳- سه جنگ خونین و مملو از کشتار انسانی در جهان در قلمرو کشور پهناور چین روی داده است.
۴- جوان ترین «پاپ» (پیشوای کاتولیک ها) تاریخ ۱۱ ساله بوده است.
۵- هیچ اطلاعاتی در مورد اینکه چه کسی بینی مجمسه ابوالهول را کنده است، وجود ندارد.
برخی معتقدند ارتش ناپلئون برای تمرین‌های نظامی خود بینی ابوالهول را نشانه می‌گرفته‌اند.
اما تصویری از این مجسمه که در سال ۱۷۳۷ یعنی ۶۰ سال قبل از ورود ناپلئون به مصر وجود دارد که این تندیس را همچنان بدون بینی نشان می دهد.

6- در اواخر قرن ۱۹ میلادی، مردها می توانستند همسران خود را به بازار برده و بفروشند. این سنت و رسم عجیب برای مواقعی بود که مردها از همسران خود ناامید و دلسرد می شدند. دوران طلایی فروش زن بین سال‌های ۱۷۸۰ تا ۱۸۵۰ بود. در این سال‌ها حدود ۳۰۰ زن توسط شوهرهایشان فروخته شدند. این تعدادی است که در کتاب‌ها ثبت‌شده است. همسر فروشی یکی از سنن انگلیسی‌ها برای پایان دادن به ازدواج بود.

۷- در یکصدمین سالگرد حمله فرانسه به روسیه در سال ۱۸۱۲، نه تنها شاهدین این رویداد، بلکه شرکت کنندگان در جنگ برودینو همچنان زنده بودند. 
جنگ بورودینو، در ۷ سپتامبر ۱۸۱۲ میلادی، با حمله ارتش فرانسه به رهبری ناپلئون بناپارت به روسیه به وقوع پیوست.
این جنگ، یکی از خونین‌ترین جنگ‌های ناپلئونی بود و بین ۷۰ تا ۸۰ هزار نفر تلفات بر جای گذاشت.
۸- ژان ژاک روسو، نویسنده مقالات و کتب فلسفی در زمینه تربیت کودکان، هر ۵ فرزند خود را به مدارس شبانه روزی فرستاده بود.

9- یک تکه کیک از مراسم ازدواج ملکه ویکتوریا و شاهزاده آلبرت در بریتانیای کبیر نگهداری می شود. این عروسی در سال ۱۸۴۰ میلادی روی داده بود.

۱۰- جرج واشنگتن یکی از مشهورترین روسای جمهور کشور آمریکا، هرگز در کاخ سفید زندگی نکرد – زیرا تا آن تاریخ هنوز کاخ ریاست جمهوری ایالت متحده آمریکا ساخته نشده بود.
۱۱- هنرمندی موسوم به ساموئل مورس، وقتی پیغام فوت همسر خود را بسیار دیر دریافت کرد و به موجب آن نتوانست در مراسم خاکسپاری وی حاضر شود، تصمیم گرفت سیستم ارسال پیام با سرعت بیشتری را اختراع نماید؛ که در این کار موفق نیز بود.

12- شاید باور نکنید اما عکس زیر، پتنت (ثبت اختراع) دستمال توالت است که تاریخ آن به سال ۱۸۹۱ میلادی بر می گردد. با این حساب دستمال رولی با این قدمت، جایگاه ویژه ای در زندگی بشر داشته است.

۱۳- در پاییز سال ۱۹۱۴ میلادی، هنگامی که سربازان آلمانی وارد شهر پاریس شدند، ۵ هزار سرباز فرانسوی در عرض یک شب به عنوان جوخه دفاعی به خط مقدم فرستاده شده بودند.
۱۵- یک باستان‌شناس اهل روسیه در ۲۰ ژوئن سال ۱۹۴۱ میلادی در آرامگاه تیمور (گور امیر) را باز کرد.

16- در سال ۱۹۴۷ میلادی، همچنان در بریتانیای کبیر عرضه کوپن های سهمیه بندی غذا وجود داشت. دولت وقت مجبور به فروش کارت های بیشتر بود تا بتواند بودجه دوخت لباس الیزابت دوم را تامین کند.

۱۷- یوری گاگارین، نخستین مرد حاضرشده در فضا نتوانست Vostok-1 را کنترل کند و به همین خاطر، این پرواز به صورت خودکار صورت گرفت.

18- جیمی نیکول، موسیقی‌دان بریتانیایی پنجمین عضو از گروه بیتل ها بود. او در ۸ کنسرت در هنگ کنگ، دانمارک، هلند و استرالیا به جای رینگو استار در گروه حضور داشت تا تورهای برگزاری کنسرت های بیتلز متوقف نشوند.

۱۹- در سال ۱۹۶۹ میلادی، یک جنگ خونین میان سالوادور و هندوراس شکل گرفت. دلیلش هم کشمکش هایی بود که به خاطر رقابت های فوتبالی برای رسیدن به جام جهانی در سال ۱۹۷۰ میلادی روی داد.

20- نه تنها آلمان، بلکه فرانسه نخستین کشورهایی بودند که در طول جنگ جهانی اول از گازهای سمی برای مقابله با نیروهای دشمن استفاده می کردند. آن ها عموما از نارنجک های گازی استفاده می کردند و به همین خاطر سربازان مجبور به گذاشتن ماسک روی صورت های خود بودند.

۲۱- آخرین اعدام در اروپای غربی به وسیله سم یا به ضرب گلوله نبود، بلکه سر متهم با گیوتین از بدنش جدا شد. این محاکمه در سال ۱۹۷۷ میلادی اجرا شد.

22- در کشور انگلستان، بیش از ۲۰۰ سال کودکان موظف به تمیزکردن دودکش ها در سطح شهر بودند. از آنجا که کودک جثه ظریفی داشتند، می توانستند داخل دودکش ها بروند. اما بعدها پزشکان اعلام کردند که این امر برای سلامتی این قشر از اجتماع بسیار مضر است و لذا این شغل به طور کلی برچیده و ممنوع اعلام شد.